Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Zatrudnienie pracownika (uchodźcy) z Ukrainy - warunki zatrudnienia i związane z tym obowiązki

23.11.2022 15:50 | 0 komentarzy | MK

Od kilku już lat liczba obywateli Ukrainy przyjeżdżających do Polski stale rośnie. Wojna sprawiła, że ich liczba rośnie jeszcze bardziej. W związku z tym wprowadzono nowe przepisy dotyczące legalizacji pobytu obcokrajowców oraz przepisy mające na celu wsparcie pobytu obywateli Ukrainy w Polsce. Przyjęta w marcu 2022 r. ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy m.in. upraszcza przepisy dotyczące zatrudniania uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Zatrudnienie pracownika (uchodźcy) z Ukrainy - warunki zatrudnienia i związane z tym obowiązki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Legalny pobyt uchodźcy z Ukrainy w Polsce

Wspomniana ustawa wprowadza m.in. przepisy mówiące o tym, że obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę po 24 marca 2022 r. mają prawo do legalnego przebywania na terytorium Polski przez okres 18 miesięcy. Aby to było jednak możliwe, spełnione muszą być dwa warunki. Po pierwsze, obywatel Ukrainy musi przekroczyć granicę Polski nie wcześniej niż 24 marca 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym toczącym się na terytorium Ukrainy. Po drugie, musi on zadeklarować zamiar pozostania na terytorium Polski. Po przekroczeniu granicy obywatel Ukrainy ma obowiązek wystąpienia o nadanie numeru PESEL.

PESEL dla uchodźcy z Ukrainy

Jak wspomniano, obywatel Ukrainy po przekroczeniu polskiej granicy wystąpić musi o nadanie numeru PESEL. We wniosku konieczne jest podanie podstawowych informacji, takich jak imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, kraj pochodzenia i obywatelstwo, data wjazdu do Polski oraz unikalny numer ewidencyjny nadany przez organ ukraiński. Wniosek o nadanie numeru PESEL obywatel Ukrainy złożyć musi osobiście w urzędzie gminy. Uzyskanie numeru PESEL jest niezwykle ważne, ponieważ w znaczący sposób ułatwia zatrudnienie na terytorium Polski.

Zatrudnienie uchodźcy z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy, których pobyt w Polsce uznany jest za legalny, mogą podjąć zatrudnienie. Pracodawca decydujący się na zatrudnienie uchodźcy w Ukrainy, pamiętać musi o obowiązku zgłoszenia tego faktu Urzędzie Pracy w przeciągu 14 dni od dnia podjęcia przez obywatela Ukrainy pracy. W takim zgłoszeniu podać należy informacje dotyczące podmiotu powierzającemu obywatelowi Ukrainy wykonywanie pracy, danych osobowych obywatela Ukrainy, rodzaju umowy pomiędzy przedsiębiorstwem a zatrudnionym pracownikiem, stanowiska lub rodzaju wykonywanej pracy oraz informacje dotyczące miejsca wykonywania pracy. Pamiętać trzeba, że brak takiego zgłoszenia oznaczać będzie brak możliwości wykonywania pracy przez obywatela Ukrainy bez zezwolenia na nią. Co ważne, taka forma zatrudnienia obywateli Ukrainy dotyczy zarówno tych, którzy przekroczyli granicę po 24 marca 2022 r., jak i tych, którzy w Polsce przebywali już wcześniej np. na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy.

Obowiązki pracodawcy przy zatrudnieniu uchodźcy z Ukrainy

Pracodawca zatrudniający uchodźca z Ukrainy musi pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, wynagrodzenie cudzoziemca nie może być niższe niż płaca minimalna lub minimalna stawka godzinowa. Po drugie, umowa z obywatelem Ukrainy musi być zawarta w formie pisemnej. Ważne jest tak, że aby przedstawić takiemu pracownikowi umowę w jego ojczystym języku. I po trzecie, po zawarciu umowy konieczne jest zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego w terminie 7 dni od podjęcia przez niego pracy.

Więcej szczegółowych informacji na temat zatrudnienia pracownika z Ukrainy i obowiązków jakie się z tym wiążą znajdziesz na naszej domenie internetowej.

Materiał zewnętrzny