środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Co to jest deklaracja śmieciowa?

03.12.2021 17:34 | 0 komentarzy | MK

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wzbudzają dość duże emocje i są zależne od decyzji władz danej gminy. Są wyliczane na podstawie składanych przez właścicieli nieruchomości deklaracji. Stawki za śmieci mogą być więc bardzo różne i wiele czynników na nie wpływa. Warto pamiętać o tym, że odpady komunalne powstają w gospodarstwach domowych. Tym samym nie są związane z działalnością przemysłową. Oczywiście śmieci należy segregować według specjalnych wytycznych.

Co to jest deklaracja śmieciowa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obowiązki właścicieli nieruchomości za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Właściciel nieruchomości – domów jednorodzinnych i niewielkich budynków są zobowiązani złożyć stosowne deklaracje https://przyjazne-deklaracje.pl/oplata-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi/ do gminy. Natomiast właściciele mieszkań i mieszkańcy budynków wielolokalowych takich dokumentów nie muszą składać, ponieważ ten obowiązek ciąży na zarządzających nieruchomościami. Te zasady w prostej linii wynikającą ze znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Co istotne, na deklaracji należy również wskazać, czy właściciele danej nieruchomości będą segregować śmieci czy też nie. Od tego zależy wysokości opłaty. Wyrzucanie odpadów zmieszanych generuje wyższą stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Właściwe formularze właściciele nieruchomości powinni otrzymać od gminy. To właśnie ona jest odpowiedzialna za odbiór śmieci oraz pobieranie opłat.

Jakie są opłaty za gospodarowanie odpadami?

Z zasady spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa powinna ustalić z mieszkańcami, czy będą segregować śmieci czy nie. Administrator następnie składa stosowną deklarację o wysokości opłaty za odbiór śmieci w ich imieniu.

Właściciele domów jednorodzinnych składają deklarację osobiście. Warto przeanalizować również umowę o wywozie odpadów komunalnych, która do tej pory obowiązywała, ponieważ często opłaca się ją wypowiedzieć i przejść na inny system rozliczeń. Co istotne, deklaracja dotyczy każdego właściciela nieruchomości niezależnie od tego, czy podpisywał wcześniej umowę na wywóz śmieci.

Czy właściciel nieruchomości musi segregować śmieci?

Stawki opłaty za odbiór odpadów komunalnych są przede wszystkim zależne od tego, czy właściciele lub mieszkańcy będą segregować śmieci. To temat często poruszany i widać, że zmienia się społeczna świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska. Odpady podzielone są na cztery główne rodzaje: papier, metal i tworzywa sztuczne, szkło oraz bio. Szczegółowe wytyczne można znaleźć na przykład w gminie czy też specjalistycznych zakładach odpowiedzialnych za gospodarowanie odpadami.

Wysokość opłat zależy także od innych czynników. Bierze się przede wszystkim pod uwagę  liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Innym wskaźnikiem jest ilość zużytej wody w danym domu/mieszkaniu lub też od jego powierzchni. Poza tym przy wycenie gmina bierze też pod uwagę, ile odpadów wytwarza się na całym jej terenie oraz ile kosztuje sam system gospodarowania nimi.  Opłata śmieciowa musi być więc uiszczana od momentu mieszkania w danej nieruchomości pierwszego mieszkańca i należy ją uiszczać każdego miesiąca. Jeśli w danym domu nikt nie mieszka, to opłaty są naliczane wówczas, gdy powstają odpady komunalne. Pewien wyjątek stanowią domki letniskowe, ponieważ w tym wypadku płaci się jednorazowo za cały rok. Warto pamiętać o tym, by w przypadku śmierci lub wyprowadzki któregoś z domowników dokonać korekty deklaracji, ponieważ zostanie wówczas obniżona opłata. Poza tym opłaca się segregować śmieci i na przykład założyć kompostownik.

Materiał zewnętrzny