Stłuczka? Sprawdź, co zrobić w razie zdarzenia!
Kolizje i wypadki to niestety codzienność na drogach. Nikt nie planuje uderzenia w samochód drugiego kierującego, a jednak takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Bywają mocno stresujące zarówno dla sprawców, jak i poszkodowanych. Dowiedz się, co zrobić w razie małej stłuczki na drodze lub parkingu.
Kolizje drogowe a przepisy w Polsce
Stłuczka a kolizja – które z nich jest groźniejsze? W świetle polskiego prawa są tym samym. Takie zdarzenia drogowe dotyczą ruchu lądowego i są spowodowane przez naruszenie zasad bezpieczeństwa. Skutkiem są straty materialne, np. uszkodzenie samochodu, mienia, urządzeń drogowych lub bagażu znajdującego się w pojeździe.
Zgodnie z przepisami za kolizję uznaje się sytuacje, w których osoby poszkodowane nie wymagały hospitalizacji dłuższej niż 7 dni. W przeciwnym razie zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako wypadek, a to wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami niż mandat za stłuczkę.
Małe stłuczki, czyli kolizje drogowe – czy policja jest potrzebna na miejscu?
W razie niewielkiej obcierki, jeśli żadna z osób uczestniczących w zdarzeniu nie została ranna, a strony kolizji są zgodne co do winy, obecność policji nie jest konieczna. W takiej sytuacji mandat za stłuczkę nie zostanie nałożony na sprawcę. To rozwiązanie często pomaga oszczędzić kierowcom wielu nerwów związanych np. z nałożeniem punktów karnych.
Jeżeli zdecydujecie się na niewzywanie policji, należy pamiętać o sporządzeniu odpowiedniego dokumentu – oświadczenia sprawcy kolizji – znajdziesz je np. na stronie UFG. Umieśćcie w nim wszystkie szczegóły dotyczące sytuacji na drodze oraz dane kierowców i aut uczestniczących. To istotne przede wszystkim z punktu widzenia osoby poszkodowanej. Oświadczenie jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC sprawcy kolizji.
Czy mi jako sprawcy należą się też środki z ubezpieczenia? Jedynie w sytuacji, gdy posiadasz dodatkową ochronę. Obowiązkowa polisa OC pokrywa tylko odszkodowanie przysługujące osobie poszkodowanej. Jeżeli np. wykupisz ubezpieczenie AC w Balcia, możesz ubiegać się o środki na naprawę swojego samochodu po stłuczce drogowej z Twojej winy.
Konsekwencje w przypadku stłuczki
Jeśli po kolizji drogowej na miejsce zostanie wezwana policja, musisz liczyć się z tym, że na sprawcę zostanie nałożony mandat karny. Kara za spowodowanie kolizji drogowej wynosi 1000 złotych + kwota wykroczenia, które doprowadziło do powstania sytuacji. Oznacza to, że jeżeli na skutek wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, zostaniesz ukarany mandatem za złamanie przepisów dotyczących sygnalizatorów oraz dodatkowym 1000 zł. Za stworzenie zagrożenia w ruchu na kierującego nakłada się także 6 punktów karnych. Jedną z boleśniejszych konsekwencji dla sprawcy, poza mandatem i punktami karnymi, będzie także utrata zniżek na ubezpieczenie OC pojazdu. Niestety, dotyczy to każdej sytuacji, która doprowadzi do wypłaty odszkodowania – także, gdy policja nie została wezwana na miejsce zdarzenia.
Stłuczka a brak przeglądu poszkodowanego
Pamiętaj, że konsekwencje, czyli koszty wynikające ze stłuczki na drodze są pokrywane w 100% z ubezpieczenia sprawcy. W tym przypadku stan techniczny pojazdu poszkodowanego nie ma znaczenia – nawet jeśli brakuje aktualnego przeglądu technicznego w dniu zdarzenia. Warto jednak zaznaczyć, że w takiej sytuacji policja obecna na miejscu kolizji może nałożyć mandat karny w wysokości 500 złotych i zatrzymać dowód rejestracyjny.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze