środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

750-lecie miasta Żory. Konkurs "Żory za 50 lat" rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

08.11.2022 17:56 | 0 komentarzy | ska

Komisja konkursowa oceniła ponad 40 prac, które wpłynęły na konkurs "Żory za 50 lat", do którego w ramach obchodów 750-lecia miasta Żory zaprosili prezydent Waldemar Socha oraz Wydawnictwo Nowiny. 

750-lecie miasta Żory. Konkurs "Żory za 50 lat" rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]
Jury konkursu "Żory za 50 lat" podczas obrad w Urzędzie Miasta Żory.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

750-lecie miasta Żory. Konkurs "Żory za 50 lat" rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

Głównym celem konkursu było zachęcenie młodzieży do twórczego myślenia o przyszłości swojego rodzinnego miasta. Prace mogły mieć charakter plastyczny oraz literacki, w formie opowiadania. Laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Żory oraz Wydawnictwo Nowiny, a 6 najlepszych prac zostanie włożonych do „Kapsuły czasu” już w najbliższy piątek 11 listopada o godz. 13.30. 

Jury po burzliwych obradach zdecydowało o wyborze sześciu nagrodzonych prac. Większość przygotowanych prac konkursowych prezentowała ciekawe i barwne wizje przyszłości miasta, z rozwiniętymi technologiami, aspektami ekologicznymi oraz elementami charakterystycznymi, jak np. karuzela Żorzanka, flaga Żor czy np. park wodny Aquarion lub Muzeum Ognia. 

Laureatami konkursu zostali:

1. miejsce ex aequo: Anna Staniec (kl. 5A, Szkoła Podstawowa nr 4) oraz Zosia Piasecka (kl. 2C, Szkoła Podstawowa nr 3)

2. miejsce Fabian Pielka (kl. 4B, Szkoła Podstawowa nr 11)

Trzeciego miejsca nie przyznano.

Wyróżnienia: Milena Kłopeć (kl. 4C, Szkoła Podstawowa nr 11), Nadia Kuriata (kl. 1C, Szkoła Podstawowa nr 17) oraz Marta Kostka (ks. 4C, Szkoła Podstawowa nr 11).

Laureatów serdecznie zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród i dyplomów, które odbędzie się w ramach wydarzenia zakopania „Kapsuły czasu” 11 listopada na ul. Klimka w Żorach o godz. 13.30. 

Praca Zosi Piaseckiej zajęła 1. miejsce ex aequo

Praca Zosi Piaseckiej zajęła 1. miejsce ex aequo

Poniżej prezentujemy treść nagrodzonej pracy w formie literackiej, autorstwa Anny Staniec:

Żory za 50 lat będą wyglądać zupełnie inaczej

Prezydentem miasta będzie robot D'xi. Maszyny przejmą władzę nad ludźmi, którzy nie dbali o środowisko produkowali sprzęt elektroniczny na potęgę. Wszystko będzie robotyczne. Miasto będzie piękne, zadbane i pełne zieleni. Ludzie będą jeździć pojazdami, które będą nazywać się ausamoto. Będą miały dużo funkcji.

Żorski rynek będzie wyglądał nowocześnie i będzie miał 2 fontanny, ładowarkę do robotów, stację paliw do ausamotów oraz sklep z rzeczami elektronicznymi. Kamienice żorskie zamienią się w lokale gastronomiczne i hotele dla robotów i dla bogatych ludzi.

Na ziemi będzie dużo śmieci. Na szczęście nie dotyczy to Żor. Robot D'xi opracuje sposób walki ze śmiecącymi żorzanami, nakładając na nich surowe kary. Jako jedyne miasto na świecie będziemy mieć maszynę do zjadania i likwidowania odpadów i przetwarzania ich na energię oraz wodę. Dzięki temu Żory staną się jednym z najczystszych i najbogatszych miast w Polsce. Wszyscy będą chcieli tu mieszkać.

Roboty będą bardzo mądre, będą uczyć w szkołach. Będzie płacić się bateriami. Jedna bateria to będzie dzisiejsze 5 złotych. Książki staną się cennym towarem. Każdy będzie chciał je mieć, bo kryją w sobie mnóstwo mądrości. Przez to też papier będzie bardzo drogi i cenny. W Polsce będzie problem z wodą, a rzeka Ruda niestety wyschnie. Na szczęście Di'xi zadba o swoich mieszkańców i na Cegielni wybuduje wielki zbiornik wodny z filtrem, który dostarczać będzie wodę mieszkańcom. Będziemy mieć wody pod dostatkiem dzięki wynalezionej maszynie do niszczenia śmieci.

Największą atrakcją naszego miasta będą pokazy talentów robotycznych. Ludzie nauczą się programować skomplikowane programy. Mieszkania będą sięgały chmur. Budynki głównie będą miały około 10 metrów w wzwyż. Temperatura ociepli się gwałtownie. Każde miasto będzie miało swój znak rozpoznawczy, który ludzie będą musieli nosić na swoim ubraniu. W Żorach będzie to znak drzewa na tle robotów. Żory również się powiększą. Ludność zwiększy się do 4 milionów. Zorscy naukowcy dostaną nagrodę Nobla za odkrycie 3 pierwiastków naukowych. Choroby takie jak grypa czy ospa przestaną istnieć. W Żorach za 50 lat odnajdą 6 prac zakopanych w roku 2022.