Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę

09.11.2022 21:00 | 0 komentarzy | MK

Zastanawiasz się, ile wynosi maksymalna pożyczka gotówkowa, którą możesz uzyskać na dowolny cel? Bank określa, czy kwota, o którą wnioskujesz, jest adekwatna do Twoich możliwości finansowych, analizując m.in. wysokość i źródło dochodów, aktualnie spłacane pożyczki i kredyty oraz ogólne koszty utrzymania w skali miesiąca. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać pożyczkę.

Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Historia kredytowa z dominującymi informacjami pozytywnymi

Kiedy podpiszesz umowę pożyczki z bankiem lub instytucją pozabankową, to zobowiązanie finansowe zostanie zgłoszone do Biura Informacji Kredytowej. Spłaty pożyczki zgodnie z harmonogramem są rejestrowane jako informacje pozytywne. Opóźnione spłaty i niespłacone zobowiązania to informacje negatywne. BIK na bieżąco aktualizuje dane o pożyczkach, kredytach, limitach w rachunkach bieżących czy na kartach kredytowych.

 

Dane pozytywne i negatywne tworzą historię kredytową konsumentów i przedsiębiorców. Im więcej informacji pozytywnych zawiera Twoja historia kredytowa w BIK-u, tym masz większą wiarygodność kredytową z punktu widzenia banku. Łatwiej Ci uzyskać pożyczkę gotówkową, ponieważ bank zakłada, że spłacisz każdą ratę w wyznaczonym terminie. BIK udostępnia dane o spłaconych zobowiązaniach finansowych do 5 lat, przy czym musisz wyrazić taką zgodę podczas podpisywania umowy z bankiem.

Nieco inaczej wygląda przetwarzanie informacji negatywnych, które działają na Twoją niekorzyść. BIK może przetwarzać dane negatywne o zobowiązaniu finansowym przez 5 lat i bez Twojej zgody, jeśli zostaną spełnione dwa warunki:

  1. Opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni;
  2. Minęło 30 dni od momentu, w którym bank lub instytucja pozabankowa poinformowały Cię, że będzie przetwarzać dane o zadłużeniu.

Oczywiście informacje negatywne w BIK-u nie przekreślają całkowicie szansy na uzyskanie pożyczki gotówkowej. Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie.

Bardzo dobra zdolność kredytowa

– Bank ocenia zdolność kredytową klienta, aby zweryfikować, czy osoba wnioskująca o pożyczkę gotówkową jest w stanie ją spłacić w terminach wyznaczonych w harmonogramie. Nawet jeśli Pożyczkobiorca ma znakomitą historię kredytową, może się okazać, że jego aktualny stosunek zarobków do wydatków nie pozwala na otrzymanie pożyczki – tłumaczy ekspert Banku Pekao.

Analiza zdolności kredytowej obejmuje:

  • Dochody – liczy się zarówno ich wysokość, jak i źródło. Bank uznaje wyłącznie legalne źródła utrzymania, które można udokumentować. Jedną z wysoko cenionych form zatrudnienia jest umowa o pracę. Potwierdza, że Pożyczkobiorca uzyskuje regularne dochody. Niektóre banki zaakceptują także dochód z tytułu umowy cywilnoprawnej (umowy-zlecenie, umowy o dzieło), działalności gospodarczej, działalności rolniczej, emerytury czy renty.
  • Aktualne obciążenia – mimo że spłacasz terminowo bieżące kredyty i pożyczki, może się okazać, że stosunek dochodów do wydatków jest za niski. Pamiętaj, że aktywny limit w rachunku osobistym lub na karcie kredytowej obniża Twoją zdolność kredytową – nawet kiedy go nie wykorzystujesz. W związku z tym przemyśl rezygnację z tej formy zewnętrznego finansowania, zanim złożysz wniosek o pożyczkę. W formularzu musisz uwzględnić także obciążenia z innych tytułów, np. alimentów czy polis ubezpieczeniowych.
  • Koszty utrzymania gospodarstwa domowego – we wniosku podajesz przybliżoną kwotę comiesięcznych wydatków – poza wspomnianymi zobowiązaniami finansowymi. Pamiętaj, aby nie zaniżać tej wartości. Bank może poprosić Cię o przedstawienie historii transakcji z rachunku, na który wpływa Twoje wynagrodzenie. Tym samym zweryfikuje, czy dane w formularzu są zgodne z rzeczywistością.
  • Status mieszkaniowy – jeśli mieszkasz w domu przy rodzinie lub lokalu oddanym do używania w ramach umowy użyczenia, czyli bezpłatnie, nie obciążasz zdolności kredytowej czynszem, kosztami wynajmu czy kredytu hipotecznego.
  • Poręczenia – status poręczyciela kredytu, pożyczki czy limitu w rachunku bieżącym w innym banku obniża Twoją zdolność kredytową. Nawet jeżeli bliska osoba spłaca regularnie zobowiązanie, nie można wykluczyć ryzyka, że przejmiesz ten obowiązek. We wniosku należy określić comiesięczną wysokość raty poręczonego kredytu i pozostałą kwotę do spłaty.
  • Stan cywilny.

Brak negatywnych wpisów w biurach informacji gospodarczej

Biura informacji gospodarczej w Polsce, nazywane potocznie rejestrami dłużników, działają niezależnie od siebie. To oznacza, że każde biuro może przechowywać inne informacje pozytywne i negatywne na temat danej osoby – w zależności od współpracujących podmiotów. Podobnie jak BIK, biura informacji gospodarczej przechowują informacje pozytywne i negatywne, ale dotyczące różnorodnych zobowiązań finansowych, np.:

  • alimentów,
  • abonamentu internetowego,
  • kontraktów B2B,
  • mandatów za jazdę bez biletu komunikacji miejskiej,
  • rachunków za energię elektryczną.

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę gotówkową, możesz pobrać raporty z poszczególnych biur informacji gospodarczych, aby się przekonać, czy widniejesz w nich jako dłużnik. Jeśli okaże się, że masz nieuregulowane zaległości, postaraj się spłacić nawet najmniejsze zadłużenia przed ubieganiem się o pożyczkę.

Złożenie kompletu dokumentów

Zakres dokumentów, które należy złożyć z wnioskiem o pożyczkę gotówkową, zależy od wielu czynników, m.in. formy zatrudnienia, formy opodatkowania działalności gospodarczej czy dotychczasowej współpracy z bankiem.

Jeżeli chcesz się ubiegać o pożyczkę w innym banku, niż masz konto osobiste, musisz przedstawić dokumenty potwierdzające źródło i wysokość zarobków. W przypadku umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy stosunku pracy na podstawie mianowania lub powołania należy dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu. Co istotne, pobierz formularz ze strony banku, ponieważ dowolny darmowy wzór może okazać się nieakceptowalny ze względu na brak części danych.

Dzięki zaświadczeniu bank wie, jaki procent Twojego wynagrodzenia stanowią części stałe i zmienne, np. premia miesięczna, nadgodziny czy prowizja. Pracodawca musi wskazać również ewentualne obciążenia wynagrodzenia, np. z tytułu pożyczki pracowniczej lub wyroku sądowego.

Osoba samozatrudniona powinna uzyskać zaświadczenia z urzędu skarbowego i ZUS-u, które potwierdzą, że przedsiębiorca nie zalega z podatkami i składkami. Wymagane są także dokumenty finansowe, np. wyciąg z księgi przychodów i rozchodów. Emeryci są zobligowani do przedstawienia odcinka świadczenia, aktualnej decyzji o waloryzacji świadczenia lub zaświadczenia z ZUS-u.

Założenie konta osobistego w banku, w którym ubiegasz się o pożyczkę

Założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w Banku Pekao nie jest obowiązkowe dla klientów, którzy wnioskują o pożyczki gotówkowe. Warto jednak rozważyć aktywację konta osobistego, ponieważ dostęp do serwisu transakcyjnego Pekao24 i aplikacji mobilnej PeoPay ułatwia zarządzanie spłatą pożyczki. Bankowość internetowa umożliwia składanie dyspozycji i pobieranie zaświadczeń, dzięki czemu nie musisz udawać się do placówki stacjonarnej.

Jeśli otworzysz konto osobiste i będziesz go używać, zanim złożysz wniosek o pożyczkę gotówkową, skorzystasz z uproszczonych formalności. Wystarczy, że na Twoje konto będzie regularnie wpływać wynagrodzenie np. z tytułu umowy o pracę. W takim przypadku można pominąć zarówno zaświadczenie od pracodawcy, jak i wyciąg z historią transakcji.

Ponadto stali klienci banku mogą otrzymywać oferty pożyczek gotówkowych na preferencyjnych warunkach. Aby sprawdzić, czy bank przygotował dla Ciebie specjalną ofertę, zaloguj się do bankowości internetowej i odszukaj zakładkę z opcjami finansowania. Co istotne, wnioski o pożyczkę przez internet są weryfikowane nawet tego samego dnia, a przelewy środków z pożyczki realizowane już w 30 sekund od podpisania umowy online na konto w Banku Pekao.

Materiał zewnętrzny