Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Pomagamy ósmoklasistom dobrze wybrać. Festiwal Perspektyw Online 2021 - relacja z pierwszego dnia

20.10.2021 12:45 | 0 komentarzy | żet

Promujemy szkolnictwo zawodowe i lokalnych pracodawców. Dzięki Festiwalowi Perspektyw prawie 900 ósmoklasistów z powiatu raciborskiego i okolic zdobyło wiedzę, która już za kilka miesięcy może okazać się bezcenna. 20 października dowiedzieli się czego i w jakich warunkach można nauczyć się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Całość została podana w nowoczesnej formule. 21 października drugi dzień imprezy i wirtualna wizyta w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanika" oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu. Relacja tylko w portalu Nowiny.pl.

Pomagamy ósmoklasistom dobrze wybrać. Festiwal Perspektyw Online 2021 - relacja z pierwszego dnia
Prowadzący imprezę redaktor naczelny "Nowin Raciborskich" Mariusz Weidner oraz uczniowie CKZiU nr 1 Dominik Dyrszka i Natalia Kamińska w studiu Festiwalu Perspektyw.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

CKZiU nr 1 Budowlanka - Gastronomik, czyli szerokie perspektywy

Następnie uczniowie przenieśli się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Świetnie wyposażone pracownie, staże i miesięczne praktyki zagraniczne w ramach unijnego programu, współpraca z dwustoma zakładami pracy - na to wszystko zwrócił uwagę Jacek Kąsek, dyrektor CKZiU nr 1. - Mam nadzieję, że ten spacer po szkole pozwoli wam wybrać kierunek życiowy i zawodowy - powiedział dyrektor.

O poszczególnych kierunkach kształcenia, pracowniach oraz perspektywach zawodowych opowiedzieli uczniowie CKZiU nr 1 oraz nauczyciele. Natalia i Laura zachęcały do wyboru kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. - Przygotuj się na kulinarne wyzwanie. Takie rzeczy są możliwe tylko w naszych szkolnych pracowniach - powiedziały dziewczęta.

Pracownie gastronomiczne oraz salę żywienia zaprezentował nauczyciel Piotr Piechaczek. - Tutaj zajęcia mają też przyszli kucharze i cukiernicy - powiedział nauczyciel. Absolwenci tych kierunków kształcenia mogą zostać w przyszłości szefami kuchni, specjalistami w zakresie dietetyki, a także przedsiębiorcami.

- Jeśli mierzysz tak wysoko jak Burdż Chalifa, wybierz zawody budowlane - powiedział z kolei Amadeusz. - Zobacz nasze pracownie i zdecyduj, gdzie zbudujesz swoją przyszłość - powiedziała Anna. Po tych słowach widzowie Festiwalu Perspektyw przenieśli się do pracowni materiałów budowlanych oraz murarsko-tynkarskiej. Tutaj w rolę gospodarza wcieli się nauczyciel Piotr Parys, który zaprezentował sprzęt wykorzystywany w trakcie zajęć.

- Podczas nauki uczymy się jak projektować, zakładać i dbać o zieleńce, parki oraz ogrody - powiedziały z kolei Magda i Maja, uczennice kierunku technik architektury krajobrazu. Karolina Kostka-Sczyrba pokazała pracownię, w której uczniowie poznają tajniki projektowania, natomiast Magdalena Masiubańska zaprosiła ósmoklasistów do pracowni, w której odbywają się teoretyczne i praktyczne zajęcia pielęgnacji roślin. - Nasi absolwenci po ukończeniu szkoły mogą podjąć pracę w urzędzie miasta, w zieleni miejskiej, kontynuować naukę na studiach - dodała.

Michał i Oskar to przyszli technicy geodeci. - Wyjazdy w nowe rejony, poznawanie nowych miejsc i ludzi - to zalety pracy w tym fachu, na które wskazali uczniowie. Podkreślili, że bez geodety nie może obejść się żaden plac budowy.

Nauczyciel Franciszek Sztuka zaprezentował ósmoklasistom pracownię geodezyjną. To właśnie w tej nowocześnie wyposażonej pracowni uczniowie uczą się m.in. tworzenia cyfrowych map na podstawie pomiarów, które wykonali wcześniej w terenie.

- Doświadczenie zawodowe, które tu zdobędziesz będzie cenione tak samo w twoim rodzinnym mieście jak i na bali

- zwróciły się do ósmoklasistów Agnieszka i Magda, uczennice CKZiU nr 1 na kierunku technik hotelarstwa.

Nauczycielki Jolanta Skawińska Aleksandra Kalisz zaprezentowały pracownię hotelarską, na którą składają się lada recepcyjna oraz pokój hotelowy. To właśnie tam uczniowie uczą się m.in. obsługi programów używanych w hotelach, umożliwiających m.in.: rezerwację miejsc oraz meldowanie gości.

- Lubisz wiedzieć "co?", "jak?" i "dlaczego?". Pomyśl, czy nie chciałbym się tym zajmować zawodowo. Świat kosmetyków, leków i żywności nie może się obyć bez pasjonatów doświadczeń - powiedziały Sandra i Patrycja, uczennice kierunku technik analityk.

Nauczycielka Agnieszka Bombik oprowadziła widzów po świetnie wyposażonej pracowni chemicznej. Zakłady przemysłowe, sanepid, szpital - to z kolei miejsca, w których mogą pracować absolwenci kierunku technik analityk.

Fryzjer to zawód, który zawsze będzie w modzie - powiedziały uczennice Julia i Nicole. - Pamiętajcie, że to nie jest tylko zawód - to pasja, to miłość do włosów, to zadowolenie klientów. Nic nie zastąpi ich uśmiechu, gdy zobaczą piękną fryzurę - powiedziała z kolei Anna Dębczak, nauczycielka.

Do wyboru CKZiU nr 1 w Raciborzu zachęcali również absolwenci tej szkoły:

  • Mateusz Stukator - szef kuchni w Gościńcu Zodiak w Rzuchowie
  • Magdalena Marcisz - absolwentka architektury krajobrazu oraz studiów we Wrocławiu, aktualnie zajmuje się projektowaniem zieleni wewnętrznej
  • Paulina Kubasa - prowadzi własny salon fryzjerski
  • Kamil Duda - absolwent technikum budowlanego, obecnie właściciel znanej firmy remontowo-budowlanej


Festiwal Perspektyw organizuje Wydawnictwo Nowiny Sp. z .o.o. Wydarzenie wspierają:

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski