Tanio już było, czyli o rosnących kosztach budowy domu na Śląsku
Budowa własnego domu jest ucieleśnieniem marzeń wielu Ślązaków. Rzecz w tym, żeby inwestycję udało się zrealizować, a ze względów finansowych może być to trudne. Okazuje się, że ceny domów rosną nie tylko u deweloperów. Także wtedy, gdy stawiasz nieruchomość na własną rękę, koszt budowy jest droższy niż jeszcze kilka, kilkanaście miesięcy wcześniej. Jakie są przyczyny takiego stanu i czy można mu przeciwdziałać? Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy w poniższym artykule.
Ceny rosną w ekspresowym tempie
Eksperci branżowi i fachowcy są zgodni – koszt budowy domu w 2021 roku w stosunku do 2020 roku wzrósł nawet o ok. 30%. Gdyby różnice były niewielkie i można było je pokryć standardowymi pożyczkami, które znajdziesz na stronie https://sowafinansowa.pl/pozyczki-online/, problem byłby praktycznie niezauważalny. Jednakże w obecnej sytuacji budowa domu staje się wyzwaniem, z którym część mieszkańców Śląska po prostu nie daje sobie rady pod względem finansowym, mimo że jeszcze niedawno ich perspektywa była zgoła odmenna.
Dlaczego tak się dzieje?
W 2021 roku odnotowano drastyczny wzrost cen materiałów budowlanych. O wiele więcej niż jeszcze do niedawna kosztują m.in.:
- stal,
- płyty OSB,
- lakiery i farby,
- styropiany,
- płytki ceramiczne,
- stolarka.
Inna rzecz, że wielu produktów nie da się otrzymać od ręki. Bywa i tak, że inwestycja opóźnia się o tygodnie, a nawet miesiące, bo w lokalnych hurtowniach brakuje podstawowych materiałów budowlanych i dalsze prace nie są możliwe.
Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wskazuje się przede wszystkim następstwa zamrożenia gospodarczego w czasie pandemii. Przerwane łańcuchy dostaw czy opóźnienia w pracach producentów przyczyniły się do wzrostu cen, podobnie jak rosnąca inflacja czy ogólny wzrost cen produktów i usług na rynku.
Według najczarniejszych scenariuszy, na rynku dojdzie do załamania – materiały budowlane będą trudne w zakupie i przede wszystkim ekstremalnie drogie. Opóźnienia i niedotrzymanie umów działają na niekorzyść wizerunkową i logistyczną firm. Możliwości finansowe klientów także są ograniczone. Mówiąc krótko: tanio już było, więc jeśli budować, to teraz, skoro może być jeszcze drożej i trudniej.
Droga budowa domu – a co z kredytem?
Mimo rosnących cen nie brakuje chętnych na własny dom. Co ciekawe, rekordowa liczba klientów składa wnioski o kredyt hipoteczny, a banki przeżywają prawdziwe oblężenie, nie tylko na Śląsku.
Skoro budowa jest droższa, potrzebujesz więcej pieniędzy. Żeby je otrzymać na akceptowalnych warunkach, musisz posiadać dobrą zdolność kredytową. Aby ją osiągnąć, w pierwszej kolejności spłać ewentualne zaległe zobowiązania. Dowiedz się, jakie kryteria są istotne z perspektywy banku i uporządkuj swoją sytuację finansową.
Przede wszystkim jednak poszukaj najlepszej oferty. Pomagają w tym profesjonalni doradcy kredytowi, ale spore możliwości dają też narzędzia internetowe. Chociażby na stronie https://sowafinansowa.pl/ znajdziesz aktualne zestawienie ciekawych kredytów, w tym hipotecznych. Oprócz nich warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki hipotecznej (jeśli możesz się o nią starać ze względów formalnych) albo np. wzięcie kredytu gotówkowego, gdy potrzebujesz pieniędzy jedynie na wykończenie i aranżację, bo sam budynek został już postawiony.
Podsumowanie
Gwałtowny wzrost materiałów budowlanych sprawił, że w 2021 roku budowa domu jest droższa niż wcześniej. Nie zapowiada się, żeby miało być taniej, dlatego nie warto zwlekać z decyzją o inwestycji, jeśli jest ona Twoim marzeniem. Zaciągając kredyt, upewnij się, że jest on najkorzystniejszy w Twojej sytuacji. Masz czas na porównanie ofert i wybór tej najlepszej!
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze