środa, 16 października 2024

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Jaka odzież w góry?

08.11.2022 11:00 | 0 komentarzy | MK

Choć dziś fakt, że na wyjście w góry ubieramy się nieco inaczej niż na co dzień wydaje się oczywisty, jeszcze nie tak dawno temu ubrania na trekking po górskich szlakach były dobierane z codziennej garderoby. Królujące niegdyś flanelowe koszule czy gryzące wełniane swetry być może nie były najwygodniejsze, ale pozwalały docierać jeszcze dalej i jeszcze wyżej. Wraz ze wzrostem popularności turystyki górskiej zaczęto zauważać, że poprzez drobne modyfikacje odzieży można ją znacznie lepiej przystosować do warunków panujących na górskich szlakach. Pomysł podchwyciły najbardziej znane marki outdoorowe. Rozwój tego trendu był bardzo szybki i dziś możemy się cieszyć bogatym wyborem odzieży specjalnie dedykowanej turystyce, podróżom oraz wyprawom górskim.

Jaka odzież w góry?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie odpowiednie dobranie wszystkich warstw odzieży, od bielizny i skarpet po zewnętrzną kurtkę, to podstawa każdego wyjścia. Tylko odpowiedni zestaw zapewni optymalne właściwości użytkowe. Techniczna odzież oferuje dziś wysoką oddychalność, świetne zabezpieczenie przed wiatrem i deszczem oraz optymalne właściwości pod względem termicznym - wszystko pod warunkiem, że nie zaburzymy funkcjonalności takiego zestawu na przykład bawełnianym t-shirtem czy kurtką wykonaną z nieoddychającego materiału.

Nowoczesny zestaw ubrań w góry

Podstawą każdego ubioru turystycznego czy górskiego jest odpowiednio dobrana bielizna termoaktywna, na przykład marki Brubeck. Jej główną funkcją jest sprawne doprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry do następnych warstw ubrań i zapewnienie wysokiego komfortu noszenia. Techniczne bielizna termiczna jest zazwyczaj dobrze dopasowania do sylwetki. Wysoka elastyczność stosowanych materiałów sprawia, że nie krępuje przy tym ruchów. Choć większość bielizny termoaktywnej wykonywana jest obecnie z włókien syntetycznych, bardzo dużą popularność zdobywa również wełna merino. To zupełnie inny rodzaj wełny owczej, niż ten znany z gryzących swetrów. Wełna z merynosów jest bardzo przyjemna w dotyku i posiada szereg innych zalet

Na bieliznę zakładana jest najczęściej druga warstwa ubioru, bardzo mocno zróżnicowana w zależności od pory roku. W czasie zimowych mrozów może to być lekka kurtka z syntetycznym lub puchowym wypełnieniem. W sezonach przejściowych wyśmienicie spisze się lekka bluza polarowa Patagonia. Zadaniem tej części odzieży jest zapewnienie optymalnej termiki w czasie naszej aktywności na szlaku.

Trzecia, najbardziej zewnętrzna warstwa ubioru  jest ubierana w zimniejszej części roku lub też w trudnych warunkach pogodowych. Może nią być kurtka przeciwdeszczowa lub softshell. Czym się różnią? Kurtki membranowe mają chronić przede wszystkim przed opadami deszczu lub śniegu. Stąd też wyposażane są w wodoodporne membrany,  a szwy specjalnie podklejane, aby nawet kropla wody nie przedostała się do środka. Ponadto zamki są często uszczelniane lub zakrywane patkami. Kurtki softshell męskie i damskie to z kolei dobry wybór na wietrzne i chłodne dni. Łączą w sobie skuteczną ochronę przed wychładzającym wiatrem z podstawową izolacją. Choć nie chronią przed deszczem, to ich główną zaletą jest wysoka oddychalność. Dzięki temu świetnie sprawdzają się na górskich szlakach chroniąc organizm przed szybkim wyziębieniem, a jednocześnie nie doprowadzając do jego przegrzania.

Jaka powinna być dobra odzież turystyczna w góry?

Produkowana przez czołowe marki odzież trekkingowa posiada kilka cech, którymi zdecydowanie odróżnia się od modeli użytkowanych na co dzień. Sprawiają one, że doskonale sprawdza się na szlakach. Jedną z nich jest z pewnością jest nią wysoka wytrzymałość zastosowanych materiałów. Tkaniny często wykonywane są z dodatkiem włókien nylonowych. Nie bez znaczenia jest też zastosowanie odpowiedniego splotu. W odzieży górskiej chętnie stosowane są też dodatkowe wzmocnienia najbardziej narażonych na przetarcia kolan czy łokci. Kolejnym charakterystycznym elementem odzieży turystycznej jest krój zapewniający swobodę ruchów. Profilowane nogawki i rękawy oferują maksymalny komfort. W przypadku bardziej dopasowanych do sylwetki modeli stosuje się materiały z dużym dodatkiem elastanu. Przekłada się to na wysoką rozciągliwość tkaniny, które idealnie dopasowuje się do każdego ruch użytkownika. Kurtki, spodnie i bluzy turystyczne wyróżniają się też dużą ilością praktycznych kieszeni. Pozwolą one wygodnie rozdysponować ekwipunek, który na szlaku musi być zawsze pod ręką. W odzieży turystycznej znajdziemy ponadto wiele innych ciekawych rozwiązań, takich jak chociażby odpinane nogawki czy haczyki u dołu nogawek zapobiegające ich podwijaniu się, które można zaczepić o sznurowadła i wiele innych.

Wybierając się na wycieczkę, w podróż czy na trudne górskie wyprawy, warto zapoznać się z ofertą czołowych marek outdoorowych. Tworzona przez nie odzież świetnie sprawdza się podczas wszelkich wyjazdów oferują wysoki komfort i maksymalną funkcjonalność. Po co szukać, jeśli sprawdzone rozwiązania są na wyciągnięcie ręki?

Materiał zewnętrzny