środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Jak aktywować dowód elektroniczny?

22.03.2023 17:00 | 0 komentarzy | MK

Dowód osobisty to obowiązkowy dokument, który musi posiadać każdy pełnoletni obywatel w Polsce. Jeszcze do niedawna taki dokument występował wyłącznie w postaci kawałka plastiku. Jednak od 2019 roku wprowadzony został e-dowód, czyli dowód osobisty w wersji elektronicznej. Jego działanie opiera się na mikroprocesorze, który można przyłożyć do telefonu lub czytnika tak samo, jak kartę płatniczą. W dobie powszechnego dostępu do elektronicznych wersji dokumentów coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak aktywować e-dowód.

Jak aktywować dowód elektroniczny?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak aktywować warstwę elektroniczną w dowodzie?

Dowody wyrabiane po 2019 roku różnią się od poprzednich wersji tym, że są one wyposażone w warstwę elektroniczną. Oznacza to, że w środku znajduje się niewidoczny mikroprocesor, czyli chip. Co bardzo ważne, e-dowód działa w sposób bezstykowy. Wystarczy przyłożyć go do odpowiedniego czytnika lub do telefonu. Dowód elektroniczny jest możliwy do wyrobienia od 4 marca 2019 roku, a za cały proces odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Bardzo często pojawia się pytanie ze strony osób, które nie są pewne, czy ich dowód posiada warstwę elektroniczną. Aby to sprawdzić, wystarczy upewnić się, czy data wyrobienia dowodu jest późniejsza niż 4 marca 2019 roku. Innym sposobem jest sprawdzenie, czy dowód posiada oznaczenie dokumentu elektronicznego. Ponadto na odwrocie takiego dokumentu można znaleźć numer CAN e-dowodu, zapisany również w postaci kodu kreskowego. Numer ten jest niezwykle ważny. To właśnie dzięki niemu można aktywować elektroniczną warstwę oraz chronić dane znajdujące się na mikroprocesorze przed osobami niepowołanymi.

Jak aktywować warstwę elektroniczną w dowodzie? Aby móc korzystać z certyfikatu identyfikacji i uwierzytelniania oraz certyfikatu podpisu osobistego, konieczne jest ustalenie przez posiadacza kodów PIN. Aby to zrobić, konieczne jest uzyskanie kodu PUK. Ten zostanie dołączony w kopercie podczas odbierania e-dowodu w urzędzie gminy. Następnie właściciel zostanie poproszony o nadanie dwóch kodów PIN. Kod PIN1, 4-cyfrowy, służy do identyfikacji, natomiast PIN2 do złożenia podpisu. Oczywiste jest, że ze względu bezpieczeństwa nie powinno się podawać swoich kodów PIN osobom trzecim. Więcej o aktywacji e-dowodu oraz płynących z tego korzyściach można przeczytać na stronie https://isportal.pl/.

Aktywacja e-dowodu online

Należy pamiętać o tym, że aktywacja e-dowodu jest możliwa również online. Jak tego dokonać? W tym celu na swoim telefonie należy zainstalować aplikację eDo App. Jest ona dostępna zarówno w sklepie Play, jak i w App Store. Aplikacja to pozwala na wygodne i szybkie potwierdzenie tożsamości. Jednak aby móc tego dokonać, konieczne jest posiadanie dowodu z warstwą elektroniczną oraz modułu NFC w telefonie. Co ważne, korzystanie z tej aplikacji jest całkowicie bezpłatne. Aby potwierdzić tożsamość za pomocą telefonu, konieczne jest zainstalowanie aplikacji eDo App. Następnie należy ją otworzyć oraz zeskanować kod QR. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie numeru CAN, przyłożenie dowodu do smartfona oraz podanie kodu PIN1.

Aktywacja e-dowodu — korzyści

Posiadanie dowodu z warstwą elektroniczną wiąże się z szeregiem korzyści dla posiadacza. Przede wszystkim pozwala on na korzystanie z podpisu osobistego. Należy przy tym pamiętać, że nie zastępuje on podpisu kwalifikowanego, jest jednak z pewnością dużo bardziej bezpieczny niż podpis elektroniczny. Warto wiedzieć, że korzystanie z podpisu osobistego ma taki sam skutek prawny, jak podpis własnoręczny. Można go wykorzystywać zarówno w urzędach, jak i w kontaktach innych niż publiczne.

Dzięki dowodowi z warstwą elektroniczną można w łatwy sposób przemieszczać się pomiędzy granicami niektórych państw. Warto jednak pamiętać, że zawiera on również zdjęcie biometryczne oraz odcisk palca, które to dane są honorowane przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Oznacza to więc, że posiadacz e-dowodu będzie szybciej obsłużony na lotnisku, a także będzie mógł łatwo przekroczyć automatyczne bramki podczas podróży.

Materiał zewnętrzny