Tomasz Grzywaczewski opowiedział w Raciborzu o dawnych granicach i współczesnych konfliktach
W środę 12 października gościem raciborskiej biblioteki był Tomasz Grzywaczewski. Dziennikarz i autor książek, a ostatnimi czasy również korespondent wojenny zabrał uczestników spotkania w podróż śladami II Rzeczypospolitej. „Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” to reportaż historyczno-podróżniczy, w którym autor zebrał poruszające historie ludzi z dawnego pogranicza.
Wędrówka wzdłuż dawnej granicy zaczęła się na północy kraju na przedzielonych Kaszubach, które były świadkami niespotykanej „wojny palikowej” w której to nikt nie został ranny, a jedyną ‘ofiarą’ były paliki graniczne przeniesione o kilka kilometrów w głąb kraju, aby kaszubskie tereny znalazły się na terytorium Polski. Autor zabrał słuchaczy również na Białoruś, gdzie opowiedział o tym jak postać Sergiusza Piaseckiego (autora „Kochanka wielkiej niedźwiedzicy”) wciąż inspiruje współczesnych twórców. Wizyta na Huculszczyźnie była przyczynkiem do refleksji na temat obecnej współpracy ratowników górskich z Ukrainy przeszkolonych przez polskich ratowników GOPR. Stacja ukraińskich ratowników znajduje się w dawnym obserwatorium astronomiczno-meteorologicznym zwanym „Białym Słoniem”. Nie obyło się również bez bolesnej wizyty na Wołyniu, zgromadzeni usłyszeli historię pani Aleksandry, która całe swoje życie ukrywała, że jest Ukrainką zamieszkałą wśród Polaków, którzy ocaleli przed rzezią. Ta i inne opowieści z tej książki zostały wzbogacone o doskonałe zdjęcia z podróży autora. Nie zabrakło również wątku raciborskiego – Tomasz Grzywaczewski odwiedził nasze miasto podczas pracy nad swoją książką. Granica, która oddzielała Brzezie od reszty miasta jest przykładem jak XX-wieczna polityka wpływała na życie Śląska.
Po zakończeniu tej części spotkania, autor odpowiedział na mnóstwo pytań dotyczących jego pracy jako korespondenta wojennego. W przeszłości relacjonował konflikty zbrojne na Donbasie, w Kurdystanie czy Górskim Karabachu. Ostatnie kilka miesięcy spędził w ogarniętej wojną Ukrainie. Zapytano m.in. o to jak dziennikarze przemieszczają się na obszarach konfliktu, jak dba o swoje zdrowie psychiczne będąc świadkiem tylu ludzkich tragedii oraz kto jest dla niego mistrzem reportażu.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Pamięć (znów) odnaleziona” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
źródło: MiPBP w Raciborzu