środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

System ERP, a praca zdalna – jaki ma wpływ na efektywność działań?  

31.05.2022 10:00 | 0 komentarzy | MK

Tryb pracy zdalnej jeszcze do niedawna obejmował mały procent przedsiębiorstw. Większość korporacji nie podejmowała się żadnych eksperymentów, w obawie przed nagłym spadkiem wydajności firmy. Wszystko zmienił jednak rok 2020 i wkraczająca do granic naszego kraju pandemia. W tym czasie, przez wzgląd na izolację i różnego rodzaju lockdown’y, większość działalności w trybie natychmiastowym, chcąc utrzymać się na rynku - musiało przenieść się do sieci.

System ERP, a praca zdalna – jaki ma wpływ na efektywność działań?  
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niezbędne okazało się wtedy oprogramowanie informatyczne. Począwszy od CMS, przez wszystkie narzędzia kalkulacyjne, aż po systemy do zarządzania przedsiębiorstwem. To na tych ostatnich w pełni skupimy się poniżej i opowiemy, w jaki sposób przyczyniły się do rozwoju wielu firm w krótkim czasie. 

Jak działają systemy ERP?

Mogłoby się wydawać, że systemy ERP zdobyły popularność dopiero w momencie wybuchu pandemii. Nie jest to prawdą, ponieważ w obecnych czasach każde przedsiębiorstwo posiada takie oprogramowanie niezależnie od tego, czy działa w trybie zdalnym czy stacjonarnym. Bardziej trafne byłoby stwierdzenie, że podczas pandemii zaczęto w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, jakie oferują nam te programy. 

System ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) to narzędzie uznawane aktualnie za podstawę funkcjonowania każdej firmy. Służy do zarządzania przedsiębiorstwem w praktycznie każdym jego obszarze. Względem przydzielonych uprawnień, możemy planować zasoby z zakresu sprzedaży, finansów, kadry, magazynów, zaopatrzenia czy nawet księgowości.  

Dobre ERP ma za zadanie zapewnić przedsiębiorcom i pracownikom jak najwięcej funkcji, a przy tym nie stracić na przejrzystości. Kluczową cechą dla takiego oprogramowania jest intuicyjność, co idzie w parze z poprawiającą się wydajnością pracy.

Modułowa budowa systemu – co to znaczy?

Praktycznie każdy program erp posiada możliwość budowy modułowej. Oznacza to, że w celu ułatwienia komunikacji i określenia porządku pracy, każdy dział bądź część firmy odpowiada za kontrolę nad swoim modułem. Na każdym z wirtualnych działów, pracownicy posiadają wyłącznie niezbędne do ich pracy materiały i komunikują się wyłącznie z tymi osobami, z którymi współpracują. Dzięki takiej organizacji, w firmie panuje porządek, a niezauważone maile od współpracowników nie zalegają na skrzynkach pocztowych. 

Moduł można budować po swojemu. Robi się to w taki sposób, aby zapewnić jak największą integralność powiązanych ze sobą działów. W celu wdrożenia systemu ERP warto skorzystać z usług specjalistów. Tylko oni będą w stanie podejść do problemu indywidualnie i zorganizować oprogramowanie w sposób zapewniający kompatybilność. W końcu, im lepiej system zostanie wdrożony, tym większą niezawodność gwarantuje.

Pełna widoczność na jednej bazie danych

Sporą zaletą omawianego oprogramowania jest pełna widoczność w jednym miejscu. System osadzony jest na jednej bazie danych. Właściciel firmy bądź inna osoba uprawniona mają podgląd na każdy moduł i każdy obszar działania przedsiębiorstwa. Nie ma żadnych ograniczeń w komunikacji między osobą zatrudnioną, a pracownikami na stanowiskach kierowniczych. Możliwe jest pełne sterowanie firmą i edycja modułów praktycznie w dowolnym momencie.

Materiał zewnętrzny