Mistrz Polski ma stypendium mniejsze od tego, co dostanie od wujka za posprzątanie garażu
Zawirowania, jakim podlega urząd miasta, gdy uchwały w sprawie stypendiów sportowych są uchylane przez nadzór prawny wojewody, mają gorzki wymiar np. dla zapaśników Unii. Ci od miesięcy nie dostają pieniędzy, choć osiągają znakomite rezultaty na arenie krajowej i międzynarodowej. W czwartek odwiedził ich prezydent Polowy i wręczył nagrody pieniężne za osiągnięcia z 2022 roku.
Materiał wideo:
Prezydent Dariusz Polowy lubi odwiedzać sportowców i wręczać im nagrody pieniężne. Robi to w blasku fleszy, przy oklaskach i wyrazach wdzięczności ze strony obdarowanych. Wizyta prezydencka w Miejskim Klubie Zapaśniczym Unia nie obyła się jednak bez rozmów z rodzicami sportowców. Tych niepokoi przedłużający się okres niewypłacania najlepszym zapaśnikom stypendiów sportowych. Na forum komisji budżetowej w radzie miasta pojawił się głos (odczytany przez przewodniczącego Mirosława Lenka), że stypendia są najniższe w regionie. Podobną opinię usłyszeliśmy od rodzica jednego z zawodników. - 200 zł od Miasta? Trudno go motywować do treningów za taką kwotę. Więcej syn dostanie od wujka za posprzątanie garażu - mówił raciborzanin.
Rodzice byli u włodarza, rozmawiali z radnymi, złożyli w urzędzie pisma. Wciąż czekają na odpowiedź. Od Dariusza Polowego słyszą, że coś pozytywnego nastąpiło, bo rada przyjęła uchwałę o stypendiach, po uwzględnieniu poprawek prawników wojewody śląskiego. Stypendia wypłaca teraz w drodze decyzji administracyjnych, ale kwoty wpłyną na konta sportowców dopiero w drugiej połowie maja. - Praktycznie pół roku zawodnicy są pozbawieni pieniędzy, które otrzymywali w 2022 roku - zauważył R. Wolny. Martwi go także, że Miasto w tym roku obcięło o 30 tys. zł nakłady na miejski klub. Tymczasem na piłkarzy Unii nie szczędzi środków. Wolnemu trudno pojąć, dlaczego wciąż przegrywający futboliści, którzy dramatycznie walczą o utrzymanie w IV lidze są hojnie dofinansowani, a unici-zapaśnicy muszą prosić się o granty na podstawową działalność. Wolny zauważa, że klub ma konkretną historię, pozycję w kraju, a on sam jest jednym z najlepszych sportowców Polski ostatnich dekad - mistrzem olimpijskim i wielokrotnym uczestnikiem igrzysk. Jak można w ogóle porównywać jego osiągnięcia z piłkarzami, którzy mierzą się z rywalami na prowincjonalnych boiskach?
Ostatni spektakularny sukces Kamila Czarneckiego, który zdobył brązowy medal ME w Zagrzebiu w kat. seniorów nie został dostrzeżony przez Miasto. W przeszłości prezydent nagradzał zapaśników za mniejsze sukcesy. Czwartkowa wizyta Polowego w Unii nie zaowocowała gratulacjami na okoliczność tego sukcesu, na który klub z placu Jagiełły czekał od lat, w których wschodziła gwiazda Ryszarda Wolnego.
Unia ma za sobą obfity w medalowe sukcesy kwietniowy weekend, gdzie świetnie wypadła na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży czy MP kadetów. Czy będzie mogła osiągać następne sukcesy, gdy w klubowej kasie braknie środków na udział w tym, czy innym turnieju? Ten scenariusz według Wolnego jest niestety realny.
Po wizycie prezydenta w hali zapaśniczej zostały kuluarowe rozmowy rodziców z włodarzem - ten zaprosił ich na kawę na rynku, gdzie omówiono sporne sprawy. Włodarz jeszcze w obecności młodzieży żartował, że nie czuje się na siłach by próbować rywalizacji z czołowymi zapaśnikami w kraju. Mówił, że zapasami parał się jeszcze w szkolnej ławie, gdy mierzył się z kolegami.
Nagrodzeni przez prezydenta za osiągnięcia z 2022 roku
- Sebastian Jezierzański - III na ME seniorów, V na MŚ seniorów
- Patrycja Sperka Mistrzyni Polski seniorek
- Piotr Stolarczyk Mistrz Polski seniorów
- Agata Walerzak Wicemistrzyni Polski seniorów
- Kamil Czarnecki brązowy medalista MP seniorów, 8. zawodnik ME U-20
- Patryk Ołenczyn, 8. zawodnik ME seniorów
- Mateusz Kampik brązowy medalista MP seniorów
- Mateusz Szewczuk brązowy medalista MP seniorów
- Dawid Mkrtchyan Mistrz Polski U-20
- Mateusz Iwanowski Mistrz Polski U-20
- Patrycja Rębisz Mistrzyni Polski U-20
- Kamila Kasprów Mistrzyni Polski U-20
- Justyna Kuźmińska Wicemistrzyni Polski U-20
- Patryk Grzegorzewicz brąz na MP U-20
- Jakub Otulak brąz na MP U-20
- Wojciech Iwanowski 6. zawodnik ME U-20; 1. na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
- Kajetan Jakubowski 8. zawodnik ME U-20, zwycięzca OOM
- Julia Michniewicz zwyciężczyni OOM
- Marcin Szymiczek zwycięzca OOM
- Mateusz Alot 2. na OOM
- Emilia Świerczewska 1. na Pucharze Polski kadetek
- Oliwia Delong 3. na OOM
- Amelia Szydło III na MP U-20
- Piotr Tomaszewski 1. na MP U-20
- Szymon Nieckarz 1. na MP U-20
- Franciszek Koćwin 1. na MP U-20
- Borys Stebel MP U-15
- Kuba Kosik MP U-15
- Emilia Strachota 2. na MP U-15
- Michalina Teodorowicz 2. na MP U-15
- Na podium MP U15 i U14: Natalia Skrzypczak, Kacper Ołenczyn, Kacper Ligęza, Matvil Lishchuk, Dawid Matusz
Ludzie:
Dariusz Polowy
Radny, były prezydent Raciborza
Ryszard Wolny
Samorządowiec, sportowiec, zastępca przewodniczącego rady powiatu raciborskiego
Komentarze
6 komentarzy
Wszystkim płacić! Co za bezczelność, by domagać się płacenia za to, że chcesz sobie potrenować jakiś totalnie niszowy sport. W piłkę w unii kopie 150 piłkarzy, a ile jest klubów zapaśniczych w Polsce? Mniej niż LKS-ów w powiecie! I co, zapaśnicy mają być dotowani dlatego, że Rysiu Wolny sto lat temu zdobył medal na olimpiadzie?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
A stadion dla IV czy V ligi dla piłkarzy kto i za ile postawił ? Dokładne dane poproszę. Jak tacy znawcy funduszu Miasta tutaj zawitali.
Pan prezes dziwnie zapomniał powiedzieć że halę dostaje klub od miasta za darmo, że remont wykonano na koszt miasta, a to setki tysięcy złotych dla klubu.
O wychodzi interesowność młodych zapaśników. Żenada.
To niech posprząta ten garaż i nie robi z tego tragedii.