Wtorek, 11 czerwca 2024

imieniny: Barnaby, Radomiła, Feliksa

RSS

15.11.2017 11:36 | 3 komentarze | kb

Jedno naciśnięcie przycisku na specjalnej bransoletce powoduje, że człowiek uzyskuje pomoc. Natychmiast zostaje uruchomiony system, który może uratować życie. Tak mniej więcej działa w naszym mieście teleopieka, z której korzysta 160 seniorów. 

Czerwony przycisk ratuje życie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To usługa dającą im możliwość całodobowego wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa.

- Uruchomienie teleopieki jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców naszego miasta. Osoby starsze niejednokrotnie sygnalizowały, że poczucie bezpieczeństwa, które towarzyszy im w obecności opiekunki mija, gdy zostają same. Teleopieka stanowi jedno z rozwiązań, wprowadzonych po to, aby podnieść jakość życia tych osób. Podejmujemy też szereg innych działań, by być miejscem przyjaznym dla seniorów  - mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Wdrożenie systemu teleopieki możliwe było dzięki współpracy miasta Jastrzębie-Zdrój, stowarzyszenia EBI Association oraz OpiekaNOVA, których przedstawiciele zapoznali dziś dziennikarzy i seniorów za zasadami działania systemu.

Teleopieka to usługa dającą możliwość całodobowego wezwania pomocy na przykład w razie nagłego zasłabnięcia, czy upadku. Wykorzystuje innowacyjne technologie, oparte na współdziałaniu ze sobą trzech elementów: osobistego nadajnika noszonego przez podopiecznego na przegubie ręki lub w formie wisiorka na szyi, terminala umożliwiającego kontakt z operatorem i Centrum Operacyjno- Alarmowego.

- Podstawowe znaczenie ma tzw. „czerwony przycisk”, którego wciśnięcie włącza alarm odbierany w Centrum Operacyjno-Alarmowym. Centrum podejmuje stosowną interwencję - nawiązuje kontakt z osobą wzywającą pomocy, ustala przyczynę, powiadamia kolejno sąsiadów oraz bliskich celem sprawdzenia sytuacji na miejscu i weryfikuje, czy wizyta kontrolna u podopiecznego została zrealizowana, a w przypadku braku kontaktu głosowego - wzywa odpowiednie służby – wyjaśnia Marek Wojda z firmy OpiekaNOVA.

Wdrażanie systemu jest możliwe dzięki realizacji projektu „Bezpiecznie we własnym domu – nowoczesne technologie w usługach opiekuńczych dla seniorów i osób nie w pełni samodzielnych z podregionu rybnickiego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Projekt będzie realizowany do 31 maja 2019 r.