Piątek, 27 września 2024

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Ostatnie sprzątanie

23.02.2022 07:00 | 0 komentarzy | MK

Życie często stawia nas w obliczu śmierci. Odchodzą bliscy, rodzina... Często osoby, z którym od dawna nikt nie miał kontaktu. Oprócz obciążenia psychicznego, jakie powodują takie sytuacje, stawiani jesteśmy przed kwestiami bardziej przyziemnymi. Co robić z miejscem, w którym doszło do zgonu? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Ostatnie sprzątanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Smutne, ale ważne czynności

Niekiedy o śmierci osoby bliskiej dowiadujemy się dosłownie kilka godzin po tym, jak ostatnio z nią rozmawialiśmy. Wcale jednak nierzadko od zejścia upływa kilka dni, a nawet więcej, a ciało w tym czasie przebywa w zamkniętym pomieszczeniu. Ulega nieuchronnym procesom biologicznym, których efekty mogą oddziaływać również na nas i przyszłych lokatorów mieszkania. W takich momentach niestety nie wystarczy zwykłe posprzątanie, które zresztą może być psychicznie bolesne dla najbliższych. Wskazane jest zastosowanie się do procedury sanitarnej, jaką świadczą wykwalifikowane firmy, specjalizujące się w sprzątaniu mieszkań po zgodnie, jak sprzataniepozgonie.com.

Obowiązek zastosowania się do wymogów BHP wynika z troski o przyszłych lokatorów, ale także o sąsiadów. Wszyscy oni mogą być dotknięci efektem procesów biologicznych, jakie zachodzą w ciele osoby zmarłej. W ich wyniku dochodzi do namnażania się patogenów i wirusów oraz wytwarzania toksyn, które bardzo trudno usunąć domowymi sposobami. Tym bardziej, że często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia i z niebezpieczeństwa, jakie rodzi kontakt z nimi.

Stąd też pracownicy zajmujących się procedurą czyszczenia mieszkania wyposażeniu są w środki ochrony indywidualnej, jak maski i kombinezony.

Co wchodzi w zakres prac?

Dezynfekcja pomieszczenia musi przebiegać z zachowaniem najwyższych standardów, dostosowanych do możliwego rodzaju skażenia oraz jego stopnia. Może się okazać, że pomieszczenie po zakończeniu procedur nadaje się do normalnego zamieszkania, a wyposażenie może być nadal używane. Bywa jednak tak, że niezbędne są prace dużo bardziej zaawansowane, obejmujące demontaż wyposażenia, wywóz mebli, zerwanie tapet czy nawet skucie gładzi czy tynków. Nie są to przypadki częste, jednak niekiedy konieczne, by mieć pewność, że źródło szkodliwych patogenów zostało usunięte.

Zakres prac może być bardzo różny, zależny między innymi od ogólnego stanu pomieszczenia. W przypadku pomieszczeń z gruntu zaniedbanych wskazane może być opróżnienie całego mieszkania, łącznie z utylizacją wyposażenia. W takich pomieszczeniach często konieczna jest także dezynsekcja i deratyzacja, pozwalająca zlikwidować m.in. pluskwy i gryzonie. Jeśli jest to możliwe, i zasadne finansowo, wyposażenie jest dezynfekowane, a następnie poddawane procesowi czyszczenia chemicznego, by mogło być nadal używane. Oprócz dezynfekcji kluczowa może być dezodoryzacja, czyli pozbycie się z mieszkania uciążliwych zapachów.

Do tych czynności wykorzystywane są środki specjalistyczne, wymagające odpowiednio przeszkolonego personelu i znajomości przepisów sanitarnych. Uniwersalną metodą, pozwalającą zarówno na usuniecie większości toksyn, patogenów, insektów, jak i zapachów, jest ozonowanie mieszkań po zgonie. Wykonuje się je po uszczelnieniu mieszkania i zabezpieczeniu pozostałego wyposażenia przed szkodliwym wpływem ozonu. Następnie do mieszkania wprowadza się agregat, który przez kilka godzin wytwarza ozon. Ozonowanie, w połączeniu z innymi czynnościami odkażania, utylizacji, czyszczenia, mycia i sprzątania, przeprowadzonymi przez specjalistyczną firmę, pozwalają w stosunkowo krótkim czasie przywrócić mieszkanie do użytku. W ten sposób może ono być przygotowane do zamieszkania przez kolejnych lokatorów, do wynajmu czy też do sprzedaży.

Materiał zewnętrzny