Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Dlaczego różnorodność biologiczna jest ważna?

29.03.2023 23:35 | 0 komentarzy | MK

Lis w ogrodzie. Dzięcioł na drzewie. Motyl na łące. Kiedy mówimy o różnorodności biologicznej, mamy na myśli wszystkie zwierzęta, rośliny i grzyby, ich siedliska oraz sposób, w jaki żyją ze sobą. Kiedy istnieje wiele różnych rodzajów gatunków i siedlisk, w przyrodzie występuje duża różnorodność biologiczna. To dobrze! Dlaczego? O tym w poniższym artykule.

Dlaczego różnorodność biologiczna jest ważna?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zagrożenia wynikające z zaniku różnorodności

W Polsce jest wiele pięknych i unikalnych obszarów przyrodniczych. Od smaganych wiatrami wybrzeży, przez nietknięte lasy, po pofałdowane łąki kwiatowe. Jednak wiele dzikich zwierząt i roślin, które kiedyś były powszechne, jest teraz zagrożonych – między innymi przez działalność człowieka. Naszym zadaniem jest natomiast dbanie o to, co wciąż jest do uratowania.

Dzieje się tak głównie dlatego, że liczne tereny siedlisk zostają zajęte przez człowieka. Tymczasem kiedy jakiś gatunek ginie, ma to konsekwencje daleko wykraczające poza jego utratę. To dzięki ekosystemom, gatunkom i genom mamy żywność, lekarstwa, czyste powietrze i wodę.

Na co zwracać uwagę?

Aby powstrzymać ten spadek, wiele zagrożonych i rzadkich gatunków potrzebuje przede wszystkim przestrzeni i spokoju. W życiu codziennym łatwo można zrobić trochę więcej dla bioróżnorodności. Czasem wystarczy nieco... nabałaganić.

Trochę bałaganu sprzyja przyrodzie

Krawędzie i narożniki, które mogą być trudne do uprawy, można pozostawić samym sobie lub obsadzić kilkoma drzewami, aby urozmaicić krajobraz. Ścinki z przycinanego żywopłotu nie muszą być spalone. Zostawione pomiędzy roślinami będą stanowiły kompost i siedlisko dla owadów i pajęczaków.

Hodowcy bydła mogą szczególnie przyczynić się do ochrony przyrody, wypuszczając jałówki na łąki latem. Obgryzane przez krowy trawy i ich odchody robią miejsce innym roślinom i gatunkom owadów. Więcej na temat nowinek dotyczących zmian w przyrodzie i rolnictwie można przeczytać na stronie portalu Agronomist, czyli tutaj: https://agronomist.pl/.

Dzień Różnorodności Biologicznej

Co roku w maju obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, który koncentruje się na ochronie przyrody oraz jej wielu gatunków i siedlisk. Musimy powstrzymać utratę różnorodności biologicznej – i to pilnie! Wspomniany portal Agronomist nie tylko wspiera zrównoważoną produkcję i pokazuje, jak dbać o różnorodność biologiczną, ale także publikuje wiele eksperckiej wiedzy z zakresu rolnictwa – warto między innymi tam zdobywać nową dawkę wiedzy branżowej, która jest na bieżąco aktualizowana.

Materiał zewnętrzny