środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Pieniądze w banku - jak uchronić ich wartość przed inflacją?

15.08.2022 10:00 | 0 komentarzy | MK

Inflacja od wielu miesięcy daje nam w kość i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić. Jednocześnie ciężko patrzeć, jak zarobione przez nas pieniądze tracą swoją wartość. Czy da się coś z tym zrobić? Przyjrzyjmy się, czym jest inflacja i jak uchronić przed nią nasze pieniądze.

Pieniądze w banku - jak uchronić ich wartość przed inflacją?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest inflacja i jak wpływa na wartość pieniądza?

Inflacja to proces, który wiąże się ze wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych. W rezultacie spada siła nabywcza pieniądza, co oznacza, że za tę samą kwotę możemy dziś kupić mniej niż np. rok wcześniej. Dlatego też mówi się, że wysoka inflacja zjada nasze oszczędności. 

Co ważne, mówiąc o inflacji, nie mamy na myśli jednorazowych wahań cen różnych produktów. Tego typu chwilowe zjawiska w ogólne nie są brane pod uwagę przy obliczaniu inflacji. Tym, co się liczy, jest zmiana cen podstawowych produktów spożywczych, które są niezbędne do życia. Gdy ich ceny stale rosną w danej jednostce czasu, wtedy właśnie mamy do czynienia z rosnącą inflacją.

Dodajmy jeszcze, że niewielka inflacja jest czymś normalnym i nie niesie za sobą negatywnych skutków dla gospodarki. Problemy zaczynają się, gdy wzrost inflacji przyśpiesza. Zresztą właśnie ze względu na prędkość inflacji wyróżniamy jej 4 rodzaje. Są to:

  • inflacja pełzająca – poniżej 5%,
  • inflacja krocząca – od 5 do 10%,
  • inflacja galopująca – powyżej 10%,
  • hiperinflacja – powyżej 100%.

A co wpływa na inflację? Najczęstszą przyczyną inflacji jest wzrost cen surowców takich jak paliwa, energia, gaz oraz dodruk pieniędzy. Poza tym inflacja rośnie również wraz ze wzrostem popytu konsumpcyjnego. Po prostu im więcej kupujemy, tym producenci i sprzedawcy chętniej podnoszą ceny. Poza tym za obecną inflacją stoi także pandemia oraz wojna w Ukrainie.

Obecnie inflacja w Polsce wynosi około 15%, co większość z nas odczuwa w swoich portfelach. Jak zatem chronić pieniądze przed inflacją?

Jakie są bezpieczne sposoby na pomnażanie pieniędzy?

Gdy inflacja rośnie, trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie jest nieopłacalne. Z drugiej strony nie każdy zna się na inwestowaniu, a pochopne decyzje mogą zakończyć się stratą i tak zmniejszającej swoją wartość gotówki. Jak zatem bezpiecznie pomnażać pieniądze, aby choć trochę ochronić je przed rosnącą inflacją? W takim przypadku najlepiej będzie zainwestować w:

  • obligacje skarbowe – w tym obligacje antyinflacyjne,
  • konto oszczędnościowe,
  • lokatę bankową. 

Obligacje skarbowe antyinflacyjne jak sama nazwa wskazuje, są indeksowane inflacją. Oznacza to, że im bardziej rośnie inflacja, tym więcej na takich obligacjach możemy zyskać. Niemniej jednak decydując się na zakup obligacji, de facto zamrażamy część naszej gotówki. Oczywiście możemy sprzedać takie obligacje wcześniej, ale wówczas stracimy część lub całość wypracowanego zysku. Zatem nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. A jak wygląda sytuacja z kontem oszczędnościowym i lokatą bankową? Przyjrzyjmy im się bliżej.  

Konto oszczędnościowe czy lokata – różnice

Lokata bankowa polega na zdeponowaniu w banku określonej kwoty, od której naliczane są odsetki. Po tym, jak termin lokaty upłynie, bank wypłaca kapitał, czyli zdeponowaną kwotę, powiększoną właśnie o sumę odsetek. Nie da się ukryć, że wraz ze wzrostem stóp procentowych, wzrosło także oprocentowanie lokat. Dzięki temu stały się one atrakcyjnym sposobem pomnażania oszczędności. Jednak podobnie jak w przypadku obligacji, decydując się na lokatę, zamrażamy swoje pieniądze. Jeśli zdecydujemy się na wcześniejszą likwidację lokaty, stracimy wypracowany zysk.

Pod tym względem zdecydowanie bardziej opłaca się założyć konto oszczędnościowe. W tym przypadku możemy dowolnie dysponować naszymi pieniędzmi, wpłacając je i wypłacając z rachunku oszczędnościowego wedle potrzeb. Nie tracimy w takim przypadku wypracowanego zysku. Musimy jedynie liczyć się z tym, że przy kilkukrotnej wypłacie środków z konta oszczędnościowego bank pobierze za takie transakcje prowizje. Zazwyczaj jednak co najmniej raz w miesiącu możemy bezpłatnie przelać środki z konta oszczędnościowego. Pamiętajmy jednak, że rachunek oszczędnościowy ma służyć do oszczędzania, także z takiej opcji korzystajmy tylko w podbramkowych sytuacjach. 

Z rosnącą inflacją musimy się jak na razie pogodzić. Nie musimy jednak biernie patrzeć, jak spada wartość naszych pieniędzy. Dlatego warto skorzystać z dostępnych możliwości i pomnażać oszczędności poprzez zakup obligacji, założenie lokaty bankowej bądź konta oszczędnościowego. W ten sposób przynajmniej częściowo ochronimy nasze pieniądze przed skutkami inflacji.

Więcej informacji: https://www.kontomaniak.pl/poradniki/oszczedzanie-i-inwestowanie-pieniedzy.

Materiał zewnętrzny