Witamina B5 - niezbędny składnik w codziennej suplementacji dla zdrowia i urody
Chyba każdy z nas marzy o zachowaniu zdrowo wyglądającej cery jak najdłużej. Nie da się ukryć faktu, iż aby osiągnąć ten cel, warto zadbać o regularne dostarczanie niezbędnych witamin znajdujących się zarówno w ogólnodostępnych produktach spożywczych, jak i specjalnych suplementach. Jedną z nich jest witamina B5, której sumienne spożywanie może korzystnie wpłynąć nie tylko na wygląd naszej skóry, ale także samopoczucie. W jakich artykułach znajdziemy witaminę B5? Czy ów składnik da się przedawkować? Jak dawkować witaminę B5? Oto kilka przydatnych informacji.
Witamina B5 – za co odpowiada?
Witamina B5 często bywa określana również jako kwas pantotenowy, gdyż naturalnie występuje ona właśnie w takiej postaci. Odpowiada za prawidłowy przebieg wszelkich reakcji metabolicznych zachodzących w ludzkim organizmie oraz pozytywnie wpływa na skórę, przyspieszając jej regenerację.
Oznacza to, że suplementacja witaminą B5 może pomóc w walce z trądzikiem, opóźnić powstawanie zmarszczek, znacząco przyspieszać gojenie się ran, zapobiegać starzeniu skóry, a nawet siwieniu włosów. Osoby mające problemy z hipercholesterolemią również powinny zadbać o prawidłowy poziom witaminy B5 w organizmie, ponieważ jest ona w stanie obniżyć stężenie cholesterolu we krwi.
Kwas pantotenowy – w jakich artykułach spożywczych możemy go znaleźć?
Witaminę B5 możemy znaleźć w:
- żółtkach jaj,
- obrębach pszennych,
- nasionach słonecznika,
- awokado,
- wątróbce,
- brokułach.
Występuje ona także w grzybach, drożdżach oraz rybach takich jak łosoś bądź śledź. Oprócz tego producenci energetycznych lub izotonicznych i płatków śniadaniowych coraz częściej decydują się na dodawanie do produktów kwasu pantotenowego.
Niedobór kwasu pantotenowego – skutki i objawy
Warto zaznaczyć, że niedobory kwasu pantotenowego zdarzają się stosunkowo rzadko, gdyż witamina B5 występuje w najczęściej wybieranych przez nas artykułach spożywczych. Jeśli jednak spotkamy się z awitaminozą, najczęściej zaobserwujemy ją u osób nadmiernie spożywających cukry proste oraz tłuste, niezdrowe potrawy, np. hamburgery, frytki itp. Oprócz tego, notorycznie sięgając po białe pieczywo, tym samym nie prowadząc odpowiednio zbilansowanej diety, możemy zwiększać ryzyko wystąpienia niedoboru. W przypadku zbyt niskiego poziomu kwasu pantotenowego objawami będą:
- szybka utrata wagi,
- bóle brzucha,
- bóle głowy,
- osłabienie,
- nieustające uczucie zmęczenia,
- stany skurczowe górnych lub dolnych kończyn,
- uszkodzenia skóry przy ustach i oczach.
Czy witaminę B5 można przedawkować?
Ku zdziwieniu wielu osób, nawet kiedy dojdzie do przedawkowania witaminy B5, nie wpłynie ona negatywnie na nasze zdrowie. W najgorszym wypadku przyjęcie zbyt dużej ilości kwasu pantotenowego jednorazowo będzie skutkować biegunką. Zalecana dawka dla osoby powyżej 3 roku życia (niezależnie od płci) wynosi 5 mg. Natomiast dzieci, które nie kończyły jeszcze trzech lat, mogą przyjmować 4 mg kwasu pantotenowego. Pamiętaj, że każdą suplementację należy skonsultować z internistą lub pediatrą.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze