Wtorek, 6 sierpnia 2024

imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

RSS

Budynek JSW w ogniu? Co się działo przy Alei Jana Pawła II w Jastrzębiu [ZDJĘCIA]

05.11.2021 09:50 | 0 komentarzy | ska

W dniu 29 października 2021 roku pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. przy al. Jana Pawła II ewakuowali się z budynku. Podczas ewakuacji byli obecni na miejscu funkcjonariusze KM PSP z Jastrzębia-Zdroju. Zaplanowano scenariusz ćwiczeń, który odzwierciedlał prawdziwe możliwe zdarzenie tj. pożar w aneksie kuchennym i zadymienie wejścia głównego.

Budynek JSW w ogniu? Co się działo przy Alei Jana Pawła II w Jastrzębiu [ZDJĘCIA]
Ćwiczenia przeprowadzono m.in. na obiektach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. fot. KM PSP Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budynek JSW w ogniu? Co się działo przy Alei Jana Pawła II w Jastrzębiu [ZDJĘCIA]

Pracownicy mieli za zadanie ewakuować się alternatywnymi wyjściami ewakuacyjnymi w taki sposób, by nie przechodzić przez strefę zadymienia. Analogicznie przeprowadzono takie ćwiczenia w budynku Centrum Usług Wspólnych przy ul. Armii Krajowej.
Zaś w dniu 3 listopada przeprowadzono próbną ewakuację w obiekcie Zakładu Wsparcia Produkcji należącego do JSW S.A znajdującego się przy ul. Towarowej.
- W tym budynku również założeniem było zadymienie głównego wejścia do budynku. Działania takie mają na celu wymusić na pracownikach i osobach znajdujących się w obiekcie umiejętność ewakuowania się bezpieczną drogą. Należy podkreślić, że w obiekcie jest wiele dróg ewakuacyjnych i nie zawsze ta, którą weszliśmy do obiektu będzie tą jedyną bezpieczną drogą ewakuacji - informuje st. kpt. Łukasz Cepiel, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Jastrzębiu-Zdroju. 

Obowiązek przeprowadzenia ewakuacji

Strażacy przypominają, że wymóg przeprowadzenia ewakuacji spoczywa na właścicielu lub zarządcy jeśli budynek jest przeznaczony dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, niezakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV:
- co najmniej raz na 2 lata budynek w którym cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników (w szczególności: szkoły, przedszkola internaty, domy studenckie)
- co najmniej raz na rok w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych uczestników.
W pozostałych obiektach bardzo zachęcamy do prowadzenia takich działań, bo ciągłe ćwiczenia rodzą nawyk do dobrych praktyk bezpiecznej ewakuacji - dodaje st. kpt. Łukasz Cepiel.