środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Czy PWiK przejmie Spółkę Wodociągową w Turzy Śląskiej?

26.08.2021 11:55 | 0 komentarzy | apa

Ponowne zwołanie Walnego Zgromadzenia było potrzebne, by - po rezygnacji 2 członków - przeprowadzić uzupełniające wybory do zarządu spółki. Po głosowaniu omówiono bieżące sprawy, które wywołały sporo kontrowersji...

 Czy PWiK przejmie Spółkę Wodociągową w Turzy Śląskiej?
11 sierpnia odbyło się Walne Zgromadzenie członków Spółki Wodociągowej w Turzy Śląskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PWiK deklaruje pomoc

Mieszkańcom należy się obsługa w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na najwyższym poziomie, godnym XXI wieku - stwierdził Marek Chrószcz, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śląskim.

Dodał, że zastrzeżenia mieszkańców, dotyczące poziomu świadczenia usług przez spółkę docierają głównie do Urzędu Gminy. – Osoby świadome, które przyglądają się działalności spółki z zewnątrz, mają wiele uwag do sposobu funkcjonowania i przestrzegania przez nią prawa - wytłumaczył.

 Takie głosy docierają nie tylko do gminy, ale też do PWiK-u.

Skargi mieszkańców na jakość świadczonych usług i infrastruktury Spółki Wodociągowej dopingują gminę do podejmowania działań na rzecz zmiany tej sytuacji, ale gmina nie dysponuje narzędziami prawnymi do tego, aby rozporządzać jej majątkiem - powiedział M. Chrószcz.

Dodał, że przyczyniać do zmian w spółce mogą się jedynie jej członkowie (których jest ponad 700), a jak wiadomo, Daniel Jakubczyk oprócz pełnienia funkcji wójta, jest również członkiem spółki i regularnie uczestniczy w zgromadzeniach. - Spółka Wodociągowa to podmiot, z którym trudno się współpracuje. Mieszkańcy nie są z niej zadowoleni. Zarząd nie korzysta z dofinansowań i nie inwestuje tyle w sieć co okoliczne spółki wodociągowe - podkreślił. Według M. Chrószcza te czynniki motywują wójta do tego, aby zachęcać mieszkańców Turzy Śląskiej do podejmowania kroków i ustaleń dotyczących przyszłości spółki.

 Prezes PWiK zadeklarował, że jeżeli działania mieszkańców Turzy Śląskiej i członków Spółki Wodociągowej poszłyby w kierunku tego, aby przedsiębiorstwo rozpoczęło eksploatację tego majątku, podejmą się tego zadania. Dodał, że ze strony PWIK to jest kwestia wyłącznie zadeklarowanej gotowości do podjęcia współpracy. - Nie mówimy mieszkańcom Turzy Śląskiej i Gminie Gorzyce „nie”. Jeżeli będą podjęte decyzje o zmianach, to ja jako prezes PWiK-u przychylam się do tego, aby pomóc tej gminie w rozwiązaniu problemu słabej jakości obsługi mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w wodę - zaznaczył.

 Sieci wodociągowe są stare, wymagają gruntownej inwentaryzacji i modernizacji.

To przedsięwzięcie może nie byłoby dla nas dochodowe, ale ta deklaracja nie jest podyktowana względami ekonomicznymi. Co więcej, Turza Śląska to nie byłby dla nas całkiem nowy obszar sprzedaży, ponieważ już teraz sprzedajemy turskiej spółce wodę hurtowo, ale nie świadczymy usługi detaliczniej dla poszczególnych nieruchomości - dodał.

W październiku odbędzie się kolejne Walne Zgromadzenie Członków mające na celu szeroko zakrojoną dyskusję o przyszłości spółki i gospodarki wodnej w sołectwie.