- Pszów
- Radlin
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Godów
- Gorzyce
- Lubomia
- Marklowice
- Mszana
- Wiadomości
- Nie przegap
- Samorząd
- Zdrowie
Poradnia zamiast w Wodzisławiu Śl. będzie w Radlinie?
- Intencją powiatu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży profesjonalnej opieki psychologiczno-pedagogicznej, a pracownikom placówki właściwych warunków pracy. Mam nadzieję, że w imię dobra najmłodszych mieszkańców powiatu wszystkie samorządy są w stanie podjąć współpracę - mówi starosta wodzisławski Leszek Bizoń o planach przeniesienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Wodzisławia Śl. do Radlina.
Sprzeciw wodzisławskich radnych
Przypomnijmy, że w trakcie lutowej sesji wodzisławskiej rady podjęte zostało stanowisko w związku z planowanym przeniesieniem Poradni z Wodzisławia Śl. do Radlina. Podkreślono w nim, że Wodzisław Śl. jest nie tylko stolicą powiatu wodzisławskiego i siedzibą władz powiatowych, ale przede wszystkim znajduje się w samych centrum powiatu, co oznacza, że umiejscowienie Poradni właśnie w tym mieście w największym stopniu zapewnia równy dostęp wszystkim mieszkańcom. "Rada Miejska Wodzisławia Śl. wyraża sprzeciw wobec planów przeniesienia poradni do Radlina, oceniając, że takie rozwiązanie będzie miało negatywne skutki nie tylko dla wodzisławian, ale dla mieszkańców większości gmin powiatu. Przeniesienie poradni będzie miało negatywne konsekwencje dla mieszkańców gmin położonych na południu powiatu, dlatego Rady Gminy Lubomi, Gorzyc, Godowa i Mszany" - zapisano w stanowisku. W trakcie minionego spotkania jego uczestnicy odnieśli się do tych słów. - Gdyby przyjąć taką wizję świata, że wszystko, co powiatowe, ma się znajdować w stolicy powiatu, to można by powiedzieć, że wszystko, co polskie powinno mieścić się w Warszawie, a wszystko, co śląskie w stolicy województwa, czyli Katowicach. Nie można tak myśleć. Powiat ma zapewniać profesjonalną pomoc dzieciom i młodzieży o szczególnych potrzebach dla wszystkich dzieci w powiecie – podkreślała przewodnicząca komisji oświaty w radzie powiatu Gabriela Kiełkowska. Wtórował jej naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta w Rydułtowach Damian Moric, który pojawił się w zastępstwie burmistrza Marcina Połomskiego. Spośród wodzisławskich radnych, którzy przybyli na spotkanie głos zabrał Eugeniusz Chłapek, który publicznie przeprosił za to, że głosował za przytoczonym stanowiskiem. Przyznał, że jest to wina "wrzucania uchwał na sesję za pięć dwunasta bez żadnej dyskusji, bez żadnych informacji". Wsparcia planom powiatu, aby przenieść Poradnię z Wodzisławia Śl. do Radlina udzieliła też Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. – W naszej radzie reprezentowane są największe stowarzyszenia udzielające pomocy osobom o szczególnych potrzebach. Żadna z tych organizacji nie protestuje czy nie zgłasza zastrzeżeń odnośnie planów zmiany siedziby Poradni – powiedziała Joanna Rduch-Kaszuba, przewodnicząca rady, a zarazem powiatowa radna.
Co dają przenosiny?
Kończąc dyskusję wszyscy obecni goście spotkania, w tym również ci, którzy wcześniej mieli zastrzeżenia, zgodzili się co do konieczności zapewnienia Poradni lepszych warunków. Zgodzili się również, że takie warunki można zapewnić w budynku Szkoły Branżowej I stopnia w Radlinie. - Cieszę się, że udało się dojść w tej sprawie do kompromisu. Oznacza to dla mnie zielone światło dla wspierania dążeń powiatu w celu pozyskania na ten cel środków z Polskiego Ładu - mówiła senator Ewa Gawęda. Zapowiedziała również zaangażowanie w sprawę innych parlamentarzystów. Jeśli powiatowi uda się pozyskać środki zewnętrzne, to oferta placówki ma zostać poszerzona. Możliwa będzie m.in. realizacja większej liczby zajęć odpowiadających na potrzeby środowiska, które z powodu ograniczonej powierzchni nie mogły dotychczas być realizowane. W nowej lokalizacji będą znajdowały się szerokie i przestronne korytarze, co ułatwi rodzicom z małymi oraz niepełnosprawnymi dziećmi przemieszczanie się wózkami, a także odpowiednie pomieszczenia, w których prowadzone byłyby indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne. Ponadto będzie możliwe wygospodarowanie poczekalni, w tym odpowiednio wyposażonego miejsca dla rodziców z małymi dziećmi, sale do różnych form terapii indywidualnej i grupowej oraz gabinety diagnostyczne. Wygospodarowane zostaną również pomieszczenia dedykowane do zajęć ze specyficzną grupą podopiecznych Poradni, jaką są dziećmi z autyzmem i zespołem Aspergera tak, aby w jeszcze większym stopniu poprawić jakość oferowanej pracy terapeutycznej. Szacowany koszt adaptacji nieruchomości w Radlinie na potrzeby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej to niespełna 6 mln zł. Wnioskowane dofinansowanie z Polskiego Ładu wynosi niecałe 5 mln zł.
