Sobota, 18 maja 2024

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Czy da się znaleźć pracę jako opiekunka w Niemczech bez języka?

23.05.2023 15:29 | 0 komentarzy | MK

Nowe doświadczenie zawodowe, możliwość poznania innej kultury, a także – rzecz jasna – atrakcyjne zarobki, nawet kilkukrotnie wyższe niż wynagrodzenie, na jakie można liczyć w Polsce… to wszystko sprawia, że opieka nad osobami starszymi w Niemczech cieszy się wśród Polaków i Polek dużą popularnością od wielu lat. Jest jednak jeden szkopuł, czyli: obcy język. Sprawdźmy zatem, czy da się znaleźć pracę jako opiekunka w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego.

Czy da się znaleźć pracę jako opiekunka w Niemczech bez języka?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Opieka – Niemcy a język polski

Na wstępie od razu powiedzmy jedną rzecz: bezpośrednia komunikacja z podopiecznym – a często także jego bliskimi – jest sprawą fundamentalną, jeśli chodzi o pracę w charakterze opiekunki. Niezbędne jest zatem to, by senior i opiekunka posługiwali się tym samym językiem w stopniu umożliwiającym przynajmniej codzienną komunikację.

Teoretycznie powinien to być język niemiecki, by była możliwa taka opieka. Niemcy jednak czasem znają język polski na tyle dobrze, że możliwa jest komunikacja w naszym ojczystym języku. Co więcej, w Berlinie, Dreźnie czy Monachium mieszka wielu Polaków, którzy – tak samo jak seniorzy z Niemiec – potrzebują wsparcia na co dzień. Może się zatem okazać, że do pracy wystarczy język polski – takich ofert najlepiej szukać na portalach i grupach w mediach społecznościowych, które zrzeszają Polaków mieszkających za naszą zachodnią granicą.

Praca dla opiekunek w Niemczech? Dobrze znać choć podstawy niemieckiego

Jednak nie ma się też co oszukiwać: praca dla opiekunek w Niemczech bez znajomości choćby podstaw języka niemieckiego to opcja co najwyżej na krótką metę. Praktycznie każda opiekunka prędzej czy później będzie musiała udać się do apteki czy sklepu, załatwić coś w mieście czy porozmawiać z lekarzem. Wówczas znajomość języka niemieckiego będzie potrzebna.

Czy w takich okolicznościach trzeba znać język obcy w stopniu zaawansowanym? Niekoniecznie. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech często polega tylko na pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wówczas wystarczy znajomość podstawowych zwrotów i słówek – sam pobyt w Niemczech zresztą często traktowany jest jako możliwość „podreperowania” języka obcego. Pamiętajmy jednak, że im większej opieki wymaga senior, tym lepiej trzeba znać język niemiecki.

Mimo wszystko, podstawy języka niemieckiego warto znać – choćby dla własnego komfortu. Na stronie organizacji Caring Personnel, czyli https://caringpersonnel.pl/, znajdziesz oferty pracy zarówno dla osób biegle mówiących po niemiecku, jak i tych, które mają opanowane tylko podstawowe zwroty.

Materiał zewnętrzny