Czwartek, 7 listopada 2024

imieniny: Antoniego, Ernesta, Achillesa

RSS

Zęby mądrości: kiedy warto je usunąć i na co się przygotować?

31.08.2023 16:00 | 0 komentarzy | MK

Potoczna nazwa zębów mądrości dotyczy ostatnich zębów trzonowych, inaczej ósemek czy trzecich trzonowców, które znajdują się w łukach zębowych szczęki i żuchwy pacjenta. Bardzo często są one usuwane. Kiedy trzeba to zrobić i jak przygotować się do zabiegu ekstrakcji zębów mądrości?

Zęby mądrości: kiedy warto je usunąć i na co się przygotować?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Problematyczne zęby mądrości

Wydawać by się mogło, że ostatnie zęby w szczęce i żuchwie pacjenta, czyli zęby mądrości – ósemki, pozwolą na zwiększenie funkcjonalności uzębienia. Jednak takie zęby, pojawiające się między 16. a nawet 40. rokiem życia, mogą sprawiać niemałe kłopoty. Wyrzynanie się ich może stać się przyczyną:

  •   dolegliwości bólowych,
  •   obrzęku,
  •   szczękościsku,
  •   ostrych i przewlekłych stanów zapalnych,
  •   zaburzeń odżywiania,
  •   problemów z utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej.

Zdarza się, że wraz z upływem czasu zęby mądrości stają się ogniskiem infekcji odogniskowej.

Jako że są to ostatnie stałe zęby, które nie mają odpowiedników w uzębieniu mlecznym, często nie ma w szczękach miejsca na ich wyrżnięcie, co prowadzi do:

  •   wklinowania zębów mądrości,
  •   rotacji zębów mądrości,
  •   ustawienia kątowego do przodu lub tyłu trzecich zębów trzonowych,
  •   ułożenia poziomego, a w skrajnych przypadkach obrócenia o 180 stopni w stosunku do właściwego położenia ósemek, co prowadzi do utknięcia ich pod tkanką kostną lub dziąsłową.

Korona zębów lub zębów trzecich trzonowych może wyrżnąć się i rosnąć w taki sposób, że będzie opierać się o struktury zębów lub zębów poprzedzających – siódemek. Konsekwencją mogą być liczne nieprawidłowości natury ortodontycznej, stany zapalne tkanek przyzębia oraz zwiększenie liczby ognisk próchnicy. Mogą także powstać torbiele korzeniowe i związkowe, zwłaszcza jeśli ósemki wyrżnęły się jedynie częściowo.

Usunięcie zębów mądrości

Ósemki, jako uzębienie szczątkowe, nie są właściwie potrzebne do prawidłowego gryzienia. Mogą, ale nie muszą wykształcić się w jamie ustnej. Jeśli stanowią zagrożenie dla innych zębów, albo psują się, wtedy kwalifikują się do usunięcia. W przypadku gdy ząb trzeci trzonowy nie wyrżnie się całkowicie, mówimy o zębie zatrzymanym. Jego korona jest całkowicie lub częściowo otoczona tkankami kostnymi. Często zdarza się, że ósemki są umiejscowione w nieprawidłowej pozycji – skośnej czy poziomej. Wszystko to powodować może dolegliwości bólowe i szczękościsk, a nawet stany zapalne dziąseł. Stomatolog w takim przypadku najpewniej zaleci ekstrakcję zębów mądrości.

Powód usunięcia zębów mądrości – stłoczenie siekaczy dolnych

Katarzyna Lubińska z Katedry i Zakładu Ortodoncji PAM opublikowała pracę pod tytułem „Rola zębów mądrości w etiologii stłoczenia trzeciorzędowego – przegląd literatury”. Od lat lekarze badali wpływ zębów mądrości na powstanie późnego stłoczenia siekaczy dolnych. Okazało się, że tylko część z nich uznaje słuszność profilaktycznego usuwanie ostatnich zębów trzonowych. Argumentują, że zwiększa to stabilność dolnych zębów przednich u osób nieleczonych ortodontycznie oraz u pacjentów, którzy przeszli już takie leczenie.

Warto podkreślić, że generalnie trzecie trzonowce uważane są za jeden z najważniejszych czynników przyczynowych dla stłoczenia trzeciorzędowego.

Zęby mądrości można usuwać tak jak i pozostałe, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli dochodzi do powstania zęba zatrzymanego, konieczne jest operacyjne usunięcie, co wymaga odpowiedniego postępowania. Zabieg chirurgiczny przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie u dentysty jest wówczas na tyle skuteczne, że pacjent nie odczuwa bólu przy ekstrakcji zębów i może wrócić po prostu do domu.

Tekst sponsorowany