Niedziela, 29 grudnia 2024

imieniny: Dawida, Tomasza, Gosława

RSS

Czy niska skala Apgar wynika z błędu medycznego? Omawiamy zagadnienie

09.06.2023 16:00 | 0 komentarzy | MK

Z podawanych przez lekarza informacji ciąża przebiegała prawidłowo. Płód właściwie się rozwijał i nic nie wskazywało na najmniejsze nieprawidłowości. Po urodzeniu okazało się, że u dziecka pojawiły się pewne komplikacje, w czego rezultacie otrzymało niewiele punktów w skali Apgar. Dlaczego taka sytuacja miała miejsce? Jak się okazuje, pytanie to zadaje sobie coraz większa liczba mam, które przez 9 miesięcy nie podejrzewały, że ich pociecha nie rozwija się prawidłowo. W dzisiejszym artykule omówimy zależność pomiędzy niską punktacją Apgar a błędem lekarza. Sprawdź, czy możesz starać się o odszkodowanie!

Czy niska skala Apgar wynika z błędu medycznego? Omawiamy zagadnienie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Skala Apgar, czyli najprostszy sposób na ocenę zdrowia noworodka 

Popularna skala Apgar wykorzystywana jest już od kilkudziesięciu lat. Na podstawie ustalonej skali punktowej ocenia się m.in.:

  • funkcję serca,
  • czynność oddechową,
  • napięcie mięśniowe,
  • kolor skóry,
  • reakcję na bodźce.

Za każdy element przysługuje od 0 do 2 punktów, których suma wskazuje na ogólny stan zdrowotny dziecka. Jak powszechnie przyjęto, jeśli liczba uzyskanych punktów jest mniejsza niż 4, to oznacza to, że noworodek wymaga natychmiastowego podjęcia działań medycznych. Nawet najmniejsze opóźnienia mogą negatywnie wpłynąć na jego rozwój, prowadząc do upośledzania poszczególnych czynności lub co gorsza, mogą być powodem zgonu. Kiedy emocje chwilowo opadną, zaczynają pojawiać się pytania podważające prawidłowe prowadzenie ciąży. Musisz mieć świadomość, że niekiedy niska skala Apgar jest konsekwencją błędów okołoporodowych.

Błąd okołoporodowy, jako przyczyna złego stanu zdrowia – zawalcz o godną rekompensatę

Do najczęstszych medycznych błędów okołoporodowych można zaliczyć np. niewykonanie podstawowego badania sprawdzającego m.in. czynność serca, błędne odczytanie wyników, brak regularnego monitorowania stanu zdrowia i wiele innych. Warto mieć świadomość, że czasami z pozoru najmniejsze niedopatrzenie skutkuje poważnymi konsekwencjami. Zastanawiasz się co zrobić, kiedy pomimo zapewnień lekarza u Twojej pociechy doszło do komplikacji zdrowotnych? W takich przypadkach warto zebrać całą historię hospitalizacji i udać się do doświadczonych specjalistów. Z ich pomocą dokładnie przeanalizujesz prowadzenie ciąży, a tym samym sprawdzisz, czy lekarz dopuścił się błędu okołoporodowego. Profesjonalistów od tego typu spraw znajdziesz pod adresem https://prawapacjenta.org/. Jeśli w dokumentacji zostaną wykryte nieprawidłowości, następnym krokiem będzie podjęcie kolejnych czynności prawnych. Poszkodowanym rodzicom przysługuje prawo do uzyskania odszkodowania. Z uwagi na skomplikowany charakter przepisów i trudną batalię sądową nie zaleca się prowadzenia działań na własną rękę. Doświadczeni prawnicy z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym będą godnie reprezentować Twoje interesy przed sądem. Co więcej, służą wsparciem emocjonalnym, które w takich chwilach jest bardzo przydatne! Twoje dziecko zasługuje na otrzymanie rekompensaty, dlatego zacznij działać już teraz!

Materiał zewnętrzny