Czego AC nie obejmuje?
Chociaż większość kierowców ogranicza się do podstawowej ochrony samochodu, wiele osób decyduje się na ubezpieczenie AC. Jest to polisa nieobowiązkowa, której zakres ustala każdy z ubezpieczycieli. Przed zakupem warto upewnić się, jakie zdarzenia objęte zostaną ochroną, a za jakie towarzystwo ubezpieczeniowe nie weźmie odpowiedzialności.
Ubezpieczenie AC jest polisą, która – w przeciwieństwie do OC – pozwala właścicielowi pojazdu uniknąć finansowej odpowiedzialności za spowodowane szkody także z własnej winy. To główny powód, dla którego kierowcy decydują się na autocasco. Taka polisa zwiększa poczucie bezpieczeństwa, co jest szczególnie cenne w przypadku osób nie do końca czujących się pewnie za kierownicą.
Ubezpieczenie AC – zakres ustalany przez ubezpieczyciela
Polisa AC – z uwagi na swój nieobligatoryjny charakter – nie podlega regulacjom prawnym, jak to jest w przypadku OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą więc samodzielnie ustalać zakres ochrony, wskazując na konkretne szkody i wyłączenia odpowiedzialności. Oznacza to konieczność zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Umowy (OWU) jeszcze przed podpisaniem umowy.
Chociaż każdy ubezpieczyciel ustala własne zasady działania autocasco, najczęściej są to podobne zakresy ochrony. Zwykle obejmuje szkody:
- wynikające ze zderzenia pojazdu z innym samochodem, obiektem, zwierzęciem – także z winy kierującego,
- związane z działaniem sił natury, np. gradobicia, silnego wiatru,
- wynikające z aktów wandalizmu – także tych dokonanych przez nieznanych sprawców.
Kradzież pojazdu to także zdarzenie, za które ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność.
Autocasco – czego nie uwzględnia?
Warto wiedzieć, czego nie obejmuje autocasco oferowane przez konkretnego ubezpieczyciela. Pozwoli to uniknąć polisy, która nie jest dopasowana do potrzeb właściciela auta.
Autocasco najczęściej nie uwzględnia:
- uszkodzenia szyb,
- uszkodzenia opon.
Na tego typu zdarzenia można zabezpieczyć się, wykupując dodatkowe rozszerzenia.
Należy przy tym wspomnieć o szkodach, które mieszczą się w zakresie ochrony, ale – z powodu franszyzy integralnej lub udziału własnego w szkodzie – nie będą zobowiązywać ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania.
Przykład 1. Załóżmy, że ubezpieczenie AC uwzględnia franszyzę integralną wynoszącą 600 zł. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie podejmie się likwidacji szkody, jeśli została ona oszacowana na kwotę niższą lub równą 600 zł.
Przykład 2. Załóżmy, że ubezpieczenie AC uwzględnia udział własny w szkodzie na poziomie 20%. Oznacza to, że ubezpieczyciel zobowiąże kierowcę do wpłacenia brakującej kwoty.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC?
Jeśli chcesz mieć pewność, że autocasco wpisuje się w oczekiwania, nie możesz kierować się wyłącznie ceną. Najpierw musisz sprecyzować twoje potrzeby, a następnie przeprowadzić kilka kalkulacji. Potem należy zapoznać się z warunkami umowy wybranych polis i dopiero wtedy wybrać najtańszą ofertę, która spełnia wszystkie twoje kryteria.
Jeżeli wybierzesz najtańszą ofertę, bez sprawdzania zakresu i wyłączeń, istnieje duże prawdopodobieństwo nietrafionej decyzji.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze