Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Kupno samochodu ze współwłaścicielem - na co zwrócić uwagę?

22.03.2023 15:57 | 0 komentarzy | MK

Istnieje kilka powodów, dla których ludzie decydują się na kupno samochodu ze współwłaścicielem. Najczęściej z takiej możliwości korzystają osoby młode - niedoświadczeni kierowcy, dla których taki zabieg jest szansą na obniżenie składki obowiązkowego ubezpieczenia OC. Z drugiej jednak strony to także duża odpowiedzialność. Czy współwłaściciele czymś ryzykują? Na co uważać przy sporządzaniu umowy? Czy można później sprzedać auto, które ma współwłaściciela?

Kupno samochodu ze współwłaścicielem - na co zwrócić uwagę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Jak kupić samochód ze współwłaścicielem? Umowa sprzedaży samochodu i formalności

2. Jak wygląda umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem?

3. Kupno samochodu ze współwłaścicielem - korzyści i wady

Współwłaściciela niekoniecznie trzeba uwzględniać już sporządzając umowę kupna sprzedaży samochodu - można dopisać go także później. Wcześniejsze dopełnienie formalności oznacza jednak szybsze korzyści, na przykład te związane ze wspomnianym już ubezpieczeniem.

Jak kupić samochód ze współwłaścicielem? Umowa sprzedaży samochodu i formalności

Aby uczynić drugą osobę współwłaścicielem samochodu, należy przewidzieć zakup przez nią udziału w korzystaniu z samochodu lub przekazanie udziału w formie darowizny od dotychczasowego posiadacza samochodu. W pierwszym przypadku oznacza to, że dane na temat współwłaściciela powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu. Na tej podstawie możliwe jest dokonanie rejestracji pojazdu nie na jednego, ale na dwóch współwłaścicieli. Więcej na temat samej umowy napiszemy za chwilę.

Kiedy umowa sprzedaży pojazdu została już sporządzona i podpisana, kolejnym krokiem jest rejestracja auta na obydwu współwłaścicieli w odpowiednim wydziale komunikacji. W tym procesie nie wymaga się obecności obu współwłaścicieli - wystarczy, że jeden z nich zarejestruje samochód, podając swoje dane i dane drugiego współwłaściciela wraz z jego pełnomocnictwem. Dane współwłaścicieli znajdą się w dowodzie rejestracyjnym.

Ostatnim krokiem jest zgłoszenie współwłaściciela przy zakupie polisy OC. Tu zasada jest podobna jak przy rejestracji: zakupu polis komunikacyjnych może dokonać jeden ze współwłaścicieli, wskazując w umowie pozostałych.

Jak wygląda umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem?

Zarówno sporządzenie umowy kupna sprzedaży, jak i sama umowa nie różnią się w tym przypadku od umowy uwzględniającej tylko jednego właściciela. Wzór takiego dokumentu można znaleźć w internecie, na przykład w serwisie https://autoumowa.pl/ (wzory umów PDF, doc). Różnicę dostrzec można jedynie w przypadku pól poświęconych kupującym. W dokumencie muszą pojawić się dane wszystkich przyszłych współwłaścicieli pojazdu, a także podpisy każdego z nich. Najważniejsze są imiona, nazwiska oraz numery PESEL.

Warto podkreślić, że o ile przy rejestracji i wyrejestrowaniu pojazdu, a także zakupie ubezpieczeń komunikacyjnych, wystarczy, że jeden współwłaściciel będzie miał pisemne pełnomocnictwo pozostałych, w przypadku transakcji kupna i sprzedaży nie istnieje taka możliwość. Wszystkie zaangażowane strony muszą zostać uwzględnione formalnie.

Kupno samochodu ze współwłaścicielem - korzyści i wady

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, kupno pojazdu ze współwłaścicielem stanowi pewne rozwiązanie zwłaszcza dla młodych kierowców. W sytuacji, w której nie mają oni doświadczenia, nie przysługują im zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne, co przekłada się na dość wysokie ceny polis. W przypadku współwłaściciela z dłuższym stażem jest inaczej.

Umowa kupna samochodu ze współwłaścicielem wiąże się jednak z różnymi ograniczeniami. Przede wszystkim trzeba porozumieć się z drugą stroną co do korzystania z pojazdu. Istnieje także ryzyko utraty zniżek. Sygnałem alarmującym powinny więc być wszelkie zastrzeżenia co do sposobu jazdy czy porozumienia z potencjalnym współwłaścicielem.

Materiał zewnętrzny