Czwartek, 14 listopada 2024

imieniny: Rogera, Serafina, Agaty

RSS

Nowiny Wodzisławskie z podziękowaniem za Zawodowy Debiut [ZDJĘCIA]

24.03.2023 10:07 | 0 komentarzy | ska

W auli I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. podsumowano pierwszą edycję autorskiego projektu wodzisławskiego Powiatowego Urzędu Pracy pod tytułem "Zawodowy debiut". W skrócie, chodzi w nim o to, by uczniowie najstarszych klas liceów ogólnokształcących przed dalszym etapem kształcenia mogli zweryfikować w realnych warunkach, czy zawód, który wybrali, jest rzeczywiście tym, co chcą robić w życiu. W projekcie udział wzięła także redakcja Nowin Wodzisławskich, która przedstawiła tajniki dziennikarstwa pięciu praktykantom. 

Nowiny Wodzisławskie z podziękowaniem za Zawodowy Debiut [ZDJĘCIA]
Podziękowania za udział w projekcie "Zawodowy Debiut" odebrał red. nacz. Nowin Wodzisławskich Szymon Kamczyk z rąk starosty Leszka Bizonia. fot. W. Raczkowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowiny Wodzisławskie z podziękowaniem za Zawodowy Debiut [ZDJĘCIA]

– Z doświadczenia urzędu pracy wynika, że bardzo często wybór dalszej ścieżki kształcenia lub rozpoczęcia aktywności zawodowej w danym zawodzie jest przypadkowy. Młodzież nie posiada wyobrażenia o specyfice pracy w tym zawodzie oraz charakterystyce pracy w konkretnych przedsiębiorstwach – wyjaśnia Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Wychodząc naprzeciw tym problemom, postanowiono wykorzystać potencjał Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. w kontaktach z lokalnymi przedsiębiorstwami, aby umożliwić grupie młodzieży kontakt z realnym środowiskiem pracy. W liceach przeprowadzone zostały ankiety na temat tego, jakie zawody chciałaby w przyszłości wykonywać młodzież. Na tej podstawie urząd pracy dobrał odpowiednich pracodawców, którzy przyjęli do siebie młodzież na pięciodniowe praktyki i pokazali, jak ta praca faktycznie wygląda.

Z programu w tej edycji skorzystało łącznie 72 licealistów – uczniów klas trzecich. Największą grupę (31 osób) stanowili licealiści z Rydułtów (Zespół Szkoł Licealnych i Technicznych). Z I LO w Wodzisławiu Śl. z programu skorzystało 17 uczniów, z II LO w Wodzisławiu Śl. – 13, a III LO w Wodzisławiu Śl., które wchodzi w skład Zespołu Szkół Technicznych – 11 uczniów. Było to możliwe dzięki porozumieniom podpisanym w listopadzie przez dyrektora PUP w Wodzisławiu Śl. i dyrekcje szkół.

Największym zainteresowaniem cieszyły się zawody mundurowe, szczególnie Policja. Także zawody medyczne cieszyły się sporym powodzeniem (6 praktykantów w zawodach medycznych, 13 fizjoterapeutów). Młodzież próbowała swoich sił także w zawodach artystycznych, jak aktor, reżyser i tancerz (9 osób). W redakcji Nowin Wodzisławskich tajniki zawodu dziennikarza lokalnego poznało natomiast 5 osób. 

Katalog zawodów wybranych przez młodzież był bardzo szeroki. Od zawodów związanych z medycyną i szeroko pojętą ochroną zdrowia, przez rachunkowość i księgowość, projektowanie architektoniczne, animację artystyczną, bibliotekarstwo, nauczanie w przedszkolu i dziennikarstwo prasowe po agencje reklamowe, pracę w policji i straży pożarnej, wymiar sprawiedliwości czy dietetykę.

Podczas wczorajszego wydarzenia, w którym prócz samych uczestników projektu i pracodawców udział wzięli m.in. starosta Leszek Bizoń, wicestarosta Tadeusz Skatuła oraz członkini zarządu powiatu Kornelia Newy, a także przedstawiciele urzędów pracy z południowo-zachodniej części województwa śląskiego, dyrektor PUP w Wodzisławiu Śl. Anna Słotwińska-Plewka podsumowała pierwszą edycję programu. Przypomniała, że projekt początkowo miał wystartować na początku 2020 r., lecz na przeszkodzie stanęła pandemia. Szefowa wodzisławskiego urzędu pracy podziękowała wszystkim, dzięki którym reaktywacja inicjatywy była możliwa: dyrekcjom szkół, nauczycielom, rodzicom młodzieży zainteresowanej udziałem w praktykach, a przede wszystkim lokalnym pracodawcom, wśród których znalazły się zarówno podmioty prywatne, jak i instytucje publiczne, jak np. Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śl., Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. czy Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śl.

Główną częścią wczorajszego spotkania były panele dyskusyjne – jeden z udziałem młodzieży, drugi – z przedstawicielami pracodawców. Angelika Krzywodajć z PUP w Wodzisławiu Śl. wcieliła się w rolę moderatorki, podejmującej wiele tematów związanych z aktywizacją zawodową młodych ludzi. Dzięki dyskusji, jaka się zrodziła, dowiedzieliśmy się nie tylko, co kierowało młodzieżą w wyborze swoich zawodów (głównie osobiste zainteresowania, tradycje rodzinne, ale też atrakcyjne zarobki czy warunki pracy), ale też co o jakości pracy swoich podopiecznych sądzą ich byli „szefowie”.

Poruszano ponadto inne interesujące aspekty dotyczące ogólnie funkcjonowania lokalnego rynku pracy, np. jak pracodawcy postrzegają zadaniowy system czasu pracy czy pracę zdalną, jakie zdaniem szefów firm są najlepsze sposoby motywowania pracowników, benefitach pracowniczych itp. Mowa była m.in. o dużej zmianie mentalnej na rynku pracy. Coraz częściej bowiem pracownicy nawet kosztem nieco niższych zarobków albo dłuższych dniówek zgłaszają potrzebę dłuższych okresów wolnych. Stąd pojawiające się od czasu do czasu postulaty 4-dniowego tygodnia pracy czy zadaniowego czasu pracy.

Najważniejszą jednak była zgodna opinia zarówno licealistów, jak i pracodawców, którzy gościli młodzież u siebie na praktykach, że „Zawodowy debiut” to cenna inicjatywa warta kontynuowania. Uczniom daje możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat pracy w wymarzonym zawodzie z rzeczywistością, a pracodawcom – rozeznanie wśród potencjalnie przyszłych pracowników.

Realizacja projektu „Zawodowych debiutów” nie byłaby możliwa bez wsparcia i życzliwości 29 pracodawców. Jako wyraz wdzięczności starosta Leszek Bizoń wspólnie z Anną Słotwińską-Plewką wręczyli przedstawicielom firm symboliczne podziękowania.

W "Zawodowy Debiut" zaangażowały się: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wodzisławiu Śląskim, Wodzisławskie Centrum Kultury, Lasok Architekci, „Nowiny Wodzisławskie”, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, Dom Bez Barier „Maja”, Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim, Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, Biblioteka Publiczna Miasta Rydułtowy im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Biuro Rachunkowego „Kűhn”, Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim, Centrum Dietetyki Zdrowy Duet, Ośrodek św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śląskim, Przychodnia Weterynaryjna „Nasi Przyjaciele”, PREVAC Sp. z o.o., „E-print”, Punkt Przedszkolny „Bursztynek”.

źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, oprac. (ska)

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski