Jak zacząć naukę programowania i zostać programistą?
Programista to jeden z najlepiej zarabiających zawodów w Polsce. W czasie pandemii wiele osób zmieniło swój zawód, wiele przeszło do branży IT. Sporej części osób wydaje się, że aby nauczyć się programowania, wystarczy poznać języki kodowania i stąd już prosta droga do zarabiania 10 tysięcy miesięcznie. Oszem, naukę programowania można zacząć od zera w każdym wieku, jednak nauka programowania trwa nieraz wiele miesięcy, a nawet lat.
Język programowania
Nauka programowania musi być zaczęta od zera, czyli od poznania podstawowych reguł pisania kodu i konkretnego języka programowania, takiego jak HTML, CSS czy języka JavaScript. Języki programowania są do siebie podobne, więc jeśli opanujesz jeden z nich, nauczenie się pozostałych będzie stosunkowo prostsze. Aby wybrać odpowiedni dla siebie język, musisz dobrze wiedzieć, z czym dokładnie chcesz wiązać swoją karierę programisty. Chcesz być front-end developerem? Chcesz pracować jako freelancer czy na etacie? Na te pytania musisz sobie odpowiedzieć, zanim jeszcze zaczniesz szukać odpowiedzi na pytanie jak zostać programistą.
Jak zacząć naukę programowania od zera?
Wbrew pozorom, aby zostać programistą, studia programistycznie nie są wymagane. Nauka programowania od zera na własną rękę wymaga jednak dużo zaangażowania, systematyczności i wielu tygodni nauki i praktyki. Samodzielna nauka powinna zacząć się od określenia dokładnej ścieżki zawodowej i określenia, jaka wiedza i jakie umiejętności dokładnie będą Ci potrzebne. W Internecie dostępnych jest bardzo dużych materiałów, które mogą ułatwić naukę programowania i pomóc ci pojąć teorię, jednak od samego początku warto zacząć wdrażać zdobytą wiedzę w praktyce, i pierwszą pracę zdobyć jako stażysta, aby móc ćwiczyć pod okiem kogoś bardziej doświadczonego.
Materiały do nauki programowania
Podstaw programowania można nauczyć się z wielu darmowych i płatnych materiałów dostępnych w Internecie. Zanim jednak przystąpisz do kursów programowania i nauki kodowania, warto zadać sobie parę pytań. Czy naprawdę chcesz się rozwijać w danej dziedzinie? Czy zdajesz sobie sprawę, ile trwa nauka programowania i czy masz tyle czasu? Co dokładnie chcesz programować? Strony internetowe czy aplikacje mobilne? Które umiejętności programowania będą Ci do tego potrzebne? Dopiero kiedy odpowiesz sobie na te wszystkie pytania, możesz przystąpić do przerabiania odpowiednich kursów video lub czytania książek, które pomogą Ci zdobyć odpowiednią wiedzę. Pamiętaj jednak, że zawód programisty nie jest dla każdego.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze