Czwartek, 7 listopada 2024

imieniny: Antoniego, Ernesta, Achillesa

RSS

Żeby szkoła nie kształciła bezrobotnych. Konferencja w wodzisławskim Ekonomiku i podpisanie umów z patronami

17.04.2023 10:56 | 2 komentarze | ż

W wodzisławskim Ekonomiku przedstawiciele pracodawców, instytucji publicznych dyrekcja szkoły oraz nauczyciele podjęli dyskusję na temat warunków, w jakich funkcjonują dziś uczestnicy rynku pracy.

Żeby szkoła nie kształciła bezrobotnych. Konferencja w wodzisławskim Ekonomiku i podpisanie umów z patronami
Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim Maria Lach (trzecia od lewej) podpisała szereg umów z nowymi partnerami szkoły. Dzięki temu kształcenie zyska praktyczny wymiar.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wykorzystać mocne strony młodzieży

Rynek pracy jest dziś dla pracodawców i pracowników wyzwaniem. Każda ze stron musi bowiem odnaleźć się w niełatwej sytuacji ultraszybkiego postępu technologicznego, zmieniających się oczekiwań i możliwości, a także osobistych preferencji uczestników rynku pracy. Z tego powodu spotkanie pracodawców z dyrekcją, nauczycielami i uczniami szkoły, dyskusja, a wreszcie podpisanie umów patronackich stanowią ważny krok w jego kształtowaniu w skali regionalnej. Z takiego założenia wyszli w wodzisławskim Zespole Szkół Ekonomicznych.

- Dziś na rynku pracy spotykamy młodego człowieka, który na równi ze światem rzeczywistym funkcjonuje w świecie wirtualnym. To oznacza, że pracodawcy mierzą się z zupełnie nowym profilem pracownika: skupionym na technologii, z zaawansowanymi umiejętnościami informatycznymi i oszczędną komunikacją werbalną. Staramy się jako szkoła promować i wdrażać taki model kształcenia zawodowego, który wykorzystuje mocne strony pokolenia młodych i kształtuje je na potrzeby rynku pracy

- podkreśla Maria Lach, dyrektor zespołu Szkół Ekonomicznych.

Czego chcą młodzi?

Kierownik kształcenia praktycznego i nauczyciel przedmiotów zawodowych Aleksandra Zielonka zaprezentowała uczestnikom spotkania kierunki kształcenia uruchomione w Ekonomiku oraz zasady przystępowania do egzaminów zawodowych. Z kolei Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim powiedziała, czego oczekują młodzi, poszukujący pracy ludzie.

- Przede wszystkim stawiają na komunikację i rozwój. Ogromnie doceniają możliwość rozwijania swoich kompetencji, talentów i umiejętności, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Jednocześnie, co ciekawe, młodzi rezygnują z kultury obecności na rzecz kultury zaufania. Przychodzą do pracy z nadzieją, że szef, pracodawca obdarzy ich zaufaniem zapewniającym swobodę działania - powiedziała dyrektor Anna Słotowińska-Plewka.

Nowi patroni szkoły

Podsumowaniem dyskusji było podpisanie przez szkołę nowych umów patronackich, na podstawie których pracodawcy otoczą szczególną opieką i edukacją zawodową młodzież Ekonomika.

  • Uczniowie kształcący się w zawodach technik ekonomista i technik rachunkowości będą korzystali ze wsparcia Doradztwa Podatkowego Graczyk S.C., Kancelarii Doradztwa Podatkowego Piątek sp. z o.o. i Kancelarii Doradztwa Podatkowego Delta.
  • Technik handlowiec otoczony zostanie zawodowym wsparciem przez „Społem” Powszechną Spółdzielnię Spożywców.
  • Z kolei Grupa Atlas Tour sp. z.o.o. patronatem objęła adeptów technika organizacji turystyki.
  • Firma Jordaszka sp. z o.o. wesprze w rozwoju młodzież kształcącą się w zawodach: technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych.
  • Przyszli informatycy i technicy reklamy korzystać będą z rad i doświadczenia firmy Pikselomania sp. z o.o.

Wydarzeniu towarzyszyły całodzienne warsztaty poprowadzone przez gości specjalnych – przedstawicieli wieloletniego partnera szkoły, czyli firmy Unity Line – operatora promów na Morzu Bałtyckim. Doświadczenie tego pracodawcy, marka rozpoznawalna w Europie, kultura pracy stanowią niejednokrotnie przykład, do którego szkoła odwołuje się, prezentując autorytety rynku pracy. Pośród różnych rodzajów spotkań i ćwiczeń szczególnym zainteresowaniem ze strony młodzieży cieszyły się zajęcia z carvingu, czyli rzeźbienia w owocach i warzywach.

źródło: ZSE, oprac. BKI, ż