Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Tabletka „dzień po" – kto może ją wypisać?

17.08.2022 06:00 | 0 komentarzy | MK

Tabletka „dzień po” w Polsce wydawana jest w aptekach wyłącznie na receptę, co oznacza, że wymagany jest wcześniejszy kontakt z lekarzem. Czy każdorazowo trzeba się zgłaszać do ginekologa po receptę na antykoncepcję awaryjną? A może wystarczy wizyta u innego lekarza? Ważne informacje na ten temat zebraliśmy w poniższym artykule. Zapraszamy!

Tabletka „dzień po" – kto może ją wypisać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tabletki „dzień po” – dostępność i legalność w Polsce

Antykoncepcja awaryjna nie może być w naszym kraju kupiona „od ręki” przez każdą osobę, która będzie chciała z niej skorzystać – wymagany jest wcześniejszy kontakt z lekarzem. Tabletki „po” wydawane są w aptekach wyłącznie z przepisu lekarza, a ten może wystawić receptę po wcześniej przeprowadzonym wywiadzie medycznym, jeśli wykluczy przeciwwskazania. Pigułki ratunkowe są legalne, gdyż nie należą do środków wczesnoporonnych. Ich przyjęcie nie prowadzi do przerwania istniejącej ciąży, tylko ma za zadanie nie dopuścić do zajścia w ciążę, co w głównej mierze realizowane jest przez opóźnienie owulacji.

Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o skuteczność działania pigułek „dzień po”, jest ich możliwie najszybsze przyjęcie od ryzykownego stosunku. W tym przypadku nie ma co zwlekać, gdyż płynący czas działa tu zdecydowanie na niekorzyść. Jeśli pigułka nie będzie połknięta przed owulacją, szansa na jej pożądane działanie jest znacznie mniejsza. Na przyjęcie tabletek ellaOne kobieta ma 5 dni, ale najlepiej zmieścić się w pierwszych 24 godzinach od stosunku – na przyjęcie Escapelle są tylko 3 dni, a najlepiej zmieścić się w pierwszych 12 godzinach od współżycia.

Recepta na tabletkę „dzień po” – kto może wystawić?

Tylko pacjentkom, które nie mają przeciwwskazań medycznych, może zostać przepisana tabletka „dzień po”. Kto może wypisać e-receptę? Teoretycznie uprawniony jest do tego każdy lekarz (nie tylko ginekolog), ale może on odmówić wystawienia e-recepty, powołując się na klauzulę sumienia. Problemem jest też dostępność lekarzy w Polsce – niejednokrotnie na wizytę stacjonarną trzeba umawiać się z wyprzedzeniem, a jak wiadomo, tabletka „dzień po” ma największą skuteczność, gdy zostanie zażyta szybko – możliwie jak najprędzej od momentu niezabezpieczonego stosunku. Może być szybko przepisana również w ramach konsultacji zdalnych z lekarzem.

Aby pacjentce została przepisana tabletka „dzień po stosunku”, lekarz musi sprawdzić, czy nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych. Można to zrobić, wykorzystując specjalnie przygotowany formularz medyczny (np. pisemny). Jego pytania są tak opracowane, aby lekarz mógł poznać stan zdrowia pacjentki, przyjmowane przez nią leki, a także istotną w danym przypadku historię medyczną. Na podstawie analizy odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu medycznym lekarz może podjąć decyzję o tym, czy przyjęcie leku przez pacjentkę będzie zasadne i bezpieczne.

Masz już receptę na tabletkę „po”? Sprawdź, jak ją zrealizować!

Teoretycznie receptę na tabletki „dzień po” można zrealizować w każdej aptece, chociaż oczywiście najlepiej wybrać placówkę posiadającą leki na stanie, co pozwoli uniknąć oczekiwania na dostawę. Realizacja e-recepty na antykoncepcję awaryjną nie różni się od finalizacji innych. Pacjentka może zatem podać farmaceucie czterocyfrowy kod e-recepty, który otrzymała SMS-em oraz dokonać uwierzytelnienia, podając swój numer PESEL. Może też wykorzystać kod kreskowy e-recepty, dzięki czemu nie będzie konieczności podawania numeru PESEL.

Decydując się na skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej, należy mieć na uwadze, że może ona u niektórych wykazywać działania niepożądane. Jakie skutki uboczne może mieć tabletka „dzień po”? Krwawienia śródcykliczne są jednymi z nich, ponadto nie są wykluczone zaburzenia dotyczące krwawienia miesiączkowego, w tym szybsza lub opóźniona miesiączka, a także krwawienie o innej obfitości. Oprócz tego możliwe są bóle i zawroty głowy, tkliwość piersi, nudności oraz wymioty, czy też wahania nastroju.

Materiał zewnętrzny