Jak zmieniały się Rydułtowy? 30 lat miasta we wspomnieniach samorządowców
Miasto Rydułtowy obchodzi swoje 30-lecie. Jak zmiany w przestrzeni i jednostkach wspominają samorządowcy?
Jak zmieniały się Rydułtowy? 30 lat miasta we wspomnieniach samorządowców
Marcin Połomski, burmistrz Miasta Rydułtowy
Młode Rydułtowy, zaledwie trzydziestoletnie, jednak z ogromnym potencjałem, przez ten czas zmieniały się na każdym kroku. Wykonanych zostało wiele działań , zarówno tych widocznych, jak i takich „podziemnych”, jednak mających istotny wpływ na funkcjonowanie miasta. Przez ten okres zmieniło się także nasze, rydułtowików, postrzeganie otoczenia. Nasze wymagania wzrastają więc i wymagania wobec miasta są coraz wyższe. Urząd wraz z jednostkami podległymi musi sprostać tym wyzwaniom i uważam, że przez te 30 lat robił to i robi nadal z dużym zaangażowaniem. Mam świadomość, że jest jeszcze wiele do zrobienia, jednak uważam, że każdy w przeciągu tego okresu z dużą odpowiedzialnością podchodził do stawianych wyzwań. Ostatnie parę lat to wyzwania związane z Programem Rozwój Lokalny i wdrażaniem rozwiązań przeciwdziałających utracie funkcji miejskich (to niestety przypadłość małych ośrodków miejskich, gdzie funkcjonowały lub funkcjonują duże zakłady pracy) oraz potężnym przedsięwzięciem, związanym z transformacją górniczą, która dokonuje się już od kilkunastu lat i my czynnie jako miasto uczestniczymy we wdrażaniu tych zmian, aby mieć wpływ na planowane działania. Można dzisiaj chwalić się wieloma inwestycjami, zrealizowanymi pomysłami, jednak jeszcze dużo przed nami, chociaż przyszłość coraz bardziej niepewna patrząc na obecną sytuację geopolityczną. Rydułtowy nie boją się zmian, jesteśmy gotowi na jutro i stawimy czoła różnym wyzwaniom, tak aby można było pozytywnie wspominać ten czas, przy okazji następnych jubileuszy.
Lucjan Szwan, Przewodniczący Rady Miasta Rydułtowy
W czasie tych 30 lat w Rydułtowach praktycznie zmieniło się wszystko. Pamiętam początki mojej działalności samorządowej. W okresie pana Sikory główną inwestycją była oczyszczalnia ścieków. To był okres, kiedy środki unijne nie były bardzo wykorzystywane, finanse miasta nie były złe, jednak brakowało odwagi dla pozyskiwania pieniędzy. Sytuacja zmieniła się diametralnie gdy burmistrzem została Kornelia Newy. Zaczęły się inwestycje w obszarze szkół i przedszkoli, a także w infrastrukturę drogową. Kolejna inwestycja to Rydułtowskie Centrum Kultury. Pamiętam całą sytuację związaną ze starym basenem, problemy ze stanem technicznym.
W tej chwili samorządom jest ciężko, ale mimo to burmistrz Połomski zmienia nasze miasto na lepsze. Chcę zwrócić uwagę na pewną sprawę. Chodzi o brak konkretnej infrastruktury drogowej. Mam o to żal do parlamentarzystów z naszego powiatu, którzy bardzo chętnie przecinają wstęgi przy różnych inwestycjach, ale nie potrafią zawalczyć o dwie konkretne obwodnice w naszym powiecie – dokończenie drogi Racibórz-Pszczyna oraz Drogę Główną Południową, Brak tych dróg ma swoje przełożenia na nowych inwestorów, co jest bardzo ważne dla nas, bo kopalnia niestety nie będzie istnieć wiecznie. Może blokada drogi Raciborskiej zwróci uwagę władzy, że te inwestycje są dla nas bardzo ważne.
