- Pszów
- Radlin
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Godów
- Gorzyce
- Marklowice
- Mszana
- Powiat wodzisławski
- Wiadomości
- Informacje
Wielki raport o stanie powiatu wodzisławskiego za 2020 r.
200 stron zawiera najnowszy, a zarazem trzeci w samorządowej historii powiatu wodzisławskiego dokument o nazwie: raport o stanie powiatu. Jego sporządzenie i analiza to wymóg wynikający z przepisów Ustawy o samorządzie gminnym. Przeczytaliśmy dokument, który jest prawdziwą kopalnią wiedzy. Oto najważniejsze informacje, jakie zostały w nim zawarte.
Fundacje i stowarzyszenia
Na koniec ubiegłego roku zarejestrowanych było 34 fundacje oraz 280 organizacji pozarządowych mających siedzibę na terenie powiatu wodzisławskiego
Piecza zastępcza
W 2020 r. na terenie powiatu wodzisławskiego funkcjonowało: 157 rodzin zastępczych, w których umieszczonych było 273 dzieci. W ramach instytucjonalnej pieczy zastępczej funkcjonowały dwie placówki opiekuńczo–wychowawcze: Powiatowy Dom Dziecka w Gorzyczkach (dla 30 wychowanków + 5 dodatkowych miejsc zgodnie z decyzją wojewody) oraz Powiatowa Placówka Opiekuńczo–Wychowawcza w Wodzisławiu Śl. (dla 14 wychowanków + 3 dodatkowe miejsca zgodnie z decyzją wojewody).
Wsparcie dla osób doznających przemocy
W 2020 r. Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie wspierał osoby doznające przemocy w trzech formach: pobytu całodobowego (69 osób, w tym 34 dzieci), konsultacji psychologiczno–pedagogicznych (310 osób), oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie (8 osób).
Wsparcie osób z niepełnosprawnościami
W placówkach dziennych wsparcie osób z niepełnosprawnościami realizowały dwa ośrodki: Powiatowy Ośrodek Wsparcia PERŁA w Wodzisławiu Śl. oraz Ośrodek Wsparcia w Połomi, gdzie łącznie uzyskało w nich pomoc 65 osób. Wsparciem dziennym zajmowały się również Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gorzycach i Wodzisławiu Śl., z których usług skorzystały 72 osoby. Osoby z niepełnosprawnością mogły również uzyskać pomoc w formie wsparcia całodobowego w następujących jednostkach: Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach oraz w Domu Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śl. Z usług domów pomocy społecznej w 2020 r. skorzystało 311 osób.
Honorowe patronaty
W 2020 r. do starosty wodzisławskiego wpłynęło 7 wniosków o udzielenie patronatu nad wydarzeniami w obszarze m.in. kultury, bezpieczeństwa, promocji przedsiębiorczości. Dla porównania w roku 2019 wpłynęły 23 wnioski. Tak duży spadek liczby wniosków to efekt zamrożenia wielu sfer życia społecznego z powodu pandemii Covid-19.
Zatrudnienie
W wodzisławskim starostwie stan zatrudnienia na koniec 2020 r. wyniósł 228 osób, co przekłada się na 219,4 etatów. W niepełnym wymiarze czasu pracy pracowało 20 osób. W urzędzie zatrudnionych było 191 kobiet i 37 mężczyzn.
Rada powiatu
W 2020 r. odbyło się 10 sesji Rady Powiatu Wodzisławskiego (w tym 8 w trybie zdalnym), na których podjęto 96 uchwał. 27 podlegało publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, a 16 z nich to akty prawa miejscowego. 51 uchwał podlegało nadzorowi prawnemu Wojewody Śląskiego, a 35 Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach.
Komentarze
2 komentarze
"Złożono 1 981 wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnoprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
Wydano 2 017 orzeczeń o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności"
wydano więcej orzeczeń niż złożono wniosków ?
Wiele kosztowało to wydanie bieżących rejestrów w formie "publikacji"? Zatrudniono zewnętrzną redakcję może? Nic z artykułu nie wynika, poza tym, że urząd gromadzi, nakazane mu prawem, dane.