środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Festiwal Perspektyw Online - relacja z drugiego dnia imprezy w "Mechaniku" oraz Liceum Sztuk Plastycznych

21.10.2021 14:24 | 0 komentarzy | żet

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu - to właśnie na tych szkołach skupiliśmy się 21 października podczas drugiego dnia Festiwalu Perspektyw Online 2021. Realizowane przez Wydawnictwo Nowiny przedsięwzięcie promuje szkolnictwo zawodowe i lokalnych pracodawców. Zachęcamy do przeczytania i zobaczenia relacji z drugiego dnia imprezy. W tym miejscu przypominamy również, że relacja z pierwszego dnia dostępna jest TUTAJ.

Festiwal Perspektyw Online - relacja z drugiego dnia imprezy w "Mechaniku" oraz Liceum Sztuk Plastycznych
Prowadzący Festiwal Perspektyw Online redaktor naczelny "Nowin Raciborskich" Mariusz Weidner" w rozmowie z uczniami "Mechanika" Grzegorzem Klonem i Pauliną Węgrzyn.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik"

- Mam nadzieję, że wizyta w CKZiU nr 2 pozwoli wam powzięcie właściwych decyzji związanych z wyborem kolejnego etapu kształcenia - powiedział dyrektor tej szkoły Sławomir Janowski. Wyjazdy i wymiany zagraniczne, praktyki zawodowe u renomowanych pracodawców, sukcesy uczniów w ogólnopolskich konkursach - to mocne strony "Mechanika", na które uwagę uczniów zwrócił dyrektor Janowski. - U nas można rozwijać się wszechstronne. Nie tylko samą nauką żyjemy - podkreślił dyrektor.

Po wyjściu z gabinetu dyrektora widzowie Festiwalu Perspektyw przenieśli się do jednej z sal, gdzie spotkali się z uczennicami Natalią i Sonią. - Pewnie zastanawiacie się, skąd wzięły się dziewczyny w "Mechaniku"? Przyszłyśmy tutaj z myślą o naszej przyszłości. W zeszłym roku widziałyśmy Festiwal Perspektyw. Dzięki niemu zrozumiałyśmy, co naprawdę chcemy robić i dlatego przyszłyśmy do tej szkoły - powiedziały dziewczęta, które naukę w CKZiU nr 2 rozpoczęły we wrześniu tego roku.

Kolejne przystanki Festiwalu Perspektyw Online to pracownie zawodowe w "Mechaniku". Po pracowni informatycznej oprowadził nauczyciel Andrzej Surma. - Uczymy się tu głównie przedmiotów związanych z informatyką. Ta wiedza jest przydatna w życiu codziennym. Jak zepsuje ci się komputer, to sam go sobie naprawisz. No i kaska w tych fachu też jest niezła - powiedział z kolei Kuba, uczeń klasy o profilu technik informatyk.

Pracownia OZE to domena nauczyciela Janusza Matyi. - Uczymy się wykorzystania urządzeń energetyki odnawialnej. Pracownia jest wyposażona dostatecznie. W cyklu pięcioletnim kształcimy monterów i serwisantów instalacji OZE - powiedział nauczyciel.

Ciekawie było również w pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie. Uczeń Daniel pokazał detal w trzech wersjach - fizycznej, projektowej oraz w języku maszyny. Właśnie tego uczy ich nauczyciel Marek Kotwica.

Kolejny przystanek to pracownia montażu mechanicznego. - Pracownia jest wyposażona w podstawowy sprzęt i narzędzia pomiarowe - powiedział nauczyciel Damian Raida. Następnie uczniowie "Mechanika" przedstawili ćwiczenia, które przygotowują do zawodu technika mechanika oraz technika mechatronika, m.in." mierzenie twardości metalu, pomiary średnic wałka wieloosiowego, obserwacje przy użyciu mikroskopu pomiarowego.

Uczeń Piotr Krauze opowiedział o tym, czego on i jego koledzy uczą się w pracowni obróbki skrawaniem. - Dostajemy instrukcję, zapoznajemy się z elementem, który mamy wykonać i próbujemy go odwzorować. Musimy wszystko wymierzyć i wyliczyć. Nauczyciele wyjaśniają nam wszystko, czego nie wiemy. Uczą nas od podstaw - powiedział Piotrek.

Marcin Doczumiński oprowadził ósmoklasistów po pracowni instalacji i maszyn elektrycznych. Opowiedział również o tym, czym zajmują się uczniowie w wolnym czasie. - Wykonujemy projekty cadowskie, czyli modelowanie trójwymiarowe, które później przenosimy na drukarkę 3d. Zaprojektowane i wydrukowane elementy mogą być wykorzystane później jako obudowy do robotów i innych urządzeń, które konstruują uczniowe - powiedział M. Doczumiński.

Pracownia elektroniki to królestwo Marka Gieronia. Nauczyciel potrafi z pasją przekazać wiedzę teoretyczną, którą później uczniowie przekuwają w praktykę. Na wyposażeniu pracowni jest m.in. oscyloskop. To właśnie na nim uczniowie "Mechanika" wykonują różne ćwiczenia, m.in. charakterystykę diody zenera.

Ostróg NET, Rafamet i Concept Automatic

Absolwentem "Mechanika" jest Maciej Musioł, właściciel firmy Ostróg NET. - W szkole nabyłem dużo umiejętności praktycznych i teoretycznych, które pozwalają mi prowadzić własną działalność w firmie Ostróg NET. Dostarczamy internet na terenie całego powiatu raciborskiego. Z całego serca polecam raciborski "Mechanik" - powiedział przedsiębiorca do uczniów.

Kolejny przystanek Festiwalu Perspektyw Online to Rafamet S.A. Firma jest producentem specjalistycznych obrabiarek, głównie dla kolejnictwa. Jej siedziba znajduje się w Kuźni Raciborskiej, ale produkowane tu maszyny znajdują odbiorców na całym świecie. Uczniowie "Mechanika" mają możliwość odbywania praktyk w Rafamecie. Paweł Rutowski jest opiekunem praktykantów w dziale obróbki, natomiast Sławomir Najwer pokazuje uczniom na czym polega praca w dziale montażu.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się troszkę ubrudzić i zmęczyć, zobaczyć jak wygląda prawdziwa praca przy maszynach. Nauczyciele się u nas fachów poszukiwanych i dobrze opłacanych - powiedział Piotr Rutowski.

- Na dziale montażu remontujemy maszyny. Nabywam tu wiedzę, która przyda się do egzaminów zawodowych i w dalszej pracy - powiedział Piotr Załubski, jeden z praktykantów.

Uczniowie "Mechanika" praktykują również w firmie Concept Automatic. Właścicielem przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją automatów sprzedających jest Jarosław Regent. Pracuje tu Grzegorz Wójcik, absolwent "Mechanika" na kierunku technik mechatronik. - Kierunek mechatroniczny pozwala poznać wiele dziedzin - elektryka, elektronika, podstawy mechaniki. Ja odnalazłem się w projektowaniu w cadzie - czuję się w tym jak ryba w wodzie. To piękny kierunek, a szkoła jest jeszcze lepsza - powiedział Grzegorz Wójcik.


Festiwal Perspektyw organizuje Wydawnictwo Nowiny Sp. z .o.o. Wydarzenie wspierają: