Czwartek, 10 października 2024

imieniny: Franciszka, Pauliny, Daniela

RSS

Wszystko leci ci z rąk? To może być zespół cieśni nadgarstka!

21.08.2023 20:00 | 0 komentarzy | MK

Niewiele osób pracujących w biurach zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie szkody może przynieść praca siedząca. Tymczasem trwanie w jednej pozycji przez kilka godzin, bez przerw poświęconych na rozciągnięcie ważnych partii ciała, stanowi przyczynę wielu schorzeń układu ruchu czy chorób zawodowych. Wyobraź sobie, że podczas przerwy chwytasz swój ulubiony kubek z kawą, a ten nagle wypada ci z rąk. Albo bierzesz do ręki długopis, by podpisać ważny dokument, a przez twoją rękę w jednej chwili przechodzi nieprzyjemne mrowienie – po chwili zdajesz sobie sprawę, że nie jesteś w stanie utrzymać długopisu. Brzmi niepokojąco? To codzienność osób cierpiących na zespół cieśni nadgarstka. Choroba, o której jeszcze kilka lat temu nie słyszał żaden szef, dziś zbiera ogromne żniwo wśród pracowników biur. Okazuje się, że w niektórych krajach zespół cieśni nadgarstka jest przyczyną aż 8% wszystkich zwolnień wystawionych przez lekarzy. Skąd bierze się zespół cieśni nadgarstka i dlaczego związany jest on z osobami wykonującymi prace biurowe? Odpowiedzi należy doszukiwać się w bezpośrednich przyczynach schorzenia.

Wszystko leci ci z rąk? To może być zespół cieśni nadgarstka!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Istota powstania zespołu cieśni nadgarstka – jak się przed nim chronić?

W typowo medycznym tłumaczeniu, zespół cieśni nadgarstka pojawia się z powodu ucisku nerwu pośrodkowego, przebiegającego w kanale nadgarstka czy u podstawy dłoni. W związku z faktem, że choroba należy do grupy neuropatii uciskowych, jej przyczyn należy doszukiwać się przede wszystkim w komplikacjach powstałych na skutek ucisku mechanicznego. Do głównych objawów zespołu cieśni nadgarstka zalicza się między innymi:

  • nasilający się podczas ruchów dłonią ból w okolicach nadgarstka;
  • osłabienie siły w dłoni i palcach;
  • nieprzyjemne uczucie mrowienia oraz drętwienie paców ręki;
  • poważne trudności z chwytaniem i prawidłowym utrzymaniem przedmiotów.

Zazwyczaj objawy bólowe dają się we znaki zwłaszcza w nocy; osoby cierpiące na dolegliwości powiązane z zespołem cieśni nadgarstka przyznają, że ból może być w stanie wybudzać ze snu oraz znacznie utrudniać wykonywanie codziennych zajęć. Oprócz zaburzeń hormonalnych, zmian anatomicznych w następstwie złamań oraz zmian zapalnych w wyniku na przykład zapalenia pochewek ścięgnistych zginaczy, przyczyną powstania zespołu cieśni nadgarstka może być także styl życia. Na ból nadgarstka bardzo często skarżą się bowiem osoby, które przez kilka godzin pracują przy ekranie komputera w pozycji siedzącej, co ma związek z przeciążeniem układu kostno-szkieletowego, powstałego za sprawą wymuszonych i powtarzających się ruchów ręką oraz utrzymywania jednej postawy ciała przez dłuższy czas. Między innymi dlatego tak ważne jest zachowanie właściwych zasad ergonomii pracy – by móc uniknąć szeregu komplikacji powiązanych z wystąpieniem u siebie zespołu cieśni nadgarstka.

Jak skutecznie zapobiec MSD?

MSD, czyli schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego zaliczane są do chorób zawodowych osób pracujących przed komputerem. By zapobiec rozwojowi i występowaniu dolegliwości ściśle powiązanych między innymi z zespołem cieśni nadgarstka, istotne jest prawidłowe przygotowanie swojego miejsca pracy. Pomóc w tym może zakup ergonomicznych mebli, jakie znaleźć można między innymi na stronie Biurowemetalowe.pl. Sklep oferuje szereg rozwiązań dedykowanych osobom pracującym w trybie online; wirtualne półki bogate są w regulowane krzesła czy biurka, a także specjalne meble, w które można wyposażyć swoje miejsce pracy. Oprócz tego, zaleca się także zmianę pozycji między siedzącą a stojącą, a także włączenie do swojej codzienności przerw dedykowanych ćwiczeniom rozciągającym. Żaden ból nie powinien zostać zlekceważony – w przypadku MSD szybsza reakcja jest w stanie uchronić nawet przed operacją.

Materiał zewnętrzny