Na tropie tajemnic dawnego kurortu [ZDJĘCIA]
„To w Jastrzębiu była skocznia narciarska?” - pytali uczestnicy wycieczki po Parku Zdrojowym, którzy wybrali się w piątkowe przedpołudnie na spacer śladami dawnego kurortu. Była to młodzież z Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci.
Na tropie tajemnic dawnego kurortu
Panie Sylwia Piszczek i Dorota Matlakiewicz, nauczycielki z Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci, stworzyły cykl zajęć przybliżający historię dawnego kurortu. Dzieci i młodzież rozwiązywały quizy na temat przeszłości zdroju, dla młodszych przygotowano kolorowankę i zajęcia plastyczne. Oczywiści nie zabrakło spotkania pracownikami Galerii Historii Miasta. Jej kierownik Marcin Boratyn, wprowadził młodzież w czasy świetności uzdrowiska. Barwną opowieść uświetniły ilustracje i zdjęcia, na których można było rozpoznać dawne obiekty. Podczas kolejnych zajęć podopieczni wykonali podobizny znanych ludzi związanych z Jastrzębiem-Zdrojem, jak chociażby Kamila Glika, Mikołaja Witczaka, Henryka Sławika.
- 60-lecie naszego miasta jest dobrym powodem, aby zapoznać młodzież przebywającą w szpitalu z historią Jastrzębia-Zdroju. Szczególnie, że dzieci pochodzą z innych miejscowości województwa śląskiego, a nawet z dalszych części kraju. Mamy ciekawą historię uzdrowiskową i warto, aby jak najwięcej osób mogło się z nią zapoznać. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia - podsumowała Sylwia Piszczek.
Później przyszedł czas na wyjście w teren. Na pierwszy ogień poszła willa Łucja, gdzie Dariusz Chmielewski opowiedział młodzieży o jej roli w historii miasta. To właśnie w tym miejscu ogłoszono nadanie praw miejskich Osiedlu Jastrzębie-Zdrój w lipcu 1963 roku. W ten sposób zaczęła się współczesna historia miasta.
Ostatnią częścią projektu związaną z 60-leciem miasta Jastrzębie-Zdrój była eksploracja Parku Zdrojowego. Katarzyna Barczyńska-Łukasik, nauczycielka historii w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, ukazała młodzieży tajniki tego miejsca. Dla niej odkryciem było to, że w parku znajdowała się skocznia narciarska, a na terenie uzdrowiska działał Jastrzębski Klub Narciarski. Pagórkowaty teren był doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Nastolatki z niedowierzaniem przyjęli fakt, że basen w zdroju liczy już 86 lat i powstał przed II wojną światową.
Komentarze
3 komentarze
Już chyba wiem dlaczego autor wstydzi się podpisać pod artykułem. Chyba powinno być "Nastolatki z niedowierzaniem PRZYJĘŁY fakt, że basen w zdroju liczy już 86 lat...". A może to ja nie uważałem na lekcji j.polskiego.
Dariusz Chmielewski jest teraz historykiem? Kolejne wcielenie?
W parku istnialo tez boisko do siatkowki.
Kiedy park przejelo miasto i zaczal popadac w ruine, to zniklo pod nieusuwanymi liscimi, ktore dzis stanowia spora warstwe gleby.