Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Uczcili pamięć ofiar Katynia i Smoleńska

15.04.2011 00:00 | 21 komentarzy | wil

15 kwietnia w Zdroju odprawiono mszę za ofiary mordu katyńskiego oraz katastrofy smoleńskiej. Odsłonięto tablicę dedykowaną Lechowi Kaczyńskiemu oraz pozostałym członkom delegacji.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Msza rozpoczęła się tuż po godzinie 10:00 w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Koncelebrowali ją ks. dziekan Antoni Pudlik oraz proboszcz parafii Podwyższenia Świętego Krzyża ks. Marek Zientek, który wygłosił także homilię. Wspominał w niej m.in. o swoich latach szkolnych, kiedy prawda o mordzie na polskich oficerach w Katyniu była ukrywana lub przeinaczana. Stwierdził, że słowa Chrystusa "Prawda was wyzwoli" znajdują odniesienie do poszukiwania prawdy historycznej. W dalszej części zwrócił też uwagę, że za sprawą śmierci polskiej delegacji w katastrofie lotniczej świat poznał prawdę o Katyniu.

Po mszy dokonano odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego "oraz wszystkim strażnikom pamięci narodowej którzy zginęli śmiercią tragiczną". Odsłonięcia tablicy dokonał przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Matusiak oraz córki pomordowanych w Katyniu policjantów - Władysława Kuczera oraz przybyła specjalnie na tą uroczystość z Londynu, Jadwiga Pająk.

Następnie poszczególne delegacje składały wieńce pod tablicą. Uroczystość zakończyła się apelem poległych oraz okolicznościowymi przemowami części delegatów. Głos zabrał m.in. sekretarz miasta Grzegorz Dulemba, który zwrócił uwagę, że obecnie znaczenie smoleńskiej katastrofy próbuje się deprecjonować w doniesieniach medialnych. Akcentował też znaczenie podtrzymywania pamięci, zarówno o zbrodni katyńskiej, jak i katastrofie smoleńskiej: - Prawdy nie można zabić, pamięci nie można wykorzenić (...) Naród, który nie ma historii, nie ma pamięci, ginie.

Dulemba wyraził też wiarę, że odsłonięcie tablicy nie wynika z obowiązku, ale z potrzeby serca. Grzegorz Matusiak w swoim krótkim wystąpieniu wzywał do godnego uczczenia pamięci zmarłych: - Uczcijmy ich godnie, zachowajmy ich w pamięci - mówił.

Na uroczystości, oprócz delegacji Urzędu Miasta oraz organizatorów Pamięci Jastrzębskiej, obecni byli m.in. przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji, Straży Pożarnej czy Stowarzyszenia "Pokolenie". O oprawę muzyczną zadbała orkiestra z KWK Borynia.