Piątek, 11 października 2024

imieniny: Aldony, Emila, Dobromiły

RSS

I nie opuszczę Cię aż do... rozwodu

29.12.2021 13:00 | 0 komentarzy | MK

Każdego roku w Polsce rozpada się kilkadziesiąt tysięcy małżeństw, które przestają istnieć na skutek rozwodu. Rozwód już wiele lat temu przestał być tematem tabu, a coraz większa grupa małżonków uważa, że jest jedynym sposobem na rozstanie i ułożenie sobie życia na nowo.

I nie opuszczę Cię aż do... rozwodu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
  1. Rozwód nie dla każdego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać orzeczenie rozwodu?
  2. Przeszkody w sprawach rozwodowych
  3. Uzyskanie wyroku rozwodowego nie kończy sprawy

Często wymieniane przyczyny rozwodów to zdrada małżeńska, wygaśnięcie uczucia pomiędzy małżonkami lub rozminięcie się w życiowych planach. To nie wystarczy jednak do orzeczenia rozwodu - aby zasądzić prawne rozwiązanie małżeństwa, sąd musi sprawdzić, czy małżonkowie spełniają dwa główne warunki.

Rozwód nie dla każdego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać orzeczenie rozwodu?

Przed wydaniem wyroku rozwodowego, sędzia prowadzący sprawę ma obowiązek sprawdzić czy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Ten pierwszy dotyczy sytuacji, w której małżonkowie nie mogą dalej wspólnie żyć, a rozpad ich małżeństwa ma charakter ostateczny. Przepisy nie określają literalnie po jakim czasie można stwierdzić trwały rozkład pożycia, dlatego sędzia podejmuje decyzję na podstawie zeznań małżonków, świadków i własnego doświadczenia. Z kolei zupełny rozkład pożycia oznacza wygaśnięcie pomiędzy małżonkami więzi o charakterze uczuciowym, gospodarczym i fizycznym. W sprawie rozwodowej sędzia bada obie formy rozkładu pożycia, a jeśli stwierdzi, że małżonkowie spełniają warunki stawiane przez prawo, w większości przypadków orzeka rozwód. Są jednak pewne wyjątki.

Przeszkody w sprawach rozwodowych

Nawet, jeśli między małżonkami wystąpił zupełny i trwały rozpad pożycia, sąd nie orzeknie rozwodu w przypadku, w którym zachodzi przynajmniej jedna z trzech przeszkód rozwodowych:

  • sprzeczność z zasadami współżycia społecznego,
  • dobro małoletnich dzieci wspólnych,
  • brak zgody na rozwód jednego ze współmałżonków, który nie jest winny rozpadowi pożycia.

Zasady współżycia społecznego to normy moralne i obyczajowe, a także poczucie sprawiedliwości. Rozwód nie zostanie orzeczony, np. w sytuacji, w której jeden z małżonków chce opuścić drugiego na krótko po tym, kiedy wykryto u niego śmiertelną chorobę lub stał się niepełnosprawny i potrzebuje opieki. Jak wynika z analizy wyroków dotyczących rozwodów w Poznaniu, problemem w trakcie rozwodu są dzieci. Sąd musi zadbać, aby małoletnie, wspólne dzieci nie ucierpiały z powodu rozwodu, a małżonek, który nie będzie sprawował nad nimi opieki, nie miał utrudnionego kontaktu z dziećmi. Ostatnia przeszkoda, a więc brak zgody niewinnego małżonka na rozwód, jest bezpośrednio powiązana z zasadami współżycia społecznego. Brak zgody jest przeszkodą jedynie wtedy, kiedy takiej zgody nie wyraża małżonek niewinny rozpadowi małżeństwa. Małżonkowie, którzy wiedzą, że jedna z tych przeszkód może utrudnić rozwód, zwykle sięgają po pomoc adwokata rozwodowego z Poznania, który reprezentuje ich interesy przed sądem i wyjaśnia niejasności procesowe.

Uzyskanie wyroku rozwodowego nie kończy sprawy

O ile pozew o rozwód rozpoczyna całą procedurę rozwodową, o tyle orzeczenie rozwodu tej sprawy nie kończy. Byłych małżonków łączą jeszcze kwestie materialne, a w wielu przypadkach również problem władzy rodzicielskiej. Podział majątku wspólnego może nastąpić przed sądem lub na podstawie umowy notarialnej, natomiast ustalenie władzy rodzicielskiej i ewentualne zasądzenie alimentów na dzieci leży zwykle w gestii sądu. 

Materiał zewnętrzny