Jak wybrać silnik do rolety zewnętrznej?
Automatyzacja wkracza w niemal każdą dziedzinę ludzkiego życia, nie omijając przy tym wyposażenia wnętrz. Sterowanie światłem za pomocą aplikacji nie robi już na nikim wrażenia, a jest bardzo funkcjonalnym wynalazkiem na miarę naszych czasów. Tak samo jest z roletą zewnętrzną – dzięki elektrycznemu sterowaniu możemy jeszcze bardziej ułatwić sobie życie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze silnika do tej osłony okiennej? Podpowiadamy.
Najważniejsze parametry silnika rolety zewnętrznej
Już podczas zakupu rolet zewnętrznych musimy zdecydować czy wybieramy sterowanie ręczne, czy automatyczne. To pierwsze jest ekonomiczne, lecz na dłuższą metę może być uciążliwe. Drugi sposób jest zdecydowanie droższy, ale także bardziej komfortowy. Jeśli wygoda użytkowania to dla Ciebie priorytet, ten wybór nie powinien być problemem. Rynek automatyzacji tych osłon okiennych ciągle się rozwija i odpowiada na potrzeby klientów, dzięki czemu łatwo dopasować je do własnych potrzeb.
Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że podczas wyboru napędu, najważniejsze są kwestie techniczne. Co jest jednak najistotniejsze? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na dopasowanie modelu do średnicy rury, na którą nawinięto pancerz. Mechanizm sterujący roletą umieszczony zostanie w jej środku – przydałoby się zatem, żeby się w niej zmieścił. Na szczęście producenci informują, do jakiego rozmiaru pasuje dane rozwiązanie. Jeśli posiadasz wąskie okna, zwróć także uwagę na długość silnika, gdyż może okazać się on zbyt długi.
O ile z pierwszym kryterium jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie, dwie pozostałe kwestie mogą wymagać konsultacji ze specjalistą (często sklepy internetowe zatrudniają fachowców, którzy przed zakupem służą pomocą). Mowa o udźwigu silnika (zależny od wymiarów pancerza) oraz moment obrotowy (dostosowany do wielkości rolki napędowej z zapasem mocy).
Silnik radiowy czy silnik przewodowy?
Wybierając silnik do rolety zewnętrznej, możemy zdecydować się na model przewodowy lub radiowy.
Silnik przewodowy
Steruje się nim za pomocą przełączników zainstalowanych przy oknie (często wyglądających jak włączniki światła). To proste i jednocześnie bardzo popularne rozwiązanie może być dodatkowo wyposażone w czujnik ruchu czy awaryjne otwieranie.
Silnik radiowy
Jest opcją znacznie bardziej komfortową i niestety droższą. Cenę rekompensuje jednak wygodne sterowanie jedną lub wieloma roletami za pomocą pilota, lub aplikacji w smartfonie. Opuszczanie i podnoszenie pancerza z dowolnego miejsca na świecie to funkcja warta każdego grosza. Ten system posiada także czujnik przeszkód – dzięki niemu nie trzeba obserwować pancerza do jego całkowitego zamknięcia.
Jak dobrać moc silnika do rolety zewnętrznej?
To, jaki silnik będzie pasował do Twojej rolety, zależy od ciężaru jej pancerza. Jak go obliczyć? Najpierw musimy znać całkowitą powierzchnię pancerza, a później pomnożyć ją przez szacunkową wagę materiałów, z którego roleta została wykonana. Tę matematykę najlepiej oddać w ręce specjalistów.
Silniki do rolety powinny być dopasowane do ciężaru pancerza:
- do 30 kg: 15 Nm
- od 30 do 50 kg: 30 Nm
- od 50 do 100 kg: 45 Nm (do 80 kg) do 50 Nm
- od 100 do 140 kg: 80 Nm
- od 140 kg do 180 kg: 100 Nm
- od 180 kg do 220 kg: 120 Nm
Wybierając silnik do rolety zewnętrznej, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych parametrów. Oprócz tego trzeba pamiętać także o jego prawidłowej konfiguracji. W tym zadaniu warto skrupulatnie wykonać obliczenia samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowca.
Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze