Wtorek, 12 listopada 2024

imieniny: Renaty, Witolda, Czcibora

RSS

Japońską sztukę malowania tuszem zaprezentowano w Raciborzu [ZDJĘCIA]

25.01.2023 08:26 | 0 komentarzy | d

Wernisaż odbył się we wtorkowe popołudnie 24 stycznia w Domu Księżycowym Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Japońską sztukę malowania tuszem zaprezentowano w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Mariusz Szmerdt to częstochowianin. Członek International Chinese Calligraphy and Painting Society z siedzibą w Tokio - Japonia. Oprócz malarstwa japońskiego prowadzi praktyczne warsztaty i wykłady z filozofii i historii związanej z tym zagadnieniem. Kolejną ścieżką artystyczną jest akwarela. Ilustruje również książki i gry, szczególnie te które są związane ze sztukami walki. Jego obrazy były prezentowane na wielu wystawach tak w Polsce jak i za granicą. Współpracuje z mistrzami i organizacjami sztuk walki - ilustracje, projekty graficzne. Prywatnie - trenuje karate Kyokushin, praktykuje buddyzm, zajmuje się strzelectwem (łuk tradycyjny), odtwarza wczesne średniowiecze - wikingowie, kolekcjonuje broń białą. Autor prac do zdjęcia pozuje z Krystyną Niklewicz, dyrektor raciborskiego zamku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wernisaż rozpoczął się od powitania autora oraz uczestników przez Krystynę Niklewicz - dyrektora raciborskiego zamku, która w imieniu swoim oraz Starosty Raciborskiego - Grzegorza Swobody podziękowała za organizację nowej ekspozycji w zamkowych murach. Następnie Mariusz Szmerdt opowiedział zebranym, w jaki sposób powstają jego prace. Nie zabrakło także licznych pytań ze strony publiczności, na które bardzo chętnie odpowiadał, zdradzając tajniki powstawania prac.

- W wydarzeniu wziął udział m.in. Robert Myśliwy - kierownik Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu. Dzięki dobrej współpracy między jednostkami powiatowymi (Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu i Zamek Piastowski w Raciborzu) ta przepiękna wystawa trafiła na Zamek Piastowski w Raciborzu. Licznie zebrani uczestnicy zobaczyli obrazy, które „zabrały” oglądających w opowieść o Japonii, tej feudalnej, w której występuje mistycyzm i filozofia, są wojownicy i gejsze splatający się ze sobą tworząc opowieść o kraju, który dla Europejczyka nadal jest tajemniczy i fascynujący - czytamy w relacji prasowej nadesłanej do redakcji Nowin.

źródło: Zamek Piastowski w Raciborzu, oprac. (d)