Niedziela, 16 czerwca 2024

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Już 17 czerwca 2023 r. zapraszamy na INDUSTRIADĘ!

06.06.2023 15:00 | 0 komentarzy | MK

Po kilku latach święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego ponownie wraca do swojej tradycyjnej formuły dwudniowego świętowania. Poprzedzi je happening, który odbędzie się 16 czerwca 2023 r. w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Oficjalne rozpoczęcie święta odbędzie się natomiast w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi - 17 czerwca o godzinie 12.00.  Po nim nastąpi otwarcie Mediateki - filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, która będzie mieścić się w nowo zrewitalizowanym budynku cechowni na terenie kompleksu.

Już 17 czerwca 2023 r. zapraszamy na INDUSTRIADĘ!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

INDUSTRIADA to jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej, drugi pod względem wielkości w Europie w ogóle, prezentujący dziedzictwo przemysłowe województwa śląskiego. To coroczne święto, w którym udział bierze kilkadziesiąt tysięcy osób, ma na celu promować unikatowy w tej części Europy Szlak Zabytków Techniki, który zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu. Znajdują się na nim obiekty związane z przemysłem węglowym, paliwowym, energetycznym, metalurgicznym, elektromaszynowym, chemicznym, mineralnym, drzewno-papierniczym, lekkim, spożywczym, poligraficznym, z transportem kolejowym, a także kolonie robotnicze i osiedla patronackie. W tym roku do grona obiektów zaprzyjaźnionych INDUSTRIADY dołączyły: Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach, Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu Zdroju, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie,  Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Pałac Schoena w Sosnowcu oraz Wieża wyciągowa w Porębie.

 Tegoroczny motyw przewodni INDUSTRIADY to „Sztuka przemysłu” - w tym roku będziemy odkrywać, wyjaśniać i poznawać historię przemysłu poprzez sztukę. Uczestnikom INDUSTRIADY przybliżmy historię dziedzictwa poprzemysłowego zarówno materialnego, jak i niematerialnego, pokazując jak rozległe są związki łączce przemysł ze sztuką i jak bardzo różnorodne i rozległe są to powiązania, nie tylko za sprawą samych twórców, projektantów wzornictwa przemysłowego, architektury, działalności artystycznej pracowników przemysłu, ale też wzajemnych inspiracji i przenikania się w kulturze masowej.

 Tegoroczna, 14. edycja święta Szlaku Zabytków Techniki to 2 dni świętowania w 46 obiektach w 29 miastach województwa śląskiego, które oferują w tym dniu ponad 365 wydarzeń skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i rodzin, seniorów, pasjonatów techniki a także artystów! W bogatym programie przewidziano oprócz ciekawych oprowadzań po obiektach i tematycznego zwiedzania obiektów biorących udział w święcie,  blisko 70 wystaw, ponad 100 warsztatów, 20 wykładów,  50 pokazów, ponad 40 koncertów,  blisko 30 spektakli oraz  30 wydarzeń dedykowanych najmłodszym, a oprócz tego aż 15 gier terenowych i 10 pikników! Znaczna część tych wydarzeń będzie miała charakter otwarty i bezpłatny, na niektóre obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Cały program INDUSTRIADY dostępny jest na stronie www.industriada.pl

 Do wszystkich atrakcji dojedziemy, korzystając z transportu publicznego –  w tym roku, jak w latach ubiegłych, do współpracy przy organizacji święta dołączył Zarząd Transportu Metropolitalnego, który w dniu 17 czerwca oferuje bezpłatny transport na terenie województwa oraz Koleje Śląskie, które po raz kolejny zostały oficjalnym przewoźnikiem INDUSTRIADY.

Tegoroczną INDUSTRIADĘ uświetnią również wyjątkowi goście. Wśród gwiazd, które wystąpią na muzycznych scenach będą m.in: Big Cyc, Czesław Śpiewa, Marcin Wyrostek, Jelonek, Luxtorpeda, Sound'n'Grace, Spirit of Smokie.

 INDUSTRIADA to nic innego jak aktywnie spędzony, twórczy czas dla wszystkich, po to  by podczas wielu ciekawych wydarzeń i eventów pokazać, wytłumaczyć, zaangażować i promować przemysłowe dziedzictwo naszego regionu.

Jak co roku dla wszystkich uczestników zostanie uruchomiona industriadowa infolinia. Numer  728 406 107 czynny będzie w dniu INDUSTRIADY tj. 17 czerwca w godzinach 09.00 – 21.00.

Materiał zewnętrzny