Jakie czynniki warto brać pod uwagę przy wyborze dobrego AC?
Ubezpieczenie AC, znane również jako Autocasco, nie jest polisą obowiązkową, ale pozwala ochronić się swoje auto przed zdarzeniami losowymi. Wybierając AC warto porównać oferty przynajmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać tę najbardziej dla nas korzystną. Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Pakiety Autocasco
Często mamy do wyboru kilka pakietów AC. Jaki będzie dla nas najkorzystniejszy? Wszystko zależy od naszych wymagań i zasobności portfela. Najbardziej podstawowa, wersja ubezpieczenia to AC Mini lub Smart Autocasco. Obejmuje ona zazwyczaj takie zdarzenia jak kradzież, czy zniszczenie pojazdu wskutek działania sił natury takich jak pożar, czy powódź. Decydując się na podstawowy pakiet, upewnijmy się, że obejmuje on zakres, który nas interesuje. Najbardziej rozbudowanym pakietem ubezpieczenia jest polisa All risk, która uwzględnia praktycznie wszystkie wypadki i zdarzenia losowe. Mimo tego, że oferta na pierwszy rzut oka zapewnia kompleksową ochronę, to jednak warto sprawdzić w ogólnych warunkach umowy, czy obejmuje wszystkie najważniejsze postanowienia i czy nie podlegają one tzw. wyłączeniu. Przy wyborze Autocasco warto skorzystać z takich narzędzi jak kalkulator AC, który pomoże dobrać najbardziej atrakcyjną ofertę, dostosowaną do zasobów naszego portfela.
Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Przy wyborze ubezpieczyciela warto sprawdzić wysokość szkody minimalnej, czyli sumy, poniżej której ubezpieczyciel nie wypłaci należności. Często jest ona ustalana na poziomie 500 zł. Kolejnym elementem jest rodzaj naprawy pojazdu. Standardowo polisy posiadają do wyboru dwie opcje – pierwsza to naprawa bezgotówkowa. Ten wariant polega na tym, że warsztat po dokonaniu naprawy przesyła do ubezpieczyciela wszelkie faktury i rachunki, a ten przelewa mu należną kwotę. Drugim rodzajem naprawy jest kosztorys, czyli dokument sporządzony przez rzeczoznawcę, który ocenia i wycenia szkody — na jego podstawie wypłacane jest odszkodowanie mające pokryć koszty naprawy pojazdu.
Sprawdzaj wyłączenia
Ubezpieczyciele w swoich umowach zawierają szereg wyłączeń, które zwalniają ich od odpowiedzialności za pokrycie kosztów naprawy. Należą do nich zazwyczaj takie sytuacje jak: prowadzenie pojazdu przez osobę, która nie posiada do tego uprawnień lub będącą pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Wyłączenie praktycznie zawsze obejmuje także pojazdy, które nie są niezarejestrowane, bądź nie posiadają ważnego przeglądu technicznego. Odszkodowanie nie przysługuje nam również w sytuacji, w której pojazd zostaje skradziony wskutek rażących zaniedbań poczynionych przez właściciela. Do nich najczęściej zalicza się zostawienie kluczyków w środku lub brak zabezpieczenia pojazdu w sposób, w jaki zostało ustalone w umowie np. autoalarmem.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze