Sobota, 18 maja 2024

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Rozliczenie pit 2023 – jak prawidłowo wypełnić zeznanie za 2022 rok?

12.01.2023 17:57 | 0 komentarzy | MK

Wielkimi krokami zbliża się coroczne rozliczenie z fiskusem. Forma i sposób rozliczenia nie powinny budzić wątpliwości. W końcu jako obywatele rozliczamy się z urzędem skarbowym każdego roku. Zmieniają się jednak przepisy, możliwość skorzystania z ulg czy rozliczenia ze współmałżonkiem. Warto wówczas wiedzieć, jak wypełnić PIT 37 2022 krok po kroku. 

Rozliczenie pit 2023 – jak prawidłowo wypełnić zeznanie za 2022 rok?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PIT-37 druk 2022 – jak wygląda aktualny formularz?

Formularze są aktualizowane każdego roku. Pamiętaj zatem, abyś wypełnił aktualny druk PIT 37. Jeśli chodzi o PIT 37 za 2022 druk – strona 1 składa się z części, która powinna zawierać dane osobowe podatnika (przede wszystkim: numer PESEL lub NIP podatnika). Natomiast PIT strona 2 zawiera informacje o osiągniętych dochodach, odliczeniach czy też podatku do zapłacenia. Trzeba też pamiętać o załącznikach (najczęściej są to: PIT/0 i PIT/D). W każdym urzędzie skarbowym (ale także na stronach internetowych) dostępna jest też broszura PIT 37 za 2022, w której znajdują się wszelkie informacje i wskazówki dotyczące wypełniania deklaracji (instrukcja PIT 37 za 2022 krok po kroku). Na formularzu PIT 37 pdf można zapoznać się ze wszystkimi polami do wypełnienia. 

Formularz PIT 37 dzieli się na kilka części:

  • A: Podanie miejsca i celu złożenia zeznania. Należy zatem wskazać urząd skarbowy miejsca zamieszkania oraz cel (złożenie lub korekta zeznania).
  • B: W tej części podatnik wpisuje wspomniane dane identyfikacyjne (swoje i małżonka, jeśli rozlicza się wspólnie).
  • C: Ta część służy do wykazania przychodów, kosztów ich uzyskania, dochodów lub strat oraz zaliczek, pobranych przez płatników. 
  • D: Tutaj należy wskazać odliczenia od dochodu.
  • E: W tym miejscu formularza należy podać wysokość obliczonego podatku. 
  • F: W tej części podatnik wpisuje wszelkie odliczenia od podatku.
  • G: To miejsce, w którym należy wskazać ciążące na podatniku zobowiązania podatkowe.
  • H: Tę część wypełniają podatnicy, którym przysługuje tak zwana ulga na dziecko.
  • I: Ta część jest przeznaczona dla podatników, którzy uzyskali dochody z odsetek i dyskonta papierów wartościowych itp.
  • J: W części J należy wskazać OPP, której przekazujemy nasz 1,5% podatku.
  • K: Tutaj podajemy natomiast ewentualną zgodę na przekazanie naszych danych OPP. 
  • L: To miejsce na podanie informacji o dodanych do formularza załącznikach.
  • M: Tutaj podatnik wpisuje rachunek bankowy, na który ma wpłynąć ewentualna nadpłata.

PIT 11 za 2022 – jaka wersja?

Ministerstwo finansów jasno określa, że w przypadku rozliczenia za rok 2022 zastosowanie będzie miał druk PIT-11 w wersji 29. Na rządowej stronie gov formularze dostępne są do pobrania aktualnie obowiązujące druki PIT 11. Jeszcze do 30 czerwca 2022 roku obowiązywał druk PIT 11 w wersji 28. Wprowadzone zmiany podatkowe wymusiły jednak stworzenie nowego formularza. 

PIT-37 – jak wypełnić?

Już od dłuższego czasu najlepszym rozwiązaniem jest rozliczanie PIT 37 przez Internet. Tak naprawdę PIT 37 2023 nie trzeba nawet samodzielnie wypełniać, ponieważ na każdego podatnika (a dokładnie tego, który rozlicza się na drukach: PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38) czeka wstępnie przygotowana deklaracja. Takie rozliczenie przygotowuje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) na bazie informacji, dostarczanych przez płatnika (pracodawcę, odprowadzającego zaliczki na podatek dochodowy). Taką deklarację można zaakceptować, zmodyfikować lub odrzucić, ale także pozostawić bez podejmowania działań (wówczas zaakceptuje się automatycznie, gdy minie okres składania deklaracji). Trzeba jednak pamiętać, że taka deklaracja zawiera tylko podstawowe dane. Jeżeli należą ci się ulgi lub chcesz dodać OPP (Organizację Pożytku Publicznego), której przekażesz 1,5% swojego podatku – koniecznie zweryfikuj deklarację i wprowadź te dane samodzielnie. Ponadto automatyczna akceptacja dotyczy wyłącznie podatników, którzy nie uzyskują innych dochodów, podlegających opodatkowaniu w zeznaniu PIT 37. 

Trzeba także wiedzieć, jaki formularz wybrać. Czym się różnią PIT 36 a PIT 37? Otóż PIT 36 przeznaczony jest dla podatników, którzy prowadzili m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych i przy zastosowaniu skali podatkowej.

Czy można samodzielnie wypełnić PIT 37?

Mimo takiej automatyzacji całego procesu rozliczania się – wielu podatników wciąż preferuje PIT 37 do wypełnienia samodzielnie. Jeśli chcesz rozliczać PITY 2023 program do rozliczeń intuicyjnie przeprowadzi cię przez wszystkie etapy. W programie do rozliczeń znajduje się PIT 37 wzór aktualny i zgodny z obowiązującymi przepisami. Masz zatem pewność, że składasz zeznanie na właściwym formularzu. Ponadto program pomaga dobrać odpowiedni wzór formularza i dokonuje obliczeń. Dzięki temu nie popełnisz żadnych błędów. Unikniesz także wprowadzenia nieprawidłowych danych, które mogłyby skutkować koniecznością złożenia korekty. Po wypełnieniu formularza możesz go przesłać do stosownego urzędu skarbowego przez platformę internetową (w żadnym wypadku nie należy tego robić przez e-mail). 

Oczywiście w dalszym ciągu można rozliczyć się z fiskusem w tradycyjny sposób, czyli pisemnie. Pusty PIT-37 do wypełnienia należy wypisać długopisem w kolorze czarnym lub niebieskim – koniecznie drukowanymi literami. Można rozliczyć się w ten sposób samodzielnie lub zlecić wypełnienie formularza księgowej. Gotowy dokument należy dostarczyć do urzędu skarbowego – osobiście lub pocztą. Trzeba tylko pamiętać, aby korzystać z usług Poczty Polskiej S.A. (wówczas liczy się data stempla pocztowego, nawet jeśli PIT dotrze po czasie).

Materiał zewnętrzny