Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Uczniowie i nauczyciele SP nr 3 w Raciborzu dowiedzieli się, jak rozpoznać czerniaka

15.05.2023 11:00 | 0 komentarzy | ż

W Szkole Podstawowej nr 3 im. K.K. Baczyńskiego w Raciborzu obchodzony był Europejski Dzień Walki z Czerniakiem, który każdego roku jest okazją do edukowania na temat tej choroby. 

Uczniowie i nauczyciele SP nr 3 w Raciborzu dowiedzieli się, jak rozpoznać czerniaka
Z uczniami i nauczycielami szkoły na Brzeziu spotkał się prof. Łukasz Krakowczyk, który opowiedział o profilaktyce czerniaka. Fot. SP nr 3 w Raciborzu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Profesor Łukasz Krakowczyk przybliżył mechanizm powstawania, diagnozowania i leczenia czerniaka.

Uczestnicy spotkania poznali cechy charakterystyczne tej choroby, takie jak: asymetria znamienia, jego poszarpane brzegi, nietypowy kolor, rozmiar pow. 5-6 mm, czy postępujące zmiany.

Gość zachęcił zebranych do regularnej samoobserwacji i samobadania. W czasie spotkania uczniowie obejrzeli film, który demonstrował, jak takie samobadanie każdy może wykonać.

Łukasz Krakowczyk przypomniał, aby chronić skórę przed nadmiernym i długotrwałym przebywaniem w pełnym słońcu, pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem, a także wspomniał o niekorzystnym promieniowaniu UV w solarium.

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się ze sposobem działania dermatoskopu, a chętne osoby skorzystały z porady pana profesora przy ocenie własnych znamion.

Prof. dr. hab. Łukasz Krakowczyk - mieszkaniec Raciborza - nazywany „Mechanikiem ludzkich ciał”, jest pracownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Gliwicach. Wykonał m.in. pierwszy na świecie przeszczep twarzy ze wskazań życiowych. Dwukrotnie zdobył bardzo prestiżowe nagrody "Złotego skalpela"(2018 i 2020) oraz odebrał w Stanach Zjednoczonych nagrodę Medycznego Oskara za pierwszą na świecie rekonstrukcję narządów szyi (2017). Jest ambasadorem Fundacji „Oko w oko z rakiem”.