Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Jak działa i jak jest wyposażona pralnia wodna?

20.10.2021 12:00 | 0 komentarzy | MK

Prowadzenie własnej pralni może być świetnym pomysłem na biznes, o czym przekonało się już wielu polskich przedsiębiorców podejmujących inwestycje w tej branży. Wdrożenie takiej działalności nie zajmuje dużo czasu i daje szansę na czerpanie zadowalających zysków przez cały rok. Jak pokazują statystyki, wiele osób zamierzających założyć pralnię nie posiada wcześniejszego doświadczenia. Choć do prowadzenia pralni nie jest potrzebne specjalistyczne wykształcenie, przed uruchomieniem własnego punktu usługowego dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej na temat tej bądź co bądź specyficznej branży. Warto przede wszystkim zdobyć wiedzę o planowanej działalności, zgłębić formalności dotyczące wyboru lokalu, a także poznać specyfikę potrzebnego zaplecza technologicznego.

Jak działa i jak jest wyposażona pralnia wodna?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego warto korzystać z usług profesjonalnej pralni?

Pralnie wodne oferują kompleksowy zestaw usług odświeżania najróżniejszych wyrobów tekstylnych, gwarantując przy tym najwyższą świeżość i skuteczność czyszczenia. Coraz więcej osób docenia zalety, jakie zapewnia taki sposób pielęgnacji odzieży. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. W profesjonalnej pralni usuwania plam z zabrudzonych ubrań odbywa się przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu oraz specjalnych środków chemicznych, które są w pełni bezpieczne dla tkanin. Zanosząc ubrania do pralni nie trzeba znać składu materiałów odzieżowych ani zastanawiać się, jakiego użyć programu – wszystko leży po stronie pracowników pralni. Przynosząc ubrania do takiego lokalu powierzamy je w ręce specjalistów, nie ma tu więc mowy o pomyłce przy wyborze temperatury, ustawieniu prędkości wirowania czy nastawieniu długości cyklu prania. Nie da się ukryć, że korzystanie z usług pralni wodnych lub chemicznych jest o wiele wygodniejsze niż wykonywanie prania w domu na własną rękę. Ze względu na swoją skuteczność taka praktyka ma coraz większą rzeszę zwolenników.

Metoda prania wodnego – na czym polega?

Zacznijmy od rzeczy najbardziej podstawowej, to znaczy omówienia samej technologii prania na mokro. Taka metoda odświeżania wyrobów tekstylnych zasadniczo różni się od czyszczenia chemicznego (czyli tzw. prania na sucho). Mówiąc w uproszczeniu, pranie wodne jest wykonywane przy użyciu wody i detergentów w różnej postaci. Mogą to być proszki, tabletki, płyny, kapsułki itp. Proces prania wodnego składa się z kilku etapów. Na początek pracownicy zakładu przyjmują asortyment przeznaczony do prania, segregują wsad (np. oddzielają ubrania białe od kolorowych) i znakują bieliznę. Kolejnym zadaniem personelu jest załadunek brudnych ubrań do pralnicy (w większych pralniach, np. tych obsługujących szpitale, hotele czy restauracje, czynność ta może być zautomatyzowana), wybór odpowiedniego programu i załączenie maszyny. Po zakończeniu cyklu prania odbywa się wyładunek (ręczny lub mechaniczny) oraz umieszczenie wsadu w urządzeniach do odsączania (w zależności od wielkości i wyposażenia lokalu mogą to być suszarki przemysłowe, prasy bądź wirówki). W ostatniej fazie wykorzystywane są inne specjalistyczne maszyny, takie jak magle, składarki czy pakowarki do ubrań, ale o tym już poniżej.

Czym jest finiszowanie odzieży w pralni?

Jak wspomnieliśmy, profesjonalne pralnie wodne oferują odświeżanie odzieży w sposób kompleksowy. Obejmuje ono nie tylko pranie w pralnicy, lecz także takie czynności jak prasowanie, maglowanie i fasonowanie, czyli, używając języka branżowego, finiszowanie. W zależności od rodzaju wsadu, proces wykańczania może przebiegać nieco inaczej. Mówiąc w skrócie chodzi tu o wygładzenie zagnieceń powstałych w trakcie prania. Więcej na temat technologii finiszowania można przeczytać na przykład tutaj: www.kannegiesser.pl/technologia-finiszowania/. Na koniec wyprasowana bielizna jest składana (najczęściej przy użyciu składarek automatycznych) i pakowana (zazwyczaj też mechanicznie, przez specjalne pakowarki). Przygotowane w ten sposób tekstylia są gotowe do wydania klientowi.

Materiał zewnętrzny