Poniedziałek, 5 sierpnia 2024

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Rafał Hetman opowiedział w Raciborzu o losach Żydów z Izbicy

08.04.2022 06:22 | 0 komentarzy | kama

We wtorek 5 kwietnia odbyło się w raciborskiej bibliotece spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem, autorem książki „Izbica, Izbica”. Reportaż ten, który miał premierę w zeszłym roku, opowiada historię podlubelskiego żydowskiego miasteczka – tytułowej Izbicy.

Rafał Hetman opowiedział w Raciborzu o losach Żydów z Izbicy
Spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem, autorem książki „Izbica, Izbica”. Fot. MiPBP w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Amputacja żydowskiej przeszłości

„Izbica, Izbica” opowiada wojenne dzieje miasteczka, które przed wojną zamieszkiwało ok. 4,500 Żydów (stanowili oni zdecydowaną większość mieszkańców Izbicy). Wojnę przeżyło zaledwie 27 żydowskich mieszkańców miasteczka. Hetman w przejmujący sposób opisuje ich losy, ale przede wszystkim wyciąga i odnajduje w pamięci skrawki wspomnień, o których pamiętać jest trudno, ale jeszcze trudniej jest o nich opowiedzieć.

Rafał Hetman przyznał, że praca nad tą książką zajęła mu około 7 lat, a tak naprawdę zbieranie tych historii zaczęło się już wcześniej, kiedy jako nastolatek zaczął nagrywać wspomnienia swojego dziadka. W swojej książce Hetman czerpał nie tylko z rodzinnych wspomnień, ale również z relacji ocalałych Żydów, jak i rozmów przeprowadzonych ze współczesnymi mieszkańcami Izbicy.

Na spotkaniu nie zabrakło pytań od publiczności. Pytano m.in. o to w jaki sposób pisać o trudnej przeszłości i co robić, aby ta przeszłość nie odeszła raz jeszcze w niepamięć. Autor odpowiedział również na pytania dotyczące jego osobistych mistrzów reportażu i uchylił rąbka tajemnicy na temat jego przyszłych książek – zdecydowanie jest na co czekać.

Rafał Hetman – reporter. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Chidusz”. Autor książki Izbica, Izbica. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze faktu.

Projekt „Pamięć (znów) odnaleziona”

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Pamięć (znów) odnaleziona”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 21 maja odbędą się warsztaty pisania rodzinnych historii z Marią Fredrą-Boniecką. Zapisy do udziału w warsztatach pisania historii rodzinnych trwają do 6 maja, w Bibliotece przy ul. Kasprowicza 12 lub pod adresem pamiec@biblrac.pl 

źródło: MiPBP w Raciborzu