środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

5 porad, jak urządzić ergonomiczne biuro

16.08.2021 15:00 | 0 komentarzy | MK

Zastanawiasz się, jak sprawić, by Twoje biuro było miejscem przyjaznym dla Twojego zdrowia? Jak zminimalizować problemy, które mogą się pojawić w związku z nieustannym nachylaniem się nad komputerem? Jest na to sposób. Oto 5 porad na to, jak zaprojektować ergonomiczne biuro w taki sposób, by aż chciało się w nim pracować.  Artykuł powstał na podstawie porad ekspertów z AJ Produkty. Więcej przydatnych informacji znajdziesz na https://www.ajprodukty.pl/

5 porad, jak urządzić ergonomiczne biuro
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Zadbaj o swoje miejsce pracy

Kluczowe w zaprojektowaniu ergonomicznego biura jest samo miejsce pracy, czyli klasyczne biurko oraz sprzęt komputerowy. Ważne jest to, aby monitor znajdował się na wysokości oczu pracownika, aby nie musiał wykonywać przez wiele godzin nienaturalnego skłonu. Dlatego pracodawcy powinni zakupić sprzęt informatyczny z możliwością regulacji wysokości, natomiast pracownicy - zabiegać o taki zakup. Absolutnie niedopuszczalny jest brak monitorów w biurze i korzystanie na co dzień z laptopów - w takiej sytuacji poważne problemy z kręgosłupem są niemal gwarantowane. Całe miejsce pracy powinno być zaplanowane tak, by sprzyjać swobodnej, wyprostowanej postawie, osiąganej bez większego wysiłku. W tym celu klawiatura i mysz powinny znajdować się na równym poziomie i ustawione tak, aby podczas pracy nadgarstki były wyprostowane. 

2. Ćwicz regularnie 

Regularne ćwiczenia podczas pracy to podstawa. Nie mowa tu wcale o jakichś wyczerpujących ćwiczeniach na drążku czy sprincie dookoła open space. Mikroćwiczenia, takie jak regularne ruchy głową, spinanie mięśni głębokich kręgosłupa czy krążenia barkami mogą być wykonywane nawet podczas intensywnego wpatrywania się w monitor. Możesz jednak o tym zapomnieć podczas ciężkiego dnia w pracy, dlatego koniecznie narzuć sobie nawyk robienia pięciu minut przerwy na każdą godzinę pracy. Możesz wówczas robić wyprosty czy lekkie skłony. 

Możesz też w bardzo łatwy sposób ćwiczyć, zupełnie się nie rozpraszając ani nie odrywając od swoich obowiązków. Wystarczy że... wstaniesz. Praca na stojąco znacznie minimalizuje ryzyko napięcia mięśni i stawów, pobudza krążenie krwi czy spalanie. Niezwykłym ułatwieniem w każdym ergonomicznym biurze są powstałe z myślą o pracownikach specjalne nowoczesne biurka z elektryczną regulacją wysokości blatu. Z ich pomocą możesz pracować równocześnie siedząc i stojąc - wystarczy, że naciśniesz przycisk regulacji, nie ruszając swoich notatek ani komputera z miejsca. "Klasyczne" biurka nie dadzą Ci takiej wygody pracy! 

 3. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia  

Z pewnością dobrze wiesz, że nie ma nic gorszego, niż praca przy niewygodnym krześle z prostym, twardym oparciem. Ale wygodny fotel niekoniecznie oznacza dobrego do pracy. Kluczowy jest zakup do każdego biura ergonomicznego krzesła biurowego, które sprzyjać będzie nie tylko wygodzie, ale też prawidłowej postawie ciała.  

Ergonomiczne krzesło to takie, które można regulować dowolnie do wysokości i wagi jego użytkownika, ma odchylane oparcie czy podłokietniki. Regulacja dotyczyć musi też głębokości siedziska. Dość ważne jest też podparcie lędźwiowe, które uniemożliwia "opadanie" kręgosłupa w fotelu. Alternatywą dla "zwykłego" krzesła jest z kolei tak zwane krzesło aktywne, czyli takie, które wymusza utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Do tej kategorii zaliczamy np. stołki siodłowe oraz krzesła do pracy siedząco-stojącej, a także piłki balansujące. Łatwo z ich pomocą wykonywać drobne ćwiczenia i rozciąganie. 

Jeśli skorzystałeś/aś z drugiej porady i pracujesz teraz przy biurku z regulacją wysokości, być może zainteresuje Cię możliwość pracy z... roweru treningowego. Meble pracownicze obfitują już w oferty tego typu sprzętu treningowego, specjalnie zaprojektowanego tak, by możliwa była równoczesna praca na komputerze i trening mięśni nóg z myślą o najbliższym maratonie kolarskim.

4. Akustyka 

Ergonomiczne biuro to także biuro wydajne. Nic zaś nie rozprasza pracowników tak, jak intensywne i długotrwałe dźwięki w tle. Choć wiele osób próbuje je zagłuszyć, korzystając ze słuchawek, to jednak słuchanie muzyki również przyczynia się do niższej wydajności pracy. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią akustykę w biurze i podzielić je np. wykorzystując ścianki działowe, panele ścienne czy ścianki biurkowe. 

5. Zadbaj o funkcjonalne meble biurowe i dobrą atmosferę biura

Wspominaliśmy już o tym, że nowoczesne meble gabinetowe to podstawa każdego ergonomicznego biura. Krzesła obrotowe i aktywne, wygodne biurka czy lady recepcyjne to tylko wierzchołek góry lodowej. Każdy pracodawca powinien zadbać o to, by jego biuro było zaprojektowane tak, by pracownicy chcieli w nim spędzać czas. Sama atmosfera panująca w biurze również jest niezwykle ważna, stresujące środowisko pracy może bowiem powodować duże zagrożenie dla zdrowia pracowników. Nie tylko zdrowia psychicznego, ponieważ stresujący się człowiek ma tendencję do napinania mięśni w niezdrowy sposób. Zarówno więc pracodawcy, jak i pracownicy powinni dążyć do eliminowania stresu w biurze nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Na koniec dnia - ergonomiczne biuro tworzą przede wszystkim ludzie w nim pracujący! 

Materiał zewnętrzny