Trzy dni, cztery miasta, mnóstwo atrakcji, czyli kolejna edycja Dni Otwarte Funduszy Europejskich już 17-19 września!
Dni Otwarte Funduszy Europejskich wpisały się już na stałe w kalendarz wydarzeń, w których licznie i chętnie uczestniczą mieszkańcy Śląska oraz turyści odwiedzający nasz region. W tym roku warto zarezerwować sobie weekend 17-19 września i odwiedzić cztery miasta – gospodarzy tegorocznych DOFE: Żory, Tychy, Zabrze i Pszczynę.
Na żywo albo z domowego zacisza
Tegoroczna edycja DOFE odbędzie się w formule hybrydowej. W atrakcjach może uczestniczyć publiczność – z zachowaniem zasad reżimu epidemicznego. Nie trzeba jednak wychodzić z domu, by spotkać się z Dorotą Masłowską, posłuchać koncertu Meli Koteluk czy poznać kulinarne sekrety mistrza Remigiusza Rączki. Wszystkie wydarzenia będą emitowane on-line.
Transmisje w intrenecie znakomicie sprawdziły się już podczas ubiegłorocznej edycji DOFE, która ze względów pandemicznych nie mogła odbyć się „w realu”.
Fundusze mają moc
Efekty wsparcia z funduszy europejskich widać na każdym kroku; trudno dziś wyobrazić sobie, jak żyłoby się bez nich. Unijnemu dofinansowaniu zawdzięczamy duże inwestycje infrastrukturalne – szpitale, szkoły, drogi, kanalizację, energooszczędne i proekologiczne rozwiązania. To również nieoceniony katalizator rozwoju lokalnych przedsiębiorstw. Fundusze pozwalają wreszcie realizować rokrocznie tysiące projektów, które codziennie poprawiają jakość życia lokalnych społeczności.
Każde z czterech miast gospodarzy jest świetnym dowodem na to, jaką moc mają unijne fundusze. Warto odwiedzić Żory, Tychy, Zabrze czy Pszczynę, by przekonać się na własne oczy, jaką metamorfozę przeszły te miasta – dzięki odwadze, energii i pracy osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację projektów.
Powrót do dzieciństwa
Weekend z funduszami europejskimi na Śląsku zacznie się już w piątek – 17 września w Zabrzu. O 17:00 zespół Teatru Zabrze zabierze nas w podróż do dzieciństwa podczas spektaklu „Plastusiowy pamiętnik”. Najbardziej surowi recenzenci – dzieci – uznały to przedstawienie za najlepszy spektakl podczas festiwalu w Krakowie. Wzruszą się także i rodzice. Czy wiecie, że w tym roku uwielbiany przez kolejne pokolenia Plastuś obchodzi okrągłe… 90. urodziny?!
Zabrzański teatr to jedno z tych miejsc, które wspaniale rozkwitło dzięki funduszom unijnym. Realizowany w latach 2017-2021 projekt umożliwił rozbudowę i remont zabytkowego budynku. Udostępniono nowe pomieszczenia, zwiększono liczbę miejsc na widowni głównej sceny. Powstała też Mała Scena, przeznaczona do małych form teatralnych.
Gotuj się do gotowania i zwiedzania
Nie ma lepszego popularyzatora kuchni śląskiej niż Remigiusz Rączka z Wodzisławia Śląskiego, który ogólnopolską sławę zyskał dzięki autorskiemu programowi „Rączka gotuje” w TVP. Wzorem ubiegłego roku Remigiusz Rączka zaprosi nas na wykwitną ucztę, pełną niezapomnianych smaków i zapachów.
Jeśli więc szukasz inspiracji na weekendowe menu, bądź z nami on-line w sobotę o godz. 11:00 w Browarze Obywatelskim w Tychach.
Będąc w Tychach, warto zarezerwować sobie więcej czasu, by zwiedzić Starą Warzelnię – unikatowy przykład metamorfozy przemysłowego wnętrza. Dziś mieści się tu Centrum Sztuki Współczesnej, łączące sztukę (największa kolekcja sztuki naiwnej w Polsce!) z multimediami i nowymi mediami. Remont oraz adaptacja zabytkowego wnętrza był możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych.
Popołudnie z literaturą (i piękną architekturą)
Już o 17:00 w żorskiej bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską, laureatką wielu prestiżowych nagród – Paszportu Polityki (za głośną debiutancką „Wojnę polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", Nike (za „Pawia Królowej) oraz Samuel-Bogumił Linde Preis 2020. Zimą tego roku w warszawskim Teatrze Studio wystawiona zostanie jej nowa sztuka „Bowie w Warszawie”. Dorota Masłowska jest felietonistką Dwutygodnika i „Tygodnika Powszechnego”; prowadzi także audycję w Radiu Newonce.
Spotkanie odbędzie się w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach. To wyjątkowe miejsce na „funduszowej” mapie regionu – z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, unijne wsparcie pozwoliło wyremontować i zaadaptować na potrzeby biblioteki budynek dawnego młyna elektrycznego – dziś to na wskroś nowoczesne, tętniące życiem miejsce, które przyciąga niebanalnymi wnętrzami i bogactwem możliwości.
Muzyczne pożegnanie
O to, by wspomnienia z DOFE zostały z nami na wiele miesięcy, zadba gwiazda ostatniego dnia wydarzenia – Mela Koteluk. Plenerowy, akustyczny koncert artystki rozpocznie się w niedzielę o godzinie 13:00 w Parku Pszczyńskim. To ulubione miejsce spacerów mieszkańców Pszczyny, chętnie odwiedzane przez turystów. Park nieustannie się przeobraża i pięknieje – dzięki wielomilionowym projektom realizowanym przy wsparciu funduszy europejskich.
Do długiej listy atrakcji – z Muzeum Zamkowym w pałacu, skansenem i pokazową zagrodą żubrów na czele – w 2021 r. dołączyła ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. To jedno z wielu działań nastawionych na ochronę bioróżnorodności tego regionu.
Meli Koteluk przedstawiać nie trzeba – jej zjawiskowy głos i autorskie teksty uwodzą nas już od ponad dekady. Wielokrotna laureatka Fryderyków (m.in. w kategorii Debiut Roku, Album Roku, Artystka Roku) w 2020 roku z zespołem Kwadrofonik przygotowała album „Astronomia Poety. Baczyński”, nagrany do wierszy wybitnego poety-powstańca. W Pszczynie posłuchamy akustycznych wersji jej najbardziej rozpoznawalnych utworów także z jej wcześniejszych płyt.
Jeżeli chcesz bawić się z nami, zarejestruj się na stronie https://rpo.slaskie.pl/czytaj/moc_atrakcji_na_dofe_2021. Jeżeli nie możesz przyjechać, nic straconego – na tej stronie będą emitowane wszystkie wydarzenia DOFE 2021.
Tekst sponsorowany
Najnowsze komentarze