Marek Wystyrk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rydułtowy
Jako osoba, która się urodziła, wychowała, uczyła i pracowała w Rydułtowach, mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że nasze miasto bardzo zmieniło się przez te ostatnie 30 lat. Odzyskanie praw miejskich bardzo dobrze wpłynęło na rozwój społeczny, rozumiany jako rozwój infrastruktury technicznej oraz potencjału ludzkiego. Dzięki funduszom zewnętrznym, którymi Rydułtowy naprawdę mogą się pochwalić, udało się nam m.in. zmodernizować oczyszczalnie ścieków, wybudować strefę przedsiębiorczości, a także place zabaw i parki miejskie, odtworzyć ośrodek kultury z szeroką ofertą. Samorządność wpłynęła również na rozwój organizacji pozarządowych które w Rydułtowach działają bardzo prężnie w wielu obszarach aktywności społecznej. Mieszkańcy naszego miasta bez względu na wiek i status społeczny mają do wyboru bogatą ofertę usług i świadczeń w ramach działań lokalnych wielu instytucji. Oczywiście, że 30 lat to spory okres na dokonanie zmian, ale w samorządzie ten czas działa trochę inaczej. Jest sporo inwestycji i działań, które biorąc pod uwagę aktualny stan prawny, wymagają wielu lat i konsultacji, aby doczekały się realizacji. Moim zdaniem istotny jest przede wszystkim zrównoważony, czyli równomierny rozwój naszego miasta. Jednak żeby on się dokonywał, potrzeba wielu przemyślanych wizji, a przede wszystkim środków finansowych na ich realizację. Patrząc z perspektywy czasu można powiedzieć, że Rydułtowy od momentu usamodzielnienia się zrobiły duże postępy w rozwoju, a kolejne władze samorządowe starały się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. Przed nami kolejne wyzwania i realizacje, które będą zaspokajały potrzeby obecnych, jak i przyszłych pokoleń. To nasze zadanie jako samorządowców i działaczy społecznych aby wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców i patrzeć w perspektywie kolejnych 30 lat.
Maciej Poręba, radny miasta Rydułtowy
Pytanie o 30 – lecie samorządności Rydułtów to w moim przekonaniu nie tylko pytanie o Rydułtowy, ale również o kondycję samorządów w Polsce. Z jednej strony funkcjonujący obecnie samorząd terytorialny to niewątpliwie jeden z niepodważalnych sukcesów naszej transformacji. Na tym tle Rydułtowy dobrze wykorzystały swoją szansę. Mieliśmy też trochę szczęścia do ludzi. Włodarze naszego miasta oraz radni, choć co oczywiste reprezentowali różne poglądy, to generalnie stawiali na rozwój miasta i uczynienie z Rydułtów w miarę możliwości przyjaznego ośrodka miejskiego. Zapewne niektóre rzeczy można było zrobić lepiej, niemniej porównanie z podobnymi jednostkami samorządu terytorialnego wypada dla Rydułtów korzystnie. Obecne zagrożenia dla samorządu również są czytelne. Podstawowa kwestia to pytanie o „ilość samorządu w samorządzie”? Sprawa czytelna dla wszystkich patrzących na samorządowe finanse. Spadający udział dochodów własnych w opozycji do rosnącego udziału dotacji. W ślad za tym postępująca metodą „krojenia salami” centralizacja. Trudno w kilku zdaniach podsumować. Mamy tematów na kilka sążnistych artykułów. Niemniej, póki co, cieszmy się z jubileuszu Rydułtów.
Komentarze
43 komentarze
30 lat to połowa życia większości ludzi.To tak patrząc od roku 1960-1990 to powstało multum dróg, osiedli, kopalń , stadionów, domów kultury itd. Teraz trzeba chwalić się placami zabaw i siłownia pod chmurką? To pokazuje tylko regres którego ludzie nie widzą szczególnie na Śląsku.
heh rozwijające się miasto. 80% sklepów zamkniętych, wszędzie lokale do wynajęcia. Komunikacja MZK zarżnięta. Miasto się nic nie rozwija. Drodzy radni, wasza pazerność na dodatkową kasę i lans w latach 90 odłączając się od miasta Wodzisław Śląski doprowadziła do zacofania społecznego okolicy. Radlin też źle na tym wyszedł.
O jakim potencjale mówicie skoro w międzyczasie kino zamieniono w Biedronkę, basen otwarty zlikwidowany, basen kryty zlikwidowany, ścieżka w kierunku tunelu i Orłowca taka sama jak 30 lat temu - po deszczu można ugrzęznąć w błocie, na Ofiar Terroru więcej aut niż pieszych, a coś co mogłoby być perełką i reklamą miasta - dworzec kolejowy - omal nie został wyburzony, a autobusowy umieszczono w dużo gorszym miejscu niż Rynek. Wiecie co drodzy samorządowcy? Wam tak czasami nie brakuje jakieś pokory? To co zrobiono w Rydułtowach jest zdecydowanie poniżej średniej krajowej. Jedynie ten dom kultury się udał i wypromowanie Szarlotty, nic poza tym nie świadczy o jakimkolwiek rozwoju czy potencjale.