Sobota, 3 sierpnia 2024

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Dworzec w Raciborzu po przebudowie ma być gotowy w lutym 2024 roku. Podpisano umowę z wykonawcą

08.07.2022 13:59 | 11 komentarzy | ma.w

W pomieszczeniu parterowym obecnego dworca kolejowego, niegdyś holu, gdzie znajdowały się kasy dworcowe, spotkali się w piątek 8 lipca politycy i kolejarze, żeby przypieczętować rozpoczęcie prac nad przebudową obiektu zniszczonego 25 lat temu w powodzi tysiąclecia. Inwestycja będzie kosztowała ok. 30 mln zł.

Dworzec w Raciborzu po przebudowie ma być gotowy w lutym 2024 roku. Podpisano umowę z wykonawcą
Prezydent Raciborza sprezentował PKP S.A. obraz przedstawiający jak zmieniał się dworzec kolejowy na przestrzeni lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Żeby w końcu ruszyło - mówił nam Edward Szczygielski emerytowany kolejarz, który w latach 70-tych ubiegłego wieku pracował na dworcu w Raciborzu i cieszył się z wyróżnień tego obiektu jako najładniejszego dworca w Polsce. Szczygielski z niecierpliwością czekał, kiedy zapowiadana parokrotnie przebudowa faktycznie ruszy. Przyszedł na podpisanie umowy i stanął skromnie z boku, bo w tym dniu pierwszeństwo mieli politycy prawicy, w tym wiceministrowie obecnego rządu - Michał Woś i Jan Kanthak, politycy Solidarnej Polski. Zaproszono także prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, a jako pierwszej za starania w lobbing nad wyremontowaniem obiektu dziękowano na wydarzeniu senator Ewie Gawędzie.

Reprezentujący PKP S.A. członek zarządu spółki Krysztof Golubiowski podkreślał w rozmowie z mediami, że powstanie ważny dla miasta i dla kolei obiekt, a znaczenie Raciborza na kolejowej mapie Polski tym samym wzrośnie i powinno przybyć nowych, atrakcyjnych dla regionu połączeń. - Racibórz jest dużym miastem i zasługuje na taki dworzec - tłumaczył dlaczego PKP odstąpiło od koncepcji, by obecny dworzec zastąpić tzw. systemowym, traktowanym bardziej jak przystanek.

Poseł i wiceminister Michał Woś podkreślał lipcową datę wydarzenia jako symboliczną, bo 25 lat temu obiekt w Raciborzu został zniszczony przez Wielką Wodę. Jan Kanthak przyznał, że odkąd zna Wosia, tj. od 2016 roku, to wie o jego staraniach o remont dworca. Nigdy wcześniej nie był w Raciborzu i nie znał dramatycznej historii tego obiektu, ale uważa, że takie miasto jak Racibórz zasługuje na najnowocześniejszy tego typu dworzec w Polsce, a taki ma powstać tu po przebudowie. Kanthak reprezentował Ministerstwo Aktywów Państwowych - podkreślono, że przebudowa jest finansowana ze środków Budżetu Państwa.

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy jest przekonany, że współpraca Miasta i PKP przyniesie samorządowi wiele korzyści. Gmina będzie wynajmować od kolei przestrzenie w odnowionym dworcu i zamierza ożywiać to miejsce innowacyjnymi działaniami.

PKP zapowiada, że dworzec przejdzie olbrzymią metamorfozę. Elewacja zyska nieco industrialny wygląd. Południowa ściana budynku będzie zielona, będzie na niej rosło 500 roślin 7 gatunków.

O wydarzeniu piszemy także tutaj:

https://www.nowiny.pl/192310-taras-zielona-sciana-i-sporo-rdzy-18-lipca-texom-zacznie-przebudowe-dworca-pkp-w-raciborzu.html