Sobota, 12 października 2024

imieniny: Eustachego, Maksymiliana, Serafina

RSS

Kempingi w Polsce – co warto wiedzieć?

26.07.2023 15:49 | 0 komentarzy | MK

Chcesz wynająć przyczepy kempingowe i ruszyć w Polskę? W ostatnich latach to coraz bardziej popularna metoda na spędzanie urlopu w każdym regionie naszego kraju. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas wynajmu miejsca na postój oraz jakie są popularne kempingi w Polsce.

Kempingi w Polsce – co warto wiedzieć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jaki powinien być dobry kemping?

Kiedy już zaplanujesz trasę swoim kamperem, warto wcześniej wybrać punkty, w których będziesz nocować. Niektóre obiekty pozwalają nawet na wcześniejszą rezerwację miejsca, aby nie okazało się, że tuż po przyjeździe nie masz gdzie zaparkować. Szczególnie dotyczy to okresu wakacyjnego i mocno obleganych miejsc.

Pierwszą ważną kwestią jest podłoże. Powinno być ubite i w miarę duże, aby zapewniły swobodę podróżującym. Przyda się podłączenie do prądu, toaleta z prysznicem i ciepłą wodą (w wielu miejscach jest ona dodatkowo płatna), zlew do umycia naczyń oraz miejsce do opróżniania ścieków. To absolutna podstawa, kiedy decydujesz się na wynajem kamperów i nocleg poza domem. Istotna jest również odległość od miasta oraz linii brzegowej, kiedy wybierasz się nad wodę.

Przydadzą się też udogodnienia takie jak pralnia czy miejsce do odpoczynku (np. sala z telewizją albo zadaszone altany, gdzie można zorganizować grilla). Co ciekawe, niektóre obiekty proponują też restaurację na terenie kempingu, sklep, a nawet basen.

Samo pole namiotowe to nie wszystko. Warto też pamiętać, aby sprawdzona była wypożyczalnia przyczep kempingowych i wieloma modelami kamperów.

Kempingi w Polsce – gdzie ich szukać?

Przyczepy kempingowe warto zaparkować w tych obiektach, które są wpisane do Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu (PFCC). Nie jest to jednak konieczność, aby zyskać sprawdzone miejsce z dobrymi warunkami dla podróżujących. Część z pól kempingowych czynna jest przez cały rok, ale jeszcze warto sprawdzić tę informację przed przyjazdem.

Nawet po orientacyjnym wyborze trasy, warto sprawdzić w aplikacji z mapami (np. Google Maps) czy są pola kempingowe w okolicy. To powinien być taki region, w którym przyda się przerwa w podróżowaniu na sen (dlatego liczy się odległość między jednym a drugim punktem), a także okolica atrakcyjna dla podróżujących. Istnieją też specjalne aplikacje na telefon, gdzie możesz znaleźć wiele popularnych miejsc na nocleg.

Im mniej turystyczną i obleganą trasę wybierzesz, tym większa szansa, że trafisz na spokojny wypoczynek na łonie natury. Jest to jednak o tyle ryzykowne, że możesz trafić na mniej przygotowane obiekty. Wiele pól kempingowych znajduje się na wybrzeżu. Podróżujący szczególnie polecają Chałupy i cały Półwysep Helski, Łebę, Ustronie Morskie, Czaplinek, Darłówko, Niechorze i Ustkę. Jeśli interesują Cię Mazury, wiele miejsc na postój znajduje się niedaleko Giżycka, w samym Mrągowie, Olsztynie, Iławie oraz w Bogaczewie. W województwie dolnośląskim jest również spory wybór pól kempingowych. Znajdują się one m.in. w Jeleniej Górze, Kłodzku, Bolesławcu, Obornikach Śląskich czy Międzygórzu. Te lokalizacje to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu na łonie natury.

Materiał zewnętrzny