Wtorek, 7 maja 2024

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Pirotechnicy w akcji i ścigany czerwoną notą Interpolu. Gorący czas na lotnisku w Katowicach

13.07.2023 19:20 | 0 komentarzy | sqx

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, który pełnią służbę na katowickim lotnisku od początku lipca odnotowali kilka poważnych interwencji.

Pirotechnicy w akcji i ścigany czerwoną notą Interpolu. Gorący czas na lotnisku w Katowicach
Podjęto czynności rozpoznania minersko-pirotechnicznego w celu sprawdzenia bagażu. / fot. Straż Graniczna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

10-latek i jego babcia nie polecieli na wakacje do Tunezji

Na początku lipca (2.07.) funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach nie zezwolili na wyjazd z Polski młodemu obywatelowi naszego kraju. 10-letni mieszkaniec Lublina razem ze swoją babcią zgłosili się do kontroli granicznej na kierunku do Enfidha (Tunezja). Mundurowi stwierdzili, że jego paszport utracił ważność w grudniu 2022 r. Dokument został anulowany, a następnie zwrócony posiadaczowi. Młodemu podróżnemu nie zezwolono na dalszą podróż z uwagi na brak innego dokumentu, który uprawniałby go do przekroczenia granicy. Po zakończonych czynnościach służbowych chłopiec wraz z babcią opuścili pomieszczenia służbowe SG.

Porzucony bagaż, pirotechnicy w akcji

Tego samego dnia, zaledwie kilkanaście minut później funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych PSG w Katowicach-Pyrzowicach podczas patrolu zauważyli bagaż pozostawiony bez opieki w terminalu A katowickiego lotniska. Przeprowadzono analizę zapisów monitoringu, jednak nie udało się ustalić właściciela szarej walizki.

Wyznaczono strefę bezpieczeństwa, ewakuowano terminal A (ok. 300 osób), powołano sztab kryzysowy. W takcie ewakuacji ujawniono w terminalu A drugą walizkę koloru granatowego. Podjęto czynności rozpoznania minersko-pirotechnicznego w celu sprawdzenia bagażu. Bagaże sprawdzono manualnie pod katem niebezpiecznych przedmiotów, nie ujawniono materiałów ani urządzeń wybuchowych. W trakcie działań wykorzystano robot pirotechniczny, urządzenie rentgenowskie oraz pojazd pirotechniczny.

Na podstawie danych monitoringu oraz odprawy granicznej ustalono osobę, która pozostawiła drugi bagaż. Okazało się, że była to cudzoziemka, która w międzyczasie odleciała do Larnaki na Cyprze.

Powyższe działania nie wpłynęły na opóźnienia w ruchu lotniczym.

5 Syryjczyków zatrzymanych na lotnisku

W poniedziałek (3 lipca) funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG w Katowicach-Pyrzowicach przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec pasażerów, którzy przylecieli z Aten (Grecja). Mężczyźni w wieku od 17 do 33 lat podczas kontroli przedstawili dowody osobiste, które – jak się okazało – zostały podrobione. Były to 3 dowody węgierskie, 1 hiszpański i 1 czeski.

Cudzoziemcy zostali zatrzymani, usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posłużenia się sfałszowanymi dokumentami. Obcokrajowcy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu oraz złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze w wysokości 4 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na okres od roku do dwóch lat. Z uwagi na fakt, że przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie posiadając do tego tytułu prawnego, 4 podróżnych ukarano także mandatami karnymi w wysokości od 100 do 300 złotych.

Ponadto Komendant Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach wszczął z urzędu postępowanie administracyjne dotyczące wydania Syryjczykom decyzji zobowiązujących do powrotu.

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu za nieumyślne spowodowanie śmierci

8 lipca (w sobotę) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali mężczyznę, który był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania.

Do zatrzymania 38-letniego obywatela Gruzji doszło na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach po przylocie samolotu rejsowego z Kutaisi (Gruzja). Z informacji uzyskanych przez Straż Graniczną wynika, że mężczyzna ścigany jest czerwoną notą Interpolu za nieumyślne spowodowanie śmierci, wystawioną przez władze Kazachstanu.

