10 rzeczy, które musisz wiedzieć o burzy
W ostatnich dniach nawałnice sieją spustoszenie w naszym regionie. Dziś wychodzimy z listą dziesięciu najważniejszych rzeczy, które musicie wiedzieć o burzy.
1. Dlaczego należy wyłączyć urządzenia elektryczne z gniazdka podczas burzy?
Jeśli piorun trafi w sieć elektryczną, może dojść do wybuchu transformatora, a w okolicznych domach do spalenia instalacji elektrycznej i sprzętów elektrycznych podłączonych do prądu.
2. Piorunochron
Piorunochron chroni budynek, ale nie chroni znajdujących się w nim urządzeń elektrycznych, dlatego jeśli gdzieś wyjeżdżasz, dla pewności i tak odłącz sprzęt z gniazdek.
3. Listwa przepięciowa
Listwa może chronić, ale nie w stu procentach. Przy dużym wyładowaniu elektrycznym spaleniu może ulec zarówno sama listwa przepieciowa jak i wszystko, co było do niej podłączone. Niemniej jednak warto ją mieć... Jeżeli burza jest niezwykle silna i groźna, dobrym pomysłem może się okazać odłączenie prądu w całym mieszkaniu/ domu.
4. Czy smartfon przyciąga pioruny?
5. Czy można kąpać się w czasie burzy?
Kontakt z wodą podczas burzy jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które przebywają w danej chwili na zewnątrz. Kąpiel w trakcie burzy jest zabroniona na otwartych wodach, a także na łodzi, desce surfingowej, czy będąc na rybach.
6. Co ściąga pioruny?
Piorun stara się dotrzeć do ziemi najkrótszą i najbardziej przewodzącą drogą. Szuka czegoś, co jest położone jak najbliżej jego drogi, czyli jak najwyższych obiektów. Najczęściej uderza w wysokie budynki, anteny telewizyjne, czy samotnie stojące drzewa. Człowiek, który stoi samotnie na otwartej przestrzeni też może stać się celem, zwłaszcza jeśli trzyma coś metalowego, a w pobliżu nie ma żadnych innych wyższych od niego obiektów.
7. Gdzie schować się przed burzą?
Jeśli burza zacznie się, gdy jesteś w drodze, nie chowaj się pod drzewami, wiatami czy słupami energetycznymi, tylko w budynku, ewentualnie w samochodzie. Jeśli burza złapie cię na otwartym terenie, trzeba trzymać stopy jak najbliżej siebie i przykucnąć.
8. Czy samochód chroni przed burzą?
W razie uderzenia piorunem w samochód, karoseria działa jak przewodnik i całe napięcie elektryczne schodzi do ziemi. Tak, pasażerowie są bezpieczni, choć lepiej jest nie dotykać niczego wokół, nawet kierownicy. Zalecane jest zjechanie na parking lub pobocze, z dala od linii wysokiego napięcia. Istniej jednak ryzyko, że jeśli uderzy w nas piorun, może pojawić się pożar.
9. Nie stój w trakcie burzy przy oknie
Obserwowanie burzy z okna jest niebezpieczne dlatego, że piorun może trafić w coś innego, co może uderzyć w nasze okno i zrobić nam w ten sposób krzywdę.
10. Piorun MOŻE uderzyć dwa razy w to samo miejsce
Wyładowania często uderzają w to samo miejsce wiele razy, szczególnie, jeśli jest to wysoki, wyróżniający się obiekt.