Zobacz także:
Komentarze
19 komentarzy
~fakt - no tak do Radlina nie można dojechać i tam nie ma przystanków
Do Bizonia i reszty odklejonych - mam pomysł przeniescie budynek starostwa na Biertultowy. Budynek po starym kinie można wykorzystać.
Masz czego gratulować! 99,9 % społeczeństwa nigdy nie skorzysta z takich przybytkó jak ta poradnia czy różne inne dziuple. Za to dobre drogi i linie kolejowe to podstawa rozwoju gospodarczego, na którym skorzystają wszyscy mieszkańcy, nawet ci co nie jeżdżą autami i pociągami. Jeszcze coś ci wyjaśniać?
do @masakry -no i tu obnażasz swoje mega aktywne myślenie, taka poradnia to dla ciebie pierdoła? no to gratuluję!
Jaki zlot aktywistów! żebyście wy byli tacy aktywni w tematach naprawdę ważnych, jak jesteście w takich pierdołach.
Proponuję niech madrale z senator przesiadą się na autobus..I poczują te 3 godz na podròż z przesiadkami. Najlepiej wieczorem jak deszczem czy śniegiem przywali
fakt że ta poradnia zdrowia dla dzieci zatrzymała się na PRLu,. i nie jest nowoczesna, ale dlaczego wyprowadza się taka placówkę z stolicy powiatu? może i komunikacja w mieście kuleje, ale jest i dworzec pks i pkp, a co proponuje Radlin? czym dojadą (w obie strony) dzieci bez auta? gdzie tam jest jakiś przystanek? w jakiej odległości od poradni? jakies inne rozwiązanie dla tych dzieciaków nie istnieje? czy tenpowiat myśli ?
~JVC (5.173. * .113
~Kkm (5.173. * .232
Autyzm to ty masz po jednym piwie za sklepem.
Zmiany są potrzebne, powiat to przemyślał i ma racje trzeba się rozwijać, w Wodzisławiu brak możliwości i to wszyscy wiemy, w Radlinie powstanie poradnia z najwyższej półki a my dla naszych dzieci by były zaopiekowane pojedziemy na koniec świata.
Jak tak można, próba blokowania dobrego pomysłu powiatu, czemu Radni Miasta jesteście tacy krótko wzroczni, nie macie dzieci? nie potrzebujecie terapii dla nich, może pomyślcie o nas tych którzy poradni potrzebują i nie martwią się dojazdem tak jak Wy bo nie on jest tu najważniejszy.
Poradnia to miejsce pracy nad sobą i swoimi słabościami, powina sprawiać by chciało się pracować, w obecnym budynku jest kiepsko ale radni miejscy myślą tylko o sobie i jak utrzeć nosa powiatowi, taka zabawa kosztem dzieci, świetnie warto Was wybierać na reprezentantów nas mieszkańców to nowoczesności nie zaznamy.
Jako rodzic dziecka z autyzmem popieram ten pomysł. Brawo Wy. Mam nadzieję że pomysł uda się zrealizować i dzieci będą mogły uczęszczać na terapię, która tak bardzo jest im potrzebna w nowym lepszym miejscu, który stwarza nowe większe możliwości.
Nareszcie jakiś pomysł by ta poradnia stała się przyjazna, dziś każdy jej potrzebuje takie mamy trudne czasy. Brawo dla pomysłu, Radlin to dobra lokalizacja, a miasto Wodzisław Śląski niech pomyśli co poprawić u siebie a jest tego sporo!
Oczywiście że parking nie jest najważniejszy, ważne są warunki, udzielana pomoc wszystkim którzy jej potrzebują na wysokim poziomie, rozwój tej pomocy, jak ma się rozwijać ta poradnia w tych małych pokojach bez tlenu i możliwości zmian, jako rodzic chce korzystać z poradni publicznej a nie szukać pomocy w prywatnych po całym woj. bo mają lepszy sprzęt, pomieszczenia, atrakcje dla podopiecznych i uśmiechniętych terapeutów bo są warunki i chce się im pracować! Popatrzcie na to tak i zróbcie coś dla nas w powiecie na poziomie!!! w końcu.
Brawa dla Pani senator i dla starosty, bo najważniejsze jest dobro dzieci. Wymagania są coraz większe i trzeba mieć odpowiednie warunki, żeby realizować pomoc dzieciom
Powinniście szanowni rajcy miejscy, jak przystało na stolicę powiatu, z determinacją zawalczyć o ambitniejsze tematy, a nie ośmieszać nasze miasto walką "o pietruszkę". Dlaczego macie głęboko w piasku głowy, zatkane uszy i oczy ślepe na sprawy ważne, od których zależy pozycja miasta w regionie? Gdzie wasze starania o dwupasmową Drogę Główną Południową, którą zablokowali rybniccy "ekolodzy" albo o korzystną dla naszego miasta trasę kolei dużych prędkości, o co samotnie walczy stowarzyszenie z Zawady?
Lepiej w radlinie bo tam parking lepszy i bezpłatny jest, a rodzice i tak dowożą.
Ech że oni siebie nie słyszą.
Najważniejsze są dobre warunki dla dzieciaków a nie chore ambicje wielmożnych panów z rady miasta.
Bizon i ta Zollner do dymisji! Dość!