Gruzin został zatrzymany i przekazany funkcjonariuszom policji, którzy będą prowadzić dalsze czynności w sprawie.

Obywatel Kazachstanu z fałszywym prawem jazdy

9 lipca funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach w trakcie kontroli granicznej na kierunku wjazdowym z Kutaisi (Gruzja) zatrzymali 41-letniego obywatela Kazachstanu. Podczas odprawy granicznej przedstawił on do kontroli własny dokument paszportowy wraz z ważną polską wizą, a jako dokument uzupełniający – zezwolenie na pracę na terytorium RP, wydane przez Wojewodę Wielkopolskiego. Mężczyzna chciał podjąć pracę w jednej z poznańskich firm transportowych jako kierowca ciągnika siodłowego.

Problemy zaczęły się w chwili, gdy Kazach okazał posiadane przez siebie prawo jazdy. Szczegółowa weryfikacja dokumentu dokonana przez mundurowych potwierdziła, że nosi on znamiona fałszerstwa. Okazało się, że dokument nie jest autentyczny, a podróżny kupił go w Turkmenistanie za kwotę 5.000 tenge (około 46 złotych).

Cudzoziemiec nie był w stanie uzasadnić celu i warunków planowanego pobytu w Polsce, w związku z czym Komendant Placówki SG w Katowicach-Pyrzowicach wydał mu decyzję o odmowie wjazdu na terytorium RP i unieważnieniu wizy krajowej.

Ponadto przedstawiono mu zarzut o to, że usiłował przekroczyć wbrew przepisom granicę państwową RP, przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się podczas kontroli granicznej podrobionym na wzór oryginału dokumentem uzupełniającym w postaci prawa jazdy.

Mężczyzna został przesłuchany w charakterze podejrzanego, przyznał się do zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia i wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej uzgodnionej z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach, w wymiarze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku próby, zwolnienie z kosztów i opłat sądowych, przepadek dowodu na rzecz Skarbu Państwa oraz publikacje wyroku na stronach internetowych Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przez okres 30 dni.

Mężczyzna odleciał już samolotem do Kutaisi (Gruzja).

2 obywateli Syrii zatrzymanych na lotnisku z cudzymi dokumentami tożsamości "na tzw. podobieństwo"

W poniedziałek (10 lipca) funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG w Katowicach-Pyrzowicach przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec pasażerów, którzy przylecieli z Aten (Grecja). Dwóch mężczyzn (w wieku 50 i 18 lat) podczas kontroli przedstawili dowody osobiste, które – jak się okazało nie należały do nich. Były to dowody austriacki i łotewski. Po dokonanych sprawdzeniach okazało się, że austriacki dokument figuruje w bazach SIS RECAST i INTERPOL jako utracony i który należy zatrzymać.

Cudzoziemcy zostali zatrzymani usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posłużenia się dokumentami należącymi do innych osób. Obcokrajowcy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu oraz złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze w wysokości 3 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na okres od roku do dwóch lat. Z uwagi na fakt, że obcokrajowcy przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie posiadając do tego tytułu prawnego, zostali ukarani mandatami na łączną kwotę 560 złotych.

Ponadto Komendant Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach wszczął z urzędu postępowanie administracyjne dotyczące wydania Syryjczykom decyzji zobowiązujących do powrotu.

Poszukiwana za oszustwo kobieta zatrzymana na lotnisku

Do zatrzymania 36-latki doszło na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach po przylocie samolotu rejsowego z Oslo (Norwegia). W trakcie kontroli granicznej mundurowi ustalili, że dane kobiety widnieją w bazach teleinformatycznych w celu ustalenia miejsca pobytu oraz zatrzymania i doprowadzenia do najbliższego Aresztu Śledczego lub Zakładu Karnego. Polka poszukiwana była przez Prokuraturę Rejonową w Cieszynie za popełnienie oszustwa. Kobietę zatrzymano, a następnie osadzono w Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych w Bytomiu.